Buz Hokeyinin Tarihçesi

Buz hokeyinin tarihçesine geçmeden önce ülkemiz açısından buz hokeyini değerlendirelim. 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivalinde oynanan Türkiye-Rusya karşılaşmasında aldığımız büyük yenilgi aslında ülkemizde buz hokeyinin hala oturmadığını ve bu alanda yeterli teşviklerin olmadığını dile getirmemiz gerekir. Ne var ki aldığımız bu yenilgi her zaman böyle olacak değil. Umuyoruz ki buz hokeyine ülkemizde de değer vermeye başladığımızda daha farklı sonuçlar alacağız.


buz hokeyi tarihcesi

Buz Hokeyi Nasıl Oynanır?

Adından da anlaşılacağı üzere buz hokeyi bir buz pistinde oynanır. 6’şar kişilik takımlarla karşılıklı oynanan bir spordur. Amaç, oyuncuların kullandığı sopalar ile top olarak kullanılan diski karşı takımın kalesine sokmaktır. 3 tur üzerinden oynanan oyun dünyanın en hızlı takım sporlarından birisi sayılmaktadır.


buz hokeyi tarihcesi

Buz Hokeyinin Tarihçesi

Buz hokeyinin hem resmi hem de resmi olmayan bir tarihçesi vardır. Resmi olmayan tarihçesine göre Mısır’da bulunan tapınaklarda 4000 yıllık resimlerin olması buz hokeyinin ilk aşamalarını göstermektedir. O zamanlar çim sahada oynandığı düşünülen buz hokeyi sonraları Avrupa’nın kuzey ülkelerinde de oynanmaya başlamıştır. Ayrıca buz hokeyinin bazı dönemlerde yasaklandığı da olmuştur. Bunlardan birisi İrlanda’da 1300’lü yıllarda şeytanların ve sakatlıkların çıkması gerekçesiyle uzun bir süre yasaklanmasıdır. Eski Fransızca ’da kullanılan hoquet kelimesi hokeyin kökeni olarak bilinmektedir. Türkçe anlamı çoban değneği olan bu kelime hokeyin oynanışını gösterdiği için kullanılmış ve buradan türemiştir. İrlanda’nın bir sporu olan hurling, İskoçya’nın bir sporu olan shinty Avrupalı göçmenlerin Amerika kıtasına götürdüğü buz hokeyi benzeri oyunlardır. 1800’lü yıllarda oldukça yaygınlaşan hokey, Kuzey Amerika’da yoğun kar ve buzun olduğu ortamlarda çokça oynanmaya başlamıştır.buz hokeyinin tarihcesi

Modern Buz Hokeyi

Resmi kaynaklara göre 1875 yılında kapalı bir pistte oynanan ilk maç Montreal’de gerçekleşmiştir. McGill üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen organizasyon büyük bir beğeni toplamış ve sonrasında her yıl düzenlenmeye başlamıştır. Avrupa’daki ilk resmi maç ise 1885 yılında gerçekleşmiştir. Oxford ve Cambridge buz hokeyi kulüpleri arasında oynanan tarihi maç buz hokeyinde ezeli iki rakip olarak bilinmelerini sağlamıştır.


buz hokeyinin temelleri

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol