Çöğen Nam-ı Diğer Polo Oyunu

At üstünde oynanan Polo oyunu, 4 kişilik takımların birbirine karşı oynadığı bir oyundur. Amacı toplu sporlarda olduğu gibi at üstündeki binicinin özel bir sopa yardımı ile yerdeki topu rakip takımın kalesine gol atmaktır. Yaklaşık 300 metrelik çim sahada oynanan bu oyun bazı özel durumlarda kapalı sahalarda da oynanabilmektedir. Günümüzde Polo oyunu çoğunlukla zengin kesimin oynadığı bir oyun olarak gözükse de durum eskiden bu şekilde değildi.

polo oyunu nedir

Çöğen Oyununun Tarihi

Polo ismi aslında çok sonraları konulan bir isimdir. Orta Asya’da yaşayan Türk kavimleri bu oyuna çöğen veya çevgen demekteydi. Ata sporlarımızdan birisi olan Çöğen oyunu Orta Asya’da yaşarken Türkler tarafından atlı askerlerin binicilik eğitimi olarak oynanmaktaydı. Hem binicilik eğitimi verilir hem de eğlence olmuş olurdu. Hükümdar Babür, Hindistan’ı fethettiğinde akrabalarını, gelenek göreneklerimizi ve birçok sporumuzu da götürmüştür. Bunlardan birisi de Çöğen oyunudur.

polo oyunu cogen oyunu

Bu dönemlerde Hindistan saraylarında bolca oynanan Çöğen oyunu buradan Anadolu’ya geçmiştir. O dönemde Selçuklu Hükümdarlığında önemli bir yeri bulunmaktadır. Hatta Divan-ı Lügatıt Türk’te bilinmesi gerekenler arasında Çöğen oyunu da yer almaktadır. Ayrıca o dönemlerde adı Çevgan’a dönen oyun Yunus Emre divanlarında da göze çarpmaktadır. Aynı zamanda Evliya Çelebinin seyahatnamesinde de bulunan Çöğen oyunu Türk tarihi açısından son derece önemli bir spordur.


orta asya cogen oyunu

Anadolu Devletlerinden sonra Bizans’a da ulaşan bu oyun Orta Asya’dan itibaren birçok bölgede hem eğitim hem de eğlence olarak sergilenmiştir.

Günümüzde Çöğen Oyunu

Sömürgecilik dönemlerinde Hindistan’ı sömürge olarak kullanmaya başlayan İngilizler o dönemde sadece ham madde ihtiyaçlarını değil aynı zamanda birçok kültürü ve yaşam biçimini de beraberinde götürmüşlerdir. Günümüzde polo oyunu olarak bilinen Çöğen oyunu, 1870’li yıllarda Hindistan’dan İngiltere’ye götürülen bir oyundur. Artık soylu İngiliz oyunu olarak algılanan polo oyunu İngilizlerin etkileşimde bulundukları milletler sayesinde kendi kültürlerini nasıl geliştirdiklerinin bir kanıtıdır.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol