Pembe ve Mavi - Toplumsal Roller Geleneği

Bu, eskiden günümüze dek hiç değişmeyen ve belki de değişmesi en zor tabulardandır!

Toplumsal cinsiyet rollerini daha küçükken biçtiğimiz kız bebek ve erkek bebekler için alışverişe çıkıldığında değişmeyen tek şey renk seçimi olmuştur.

bebek oyun pembe mavi renk oyuncak çocuk oynamak renkler patik bisiklet araba barbie bebek oyun pembe mavi renk oyuncak çocuk oynamak renkler patik bisiklet araba barbie

Neden illa ki kız bebeğe pembe ve ‘kız renkleri’, erkek bebeğe mavi ve ‘erkek tonları’ alma zorunluluğumuz var ve bilinçaltımızdaki bu algı nasıl ortaya çıktı hala belirsiz!

bebek oyun pembe mavi renk oyuncak çocuk oynamak renkler patik bisiklet araba barbie

bebek oyun pembe mavi renk oyuncak çocuk oynamak renkler patik bisiklet araba barbie

Renklerin yanı sıra erkek-kadın meslekleri ve kimliklerimiz bile zira o şekilde ayrılmıştır. Ne yazık ki toplumun, bu şekilde yıllar hatta asırlar boyu şekillendirilişlerinin meyvelerini birçok konuda hala yiyoruz …

Aslında kimi kesimler ne olacak deyip geçebilir ama çok ciddi bir meseledir ve bu ciddi meseleyi konuşmak bile bir tabudur.

bebek oyun pembe mavi renk oyuncak çocuk oynamak renkler patik bisiklet araba barbie doğum anne

O yüzden siz bebek görmeye gideceğiniz de bu ön yargılardan uzağa kaçıp erkek çocuğuna pembe bir hırka alın! Mesela kızınıza mavi ve lacivert giydirin, eminiz çok yakışır. :)

Mavinin dünya, Pembe’nin hayaller olarak adlandırılması bile tesadüf değil a dostlar!

Oyuncak dünyasında da olduğu gibi, kız çocukların reyonunda pembelerin dünyası yani prensesler ve şatolar vardır.(Bir şekilde kendini beğendirme çabasıyla bağlantılı pembe hayaller…) Ev eşyaları, temizlik ürünleri, yemek kapları gibi oyuncaklar da tabi ki rolleri belirlemek için oradadırlar. Öğren şimdiden bunu, büyüyünce görevin bu dercesine!

bebek oyun pembe mavi renk oyuncak çocuk oynamak renkler patik bisiklet araba barbie

Erkeklerin reyonları ise, denizlerin ve gökyüzünün adeta kâinatın sahibiymişçesine mavi renkten oluşur. Arabalar, savaş araçları, süper kahramanlar yani gücün ve iktidarın simgeleri! 

Sizce de bu işte bir eşitsizlik yok mu? Ama toplumun artık normalleştirdiği ve bu normların dışına çıkarsanız anormal olan siz oluyorsunuz dediği ve hatta aykırı, anarşist ilan edilebiliyorsunuz aman aman daha kötüsü bile olabilir. :)

Varın siz değerlendirin ama yine de çocuklarımıza biçilen ölçülerin, kuralların dışına çıkabilmeleri ve kısıtlamalardan uzak durmaları adına serbest bırakıp, zihinlerinin özgürleşmesine imkân verin. 

bebek oyun pembe mavi renk oyuncak çocuk oynamak renkler patik bisiklet araba barbie

Sorgulayabilen çocuklar haline gelip, sonsuza genişleyen nesiller, birazcık uğraş şart!

Güneş Duygu
Editor
"Bir bakmışsın en sevdiğin renk ölmüş!" O rengi canlandırmaya çalışan 'kendince yazar...'

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol