En Pahalı, En Güçlü, En Seksi..!

Motorların çığlıklar attığı, ölümcül kazaların baş gösterdiği, yanmış lastik kokularının tüm pisti kapladığı ve sonunda, litrelerce şampanya ile yıkanarak zafer naralarının atıldığı bir dünyanın kapısını aralamaya var mısınız? Hiç bilinmeyen yönleriyle, eskisiyle yenisiyle...


İşte karşınızda ‘‘Formula 1’’

formula 1 f1 yarış kupa madalya ferrari mercedes mclaren red bull


İlk yarış 1950 yılında İngiltere’nin Silverstone pistinde yapıldı. Daha o zamanlardan belli oldu ki, insanın içindeki hız tutkusu, dizginlenmeden ve hoyratça pistlere aktarılmalıydı. Öyle de oldu...

Aşırı yüksek bütçelerle hazırlanan bu yarış organizasyonu, çok geçmeden tüm dünyada en fazla takip edilen sporlardan biri haline geldi. Böylece lüks araba, hız tutkusu, milyonlarca dolar para ve şöhretin olduğu yerde, bolca güzel kadın ve şişeler dolusu şampanya görmek de kaçınılmaz oldu.

formula 1 f1 yarış kupa madalya ferrari mercedes mclaren red bull

Lewis Hamilton, Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel ve Fernando Alonso gibi üst düzey sürücülerin birbirleriyle yarıştıkları bu milyon dolarlık arena, aynı zamanda Ferrari, McLaren, RedBull ve Mercedes gibi otomobil sektöründeki lider firmaların da kapışmasına sahne olmaktadır.

Motor, yağ, lastik, yedek parça gibi ürünlerin sponsorlar tarafından karşılandığı bir organizasyon olsa da, dünyada en çok reklam geliri elde edilen spor organizasyonu ünvanı Formula 1’in elindedir. Bu durum da, teknoloji ile birlikte güçlenen organizasyondaki rekabeti, her daim üst seviyeye taşımaktadır.

formula 1 f1 yarış kupa madalya ferrari mercedes mclaren red bull michael schumacher

Formula 1’i anlatırken, efsane pilotlardan bahsetmemek olmaz. Mika Hakkinen, Aryton Senna, Damon Hill, Gilles Villeneuve gibi isimler, geçmişten günümüze bu sporu seyirciye sevdiren en önemli kişiler olmuşlardır. Tabi bunların haricinde inanılması güç rekorlar kıran ve Formula 1 denilince akla ilk gelen isim, kuşkusuz  Michael Schumacher’dir. 1996 – 2006 yıllarında Ferrari’nin baş pilotu olarak, üst üste 5 yarışı zaferle tamamlayan Schumacher, 2013 yılında geçirdiği bir kaza sonucu komaya girmiş ve bu durum 2016’ya kadar sürmüştür. Şu anda ise durumu net olarak bilinmemektedir.

formula 1 f1 yarış kupa madalya ferrari mercedes mclaren red bull hız pist kaza sürücü pilot kopilot

Formula 1 hakkındaki az bilinenlere göz attığımızda ise ‘‘vay canına’’ dedirten cinsten bilgiler gözümüze çarpmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • F1 pilotu, bir yarışta ortalama 4 kg verir.
  • F1 otomobilleri yaklaşık 80 bin parçadan oluşur.
  • Bir F1 otomobilinin yaptığı en yüksek hız 413 km/s’dir.
  • Kokpit sıcaklığı, bazı yarışlarda 60 dereceyi bulabilir.
  • F1 takımları, bir yılda 160 bin km. seyahat ederler.

Her sene olduğu gibi, bu sene de büyük bir çekişmeye sahne olması beklenen Formula 1 sezonu, 26 Mart 2017’de Avusturya Grand Prix’i ile başlayacak.

Şimdiden keyifli seyirler...

Korhan Bora
Editor
Yazar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol