Badminton Oyununun Tarihsel Serüveni

Badminton Nasıl Bir Oyundur?

Tenise oldukça çok benzeyen badminton, teniste olduğu gibi bir raketle oynanmaktadır. Top olarak ise tüylü ve hafif bir top kullanılır. Bu yüzden tenis sahasından küçük ve daha stratejik bir oyun olarak gözükmektedir. Oyunun genel amacı kaz tüyünden yapılan bir topun, orta alanda bulunan ve iki tarafın sınırlarını belirleyen fileden öbür tarafa atıp sayı yapmaktır. Badminton oyununda kullanılan tüy topun zararsız olması nedeniyle her yaştan kişinin oynayabileceği bir spordur.

eskisiyleyenisiyle badminton oyunu tarihi

Badminton Sporunun Tarihi

Çinlilerin M.Ö. 5 yüzyılda oynadığı bir oyun badmintonun atası sayılmaktadır. Buna Çin dilinde ‘Ti Jian Zi’ adı verilmiştir. ‘Ti Jian Zi’ oyununda top olarak tüy top tercih edilirken raket yerine ayak ile oynanmaktadır. Badminton gibi bu oyunda da file bulunmaktadır fakat rakip sahaya topu ayakla gönderme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu tarihten itibaren badminton benzeri birçok oyun oynanmıştır fakat tarihi bilinenler açısından bir diğeri 19. Yüzyılda Hindistan’da oynanan oyundur. ‘Poona’ adı verilen bu oyun Badmintona oldukça çok benzemektedir. 1800’lü yılların ortalarında Hindistan’dan İngiltere’ye getirilen Poona oyunu Beauford Dükü’nün kızları tarafından Badminton evinde oynanmıştır. Bundan sonra bu oyunun adı Badminton olarak kullanılmaya başlanmıştır.

eskisiyleyenisiyle badminton

Badmintonun Gelişim Süreci

J. L. Baldwin badminton kurallarını koyan ilk sporcu olmuştur. Bundan sonraki tarihlerde badminton bu kurallara göre oynanmaya başlamıştır. 1934 yılında Uluslararası Badminton Federasyonu kurulmuş ve sonraki yıllarda uluslararası müsabakalar düzenlenmeye başlamıştır. 1972 ve 1988 yılında Münih ve Seul olimpiyatlarında gösteri sporu olarak ortaya çıkarken 1992 yılında Barselona’da olimpiyat oyunu olarak yerini almayı başarmıştır. Türkiye’de ise Badminton sporu tam anlamıyla 1991 yılında ortaya çıkmıştır. Daha önceleri oynansa da resmiyeti olmayan badminton, 1991 yılında kurulan Türkiye Badminton Federasyonu sayesinde resmiyete kavuşmuş ve düzenli maçlar oynanmaya başlamıştır.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol