Engelsiz Yaşam İçin Paralimpik Oyunları

İnsan hayatı boyunca bir gün sonra nelerle karşılaşacağını bilemez. Trafik kazası, iş kazası veya doğuştan olarak bedensel bir engele sahip olabiliriz. Bu demek değildir ki bedensel bir engel tüm hayattan soğutur. Normal insanlar kadar bedensel veya zihinsel engelli insanların da hayatı derinlemesine yaşamaya ihtiyacı vardır. Eğlenmeye, spor yapmaya ve daha birçok sosyal aktiviteye katılmak için engelsiz bir insan olmak gerekmez. İşte bu yüzden dünyada Paralimpik Oyunları adı altında oldukça büyük bir organizasyon bulunmaktadır. Paralimpik oyunlarında normal sporların engelli bireylere uyarlanması ile yapılan sporların yanı sıra sadece onlar için üretilen sporlar da bulunmaktadır. Yüzme, voleybol, basketbol, bisiklet, futbol ve daha birçok farklı sporda engelli bireylerin bu sporu daha kolay yapabilmeleri için birçok uyarlama getirilmiştir.

engelliler icin sporlar

Paralimpik Oyunlarının Tarihi

Paralimpik oyunlarının resmiyet kazanmadan önce oynanması çok eskilere dayanmamaktadır. 1948 yılında engelle askerlerin spor yaparak hem direnç hem de moral kazanmaları amaçlanmıştır. İngiltere’de bulunan Stoke-Mandeville Hastanesinde görevli sinir cerrahı Ludwig Guttman sayesinde organize edilen ilk paralimpik oyunları engelle askerler için büyük bir moral kaynağı olmuştur. İlk resmi Paralimpik Oyunları 1960 yılında Roma olimpiyatlarından hemen sonrasında Roma’da düzenlenmiştir.


engelliler icin paralimpik oyunlari

Sonraki tarihlerde özellikle 1988 ve 1992 yıllarında düzenlenen Seul ve Barcelona olimpiyatlarında büyük rağbet görmüştür. 1994 yılında düzenlenen kış olimpiyatlarını geride bırakarak büyük bir gelişim göstermiştir. 1999 yılında toplamda 3190 engelli sporcu Paralimpik oyunlarına katılmıştır.

engelliler icin sporlarin tarihi

Paralimpik oyunları engelli bireyler tarafından oynanan sporlardır. Burada bizlere düşen görev ise onların bu azmini ve yaşama sevincini takdir etmek, onlara sonsuz desteklerde bulunmaktır.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol