Yüzmenin Dayanılmaz Tarihi

Vücudumuzun %70’i su, yaşam su da başlar, suyun olmadığı yerde bir yaşam olmadığı düşünülürse, insanın su ile olan ilişkisinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamamıza gerek yok. Yüzme bu yüzden sadece spor olabilir mi?

yüzmek su spor havuz deniz

Yüzmeyi sadece bir spor olarak gören çoğu günümüz insanının yanılgısı yanında, aslına bakarsanız tarih içinde  yaşam için ihtiyaç olduğunu anlıyoruz. M.Ö. 9000  yıllarında Libya’da bulunan mağaranın duvar resimlerinde bunu anlatan resimler görüyoruz.  Ege uygarlıklarında da yüzmenin önemli bir kültür oluşturduğuna dair o tarihin yapılarından bunu net şekilde anlıyoruz. İngilizlerin 1830’larda modernize ettiği yüzme, olimpiyatlarda ilk önce serbest bırakıldı, zamanla yüzme stilleri oluştu. Büyük iskender, Julius Sezar gibi tarihi kişiliklerin çok iyi yüzücü olduğu tahmin edilirken, ‘yüzmenin yarışları 2000 sene önce Japonlar tarafından yapılıyordu’ diyor yüzmenin tarihçesini inceleyen bilim insanları.

su balesi yüzmek spor havuz atlama oyun yarışma

19.yy’da yüzme, sistemli yarışlarla dünya spor kültürüne girdi. 1828 de ilk açık hava havuzu ingiltere’de Liverpool da yapıldı. Ve yine 1875 de Manş denizini kurbalağama stili ile bir ingiliz Mathew Webbe geçti. 1896 da modern olimpiyatlarda spor dalı olarak yüzmede eklendi. Önceleri sadece erkekler bu dalda yarışırken 1912 de artık kadınlarda olimpiyatlardaydı.

Platon’un  “Yüzmeyenler eğitimde zayıf kalırlar”sözünden de anlaşılacağı gibi, yüzme yaşam biçimi olarak çok çok eskilerden günümüze doğru akan insanın suyla olan birebir ilişkisindeki önemi gösteren bir ifade. 

çocuk yüzen yüzmek su havuz oyun tatil gözlük

Çoğumuzda suyla olan ilişkimizi farketmesekte, suyun katarsis yönünü biliriz, kendimizi iyi hissetmediğimizde “duş al kendine gelirsin” sözü boşuna değil. Suyla dolu olan bedenimizi aslında yine su yoluyla sağaltımını yaparız , bazen bilerek bazen bilmeyerek!.. 

libya mağara yüzmek eski tarih havuz su

Libya daki mağara duvarına çizilmiş yüzen insanlar

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol