1300’lü Yıllardan Günümüze Golf Sporunun Tarihi

Golf oyununun amacı, büyük doğal bir sahada golf sopaları ile golf topu olan oldukça sert bir topa vurularak toplamda 18 parkuru tamamlamaktır. 18 parkuru tamamlarken en az vuruş ile en çok sayıyı yapan kişi kazanır. Golf sporunun iki farklı prensibi bulunmaktadır. Bunlar kullanılan sahaya ve oynayan oyuncuya saygıdır. Hatta daha detaylı anlatmak gerekirse bu saygıyı bir oyuncu topa vurmaya hazırlandıktan sonrasında dışarıdaki kimse hareket etmez ve konuşmaz çünkü bu oyuncuya saygıdır. Birbirine karşı oynanan bir oyun olmasına rağmen asıl rakip çoğu zaman saha olmuştur. Çünkü oldukça zorlu şartları olan sahalarda kum tepeleri, küçük göller ve ağaçlar bulunmaktadır.

eskisiyleyenisiyle golf

Golfün Doğuşu


Aslında golfün doğuşuna dair birden fazla görüş bulunmaktadır. Bunlardan ilki 1300’lü yılların ortalarında Çin’de önemli bir hanedanlığın değnekten yapılma bir sopa ile bir tüyle doldurulmuş bir topa vurarak oynanan ‘Chuiwan’ oyunu golf sporunun doğuş noktası sayılmaktadır. Orta Çağ döneminde Avrupalı insanlar tarafından Çin’den Avrupa’ya taşınmıştır. Bir diğer görüşe göre ise M.Ö. 1’de Sezar’ın başında olduğu Romalıların, Çin’de oynanan oyuna benzer bir şekilde değnekler ve toplar ile oynanan bir oyun olan ‘paganica’ oyunundan geldiği düşünülmektedir.

eskisiyleyenisiyle golf

15. yüzyılın ortalarında Hollanda’da donmuş kanallarda yukarıda anlatılanlara benzer bir oyun oynadığı bazı kitaplarda resmedilmiştir. Avrupa ülkelerinin bazılarında da farklı adlarla golf benzeri oyunlar oynanmıştır. Son olarak İskoçya’da, IV. James, İngiltere’de ise I. James’in golf sporuna oldukça yakın olmaları bu sporun özellikle Avrupa’da iyice yerleşmesini sağlamıştır. 1754 yılında ilk olarak Royal ve Ancient golf kulübü kurularak resmiyete erişmiştir.


eskisiyleyenisiyle golf golfün tarihi

Günümüzde milyonlarca insan golf sporunu icra etmektedir. Hatta sayılarla örnek vermek gerekirse, Amerika’da şuan aktif olarak golf oynayan 35 milyon üzerinde insan bulunmaktadır. Golfün yaşayan efsanesi Tiger Woods ise golf sporunun ününü göstermektedir.

eskisiyleyenisiyle golf


Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol