Aerobik vs. Plates - Evrimleşen Spor

Geçmiş zaman olur ki… diye girmek isterdim ancak şimdi bahsedeceğim konu o kadar da eski değil. Sadece trendlerin sporu da nasıl evrimleştirdiğini kısaca bahsetmek, sizlere de hatırlatmak isterim.

aerobik 80s eski yeni eskisiyleyenisiyle eskisiyle yenisiyle

Nostalji dediğimiz zaman aklımıza gelen görüntüler içinde mutlaka neon renkli, taytlı ve üzerine mayo giyilmiş, tozluklar takılmış, kafada ve bileklerde havlu bantların olduğu, aerobik yapılan bir kare mutlaka bulunuyordur.
Bir dönemin spor trendi olan aerobik günümüzde yerini yoga ve pilatese bırakmış durumda. Bunun nedeni kişilerin genel ihtiyaçlarının değişmesi ile birlikte spor yapma ihtiyaçlarının da değişmesi olabilir.


pilates aerobik eski yeni nostalji eskisiyleyenisiyle

Eskiden aerobik dersleri için mutlaka spor salonu ve toplu sınıflar vardı, şimdi isteyen kişiler yoga ve pilatesi kişiye özel dersler halinde evinde bile alabiliyor. Aerobikten farklı olarak yoga ve pilates daha yavaş ve dingin bir şekilde hem kaslarınızı esnetirken hem de iç huzurunuza yönelik çalışmalar yaptırıyor. Bunun bir nedeni yıllar geçtikçe insanların daha çok stres altında çalışmaları ve spordan beklentilerinin yalnızca kaslarına değil ruhlarına da hitap etmesi olabilir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde sporun bile sosyal ihtiyaçlarımıza göre şekillendiğini görüyoruz. Yine de geçmişe bakıp giyilen tüm o kıyafetlere gülmemek elde değil.

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol