Yaptıklarıyla Kanınızı Donduracak Kazıklı Voyvoda

III. Vlad, Macarların Tabiriyle Drakula

 Osmanlıların tabiri ile de Kazıklı Voyvoda, Eflak beyliğinin prensidir. Yaşadığı dönemde esir aldığı insanlar üzerinde yaptığı işkenceler ile tarihte yaşayan en vahşi hükümdarlardan birisi olmuştur. 

kazikli voyvoda iskence iskenceleri eflak osmanli drakul

Osmanlılar Eflak'ı bozguna uğratınca III. Vlad, babası tarafından Osmanlılara esir olarak gönderilmiştir. Daha 12 yaşında olan Vlad, Edirne’de saraya yerleştirildi. Burada II. Mehmet ile eğitimler almaya başladı ve Şehzade Mehmet’in en yakın arkadaşı da oldu. Şehzade Mehmet, Fatih Sultan Mehmet olduğu zaman Vlad’ı Eflak Beyliğine atadı. Bu dönemde Osmanlı’da aldığı eğitimler sayesinde askeri ve diplomatik birçok başarıya imza atan III. Vlad, Macarları birçok kez bozguna uğrattı. Uzun bir süre boyunca III. Vlad Osmanlı ile iyi ilişkiler güttü, vergilerini tam zamanında hep kendisi getirirdi. Fakat işler Fatih Sultan Mehmet’in Karadeniz kıyılarında yaşadığı mücadele zamanlarında değişiklik göstermeye başladı. 

kazik kazikli voyvoda vlad ucuncu iskenceleri iskence drakul

Vergilerini ödememeye başlayan III. Vlad, yaşadığı bölgede insanlara ve çevre bölgelere çeşitli zulümler yaptığına dair yabancı kaynaklar birçok yazı yazmaya başladı. Saray halkı ile yemek yerken bir yandan da kazığa geçirdiği insanları izlemekten oldukça hoşlanıyordu. Türk esirleri olduğu zaman, ayaklarındaki derileri yüzdürüp ortaya çıkan yaralara tuz döktürüyor sonrasında ise o tuzu keçilere yalatıyordu. 

kazikli voyvoda saray sarayda iskence kazik kaziklar insanlar iskenceler osmanli zamaninda drakul

Hastalık boyutunda vahşilik sergileyen III. Vlad, bir gün şehirdeki dilencileri doyurmak için evine çağırttı. Karınları doyup kalkmak üzere olan dilencilerin bulunduğu masayı ateşe vererek onların teker teker yanışını büyük zevkle izledi. Bunun yanında esir tuttuğu bazı kadınları canlı canlı kazanlara atıp etlerini haşlayıp çocuklara yediren III. Vlad psikopatlıklarından hiç vazgeçmedi. Sevgilisi hamile olduğunu ona bildirdiğinde canlı canlı karnını kesip hamile olup olmadığına bakması, 400’e yakın Macarlıyı casus diyerek kazıklara oturtması, 600’e yakın tüccarı satış yaptıkları alanın tam ortasında kazığa oturtması yaptığı vahşetlerden sadece bir kısmıdır. 

ucuncu vlad 3. kazikli voyvoda eskisiyle tarhi iskenceleri iskence drakul

Fatih Sultan Mehmet olan bitenden haberdar olunca ona elçi göndererek vergisini ödemesini söyledi. Bunun üzerine Voyvoda, Osmanlı’dan güvencesi için asker istedi, karşılığında ise vergilerini ödeyecekti. Vergilerini tekrar tekrar ödemeyen Kazıklı Voyvoda’nın üzerine Osmanlı askeri akın etmeye başladı. Donmuş Tuna Nehrini aşamayan Osmanlı askerleri orada sıkışıp kaldılar ve bir anda Kazıklı Voyvoda tarafından hain bir pusuya düşürülerek şehit edildiler. 

kazikli voyvoda iskence 3. 3 vlad ucuncu vlad kazik drakul

Macarlardan yardım isteyen Kazıklı Voyvoda, Macarların daha yeni Osmanlı ile anlaşması üzerine tutsak olarak alındı. Bu sürede kardeşi Radul Osmanlı’ya büyük bir vergi karşılığı Eflak’ın başına geçirildi. Bir süre sonunda Kazıklı Voyvoda, aldığı yardımlar ile tekrar tahtına geçmeyi başardı. Kazıklı Voyvoda’yı arayan Mihaloğlu Akıncıları ilk gördüğü yerde onun kellesini alarak padişaha gönderdi. 

kazikli voyvoda acimasiz iskenceleri iskence osmanli zamani eflak vergi drakul

Tarihin en acımasız, en vahşi ve tüyler ürperten imparatoru olan Kazıklı Voyvoda ya da bilinen meşhur adıyla Kont Drakula yaşadığı tarih boyunca binlerce insanın ölümüne neden olmuş bir canidir. 

Tarihin diğer bir cani kralı için: bkz: imparator II. Justin

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol