Dünden Bugüne Şükrü Saraçoğlu Stadı

Bedri Rahmi ne güzel taşımıştır dizelerinde Fenerbahçe’yi:

“İstanbul deyince aklıma

Stadyum gelir

Kanımın karıştığını duyarım ılık ılık

Memleketimin insanlarına

Daha fazla sokulmak isterim yanlarına

Ben de bağırırım birlikte

Avazım çıktığı kadar

Göğsümü gere gere

Ver Lefter’e Yaz deftere”

Fenerbahçeliyseniz ona ait olan her şeyde olduğu gibi stadın da yeri ayrıdır siz de, çok ayrı hem de.

Maç günleri tıpkı Bedri Rahmi’nin dizeleri gibi göğsünüzü gere gere bağırsınız, sevda aynıdır, değişen sadece futbolcu isimleri.

Kadıköy Fenerbahçe’de yer alan Fenerbahçelinin mabedidir, 1800’lerde Silahtarağa, 1900’lerin başında ise Papazın Çayırı olarak bilinirmiş. Daha futbolun hayatlarımıza karışmadığı zamanlarda Moda civarlarında oturan İngiliz ve Rum gençleri burada maç yaparmış.

eskisiyleyenisiyle şükrü saraçoğlu stadı eskisiyle yenisiyle şükrü saraçoğlu stadı tarihi

1959 yılında artık Türkiye Futbol Ligi kurulmuş, futbol daha geniş kitlelerin hayatlarına girmişti. Statlara giden seyirci sayısı artmış, mevcut stadyumlar ihtiyacı karşılayamaz hale gelmişti. Bu durumda Fenerbahçe Stadı 1965 yılında yıkılır ve 17 yıl süren inşa döneminden sonra, stat, 1982 yılında Fenerbahçe-Altay maçıyla bir kez daha futbol ile buluşur. Fenerbahçeliler yeni stadyumlarında mutludur ama sütunlar nedeniyle maç seyretmekte epey zorluk çekiyorlardı. Geçen yıllar Fenerbahçe’yi daha da büyük bir spor kulübü haline getirirken, Fenerbahçe taraftarı tribünlere sığamaz hale gelmişti. Yeni bir inşaat kaçınılmaz hale gelmişti. Bunun içinse 18 yıl daha bekleyecektir Fenerbahçe aşığı.

Beklenen proje halen başkanlık koltuğunda oturan Aziz Yıldırım’dan gelir. Yeni projeye göre, tribünlerin üstü kapatılacak ancak sütun yerine, tribünleri birleştiren yerlere 4 adet kule dikilecek ve çatı bu kuleler üzerine oturtulacaktır. Futbol sahasının etrafındaki koşu pistinin kaldırılması ile akustik düzelecek ve bu sayede futbol arenası haline getirilecektir.

eskisiyeyenisiyle sükrü saracoglu stadı eskisiyle yenisiyle fenerbahce

Futbol hayat gibidir bir parça. Kimi zaman büyük sevinçler yaşatırken‚ kimi zaman hüzünden kozalar örüverir etrafımıza. Kimi zaman şans yanımızdadır. Kimi zamansa doğru tartmaz adalet terazisi. Futbol hayat gibidir bir parça. İçinden aşk geçmeyen hayatlar nasıl yarımsa‚ takım aşkı olmayan futbol da öyle yarımdır. Aşk‚ hayata nasıl bağlarsa insanı takım sevdası da futbolun ta içine çeker sizi usulca. Ve karışır hayat futbola‚ futbol hayata. Aslolan tuttuğun takımdır‚ bambaşka bir aşktır ona duyulan. Veher aşkın bir rengi vardır. Her sevdanın bir adı.

Fenerbahçe sevdası da sarıyla lacivertin aşkında buluşur Fenerbahçelilerin yüreklerinde. Tarifi imkansız bir sevdanın adıdır Fenerbahçe. Büyüklüğü aldığı kupaların çok ötesindedir.

eskisiyleyenisiyle şükrü saraçoğlu stadı eskisiyle yenisiyle fenerbahçe stadı

İşte Fenerbahçeli yüreklerin sevdasını haykırdığı‚ mabedim dediği stadın adıdır Şükrü Saraçoğlu. Orada futbol hayatın ta kendisidir. Fenerbahçeyse aşkların en güzeli… Kendisine en uzun süre başkanlık yapmış olan Şükrü Saraçoğlunun adını taşır Fenerbahçelinin mabedi 22 Temmuz 1998’den beri. 2015 yılında yapılan sponsorluk anlaşmasıyla 2024-2025 sezonu sonuna kadar, stat ismi, reklam ve tanıtım haklarını içeren anlaşma imzalanmıştır. Bu süre içinde Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi ismi ile anılacaktır.

eskisiyle yenisiyle fenerbahce stadı eskisiyleyenisiyle şükrü saraçoğlu stadı

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol