Zavallı fil Tusko: BİR FİLE LSD AŞILAMA ‘DENEYİ’

LSD NEDİR?

Liserjik asit dietilamid, kısaca LSD (ya da LSD-25), halk arasında asit olarak bilinir. İlk olarak 1936-1943 yılları arasında Albert Hoffman, çavdar mahmuzundan (çavdar ve benzeri tahıllarda parazit olarak yaşayan mantar türü) sentezlemiştir. Açık ve kapalı göz halüsinasyonları, değişen boyutsal zaman algısı, sinestezi etkisi (bir duyunun uyarıldığında otomatik olarak başka bir duyuyu etkilemesi), değişen düşünce ve ruhani süreç gibi psikedelik (hayal gördüren) etkileri vardır. Dünya üzerinde halüsinasyon gördüren en güçlü madde olarak kabul edilmektedir. Bu duruma sebep olan mantarlardan yüz kat daha güçlüdür.

lsd

BİR FİLE LSD AŞILAMAK

lsd haberi


Oklahoma Üniversitesi'nden araştırmacılar, 3 Ağustos 1962’de Oklahoma Hayvanat Bahçesi’nde bulunan,Tayland’da 6 yaşındayken yakalandıp Ned olan ismi Tusko olarak değiştirilen file, 297 miligram LSD vererek filde oluşan davranış değişikliklerini gözlemlemek istedi. Deneyin yapıldığı yıl fil 14 yaşındaydı fakat bu doz, bir insanın ‘eğlence’ için kullandığı miktardan bin kat daha fazlaydı. Bu akıllara zarar deneyinin amacı fillerde görülen ‘geçici bir delilik hali (musth)’nin ortaya çıkıp çıkmayacağını anlamaktı. Bu asitin fillerde seksüel bir agresifliğe neden olacağını hesap edemedi. Tusko, esaret altındaki fillere verilen popüler bir isimdir. Zavallı Tusko’nun kaderi adı verildiği an yazılmıştı sanki…

zavalli film tusko


Kafesinde deliye dönen, kendi çevresinde defalarca tur atan Tusko, yaklaşık bir saat sonunda ölmüştür.

zavalli fil tusko

Deney gazetelerde yayınlanmış ve araştırmacılar Louis J. West ile Chester M. Pierce halk tarafından büyük tepki görmüştür. Araştırmacılar, bu ilacın sorun teşkil eden sürüleri yok etmek için kullanabileceğini söyleyerek bir nevi savunma yapmışlardır.

fil deneyi louis west

(Louis J. West)

Tüm açıklamalar bir yana hayvan dahi olsa bir can, insanoğlunun umursamazlığı ve aymazlığı yüzünden telef olmuştu. Hayvanların başına hep aynı şeyler gelmiyor mu zaten? Geçmişten beri çoğu zaman boş yere, bilim/deney adı altında hayvanların yaşamları hiçe sayılıyor. Yapılan bu ‘tuhaf’ deneyler hem işini ahlakıyla yapan bilimadamlarına hem de her şeyden habersiz hayvanlara büyük haksızlık.

fil deneyi fil tusko

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol