Eskisiyle Yenisiyle Kartal Stadyumları

eskisiyle yenisiyle beşiktaş stadları eskisiyleyenisiyle inönü stadyumu

Sadece futbolsever değil, spor tutkunu olan herkes bilir Türkiye’nin ilk jimnastik kulübüdür Beşiktaş. Kuruluş hikayesi bakımından da birçok kulüpten ayrı tutulur.

1902 yılında Beşiktaş Serencebey’de, Osmanpaşa konağında 22 genç toplanıp ‘barfiks, halter, güreş gibi jimnastik hareketleri yapardı. Dönemin padişahı 2. Abdülhamit’in adamları Serencebey’deki bu gençleri bir baskınla yakalayıp karakola götürür. O dönemlerde futbola hoş gözle bakılmadığı için gençler sadece, beden hareketleri yaptıklarını, futbol oynamadıklarını söyledikten sonra gergin ortam biraz yumuşar. Sonraları, Şeyhzade Abdülhalim bu gençlere destek verdi hatta antremanlarını izlemeye başladı. 1903 yılının mart ayında da Beşiktaş’ın temeli ‘BEREKET JİMNASTİK KULÜBÜ’ olarak atıldı. Bereket Osmanlı ve Beşiktaş Osmanlı olarak isimleri değiştirildi. Kulüp eskrim ve atletizm alanında başarılı çalışmalar yaptı.

Kartal, 13 Ocak’da tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu.

Şeref Stadyumundan İnönü'ye

eskisiyleyenisiyle beşiktaş eskisiyle yenisiyle inönü stadyumu

1910’da Çırağan Saray’ında büyük bir yangın çıktı. Saray uzun yıllar bakımsız kaldıktan sonra, Beşiktaş yöneticisi Ahmet Şerafettin Bey sarayın yanındaki bu alanı futbol sahası olarak kullanabilmek için harekete geçti ve uzun uğraşlar sonucu burası Beşiktaş’ın ilk stadyumu, Şerafettin Bey’in ismiyle ‘şeref stadı’ olarak tarihe adını yazdırdı. 1947’ye kadar burada bir çok maçlar yapıldı.

eskisiyleyenisiyle beşiktaş eskisiyle yenisiyle inönü stadı

İnönü stadyumu, Stockholm takımıyla oynan maçla 1947’de açıldı. Stada dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün adı verildi.

eskisiyleyenisiyle beşiktaş eskisiyle yenisiyle inönü stadı

İlk maçta, ilk golü Süleyman Seba attı.

eskisiyleyenisiyle beşiktaş eskisiyle yenisiyle inönü stadyumu

1947’de stad 16.000 kişiyi misafir edebilecekken, 1950’li yılların sonuna doğru stad kapasitesi 40.000 kişiye ulaştı.

eskisiyleyenisiyle beşiktaş eskisiyle yenisiyle inönü

Stadyum “Yeni Açık, Eski Açık, Kapalı ve Numaralı” olmak üzere farklı tribünlere sahipti. Her tribünde maç izleyen kitlenin de farklı özellikleri vardı.

eskisiyleyenisiyle beşiktaş eskisiyle yenisiyle inönü stadı

Yolu bir şekilde İstanbul’a düşmüş olanlar stadyumun önünden mutlaka geçmiştir. Beşiktaş’ın bu güzel stadı, İstanbul’un en güzel yerindedir şüphesiz. Karşısında Dolmabahçe Sarayı, yanında maçka parkı…Güzel dostluklara manzara olmuştur stadyum.

İnönü Artık Vodafone Arena

Beşiktaş’ın tüm takımları tarafları tarafından sevilme özelliği var. Genelde ‘kardeş takım’ denince akla ilk gelen, Beşiktaş’tır sanırım. Gururlu, yılmaz taraftarıyla gönüllere yer etmiştir.

Şimdi de yeni stadımıza göz gezdirelim;

Hepimiz için galiba tek mutluluk veren şey stadın yerinin aynı kalmış olması, yoksa isim değiştirme modasına uyulmuş olmasının çoğu taraftarı mutlu ettiğini zannetmiyorum.

eskisiyle yenisiyle beşiktaş eskisiyleyenisiyle inönü

Koltuk kapasitesi 41.903’e, otopark kapasitesi 600 araç’a çıkarılmış ve akıllı stadyum teknolojisiyle inşa edilmiş, tribünlerin ise tamamı kapatılmıştır ve stadyum alttan ısıtma veya soğutma özelliğine sahip olmuştur.

eskisiyle yenisiyle beşiktaş eskisiyleyenisiyle beleştepe

fakat beleştepe tarih olmuştur :(

10.12.2016'da tam da bu noktada, hain bir bombalı saldırı gerçekleşmişti, acısını hala yaşıyoruz.

Sözlerimizi Beşiktaş Marşıyla tamamlayalım.

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol