Ölümün Suratına Gülen Adam: Norman Cousins

Amerikalı gazeteci, yazar ve dünya barışı savunucusu Norman Cousins’e 1964’te doktoru tarafından yaşanacak sadece birkaç ayı kaldığı söylendi. Oldukça ender rastlanan ankilozan spondilit hastalığına yakalanmıştı. Bu hastalığı atlatma şansının 500’de 1 olduğu belirtilen Cousins, söylenenleri kulak ardı etmeyi tercih etti ve çözüm arayışına girdi.

norman counsins

İlk olarak doktorunu kovdu ve hastaneyi terk etti.

Hastane ortamının ve doktorunun kendisine bir yarar sağlayamayacağını düşünen Cousins bir otel odasına yerleşti ve onunla takım halinde çalışabilecek başka bir doktor ile anlaştı.

Onlarca komedi filmi satın alarak her gün bu filmleri izlemeye başladı.

Cousins aldığı yüksek dozda C vitaminlerinin yanında her gün bu filmler eşliğinde gülmeye dikkat ediyordu. Hatta sadece gülmüyor, hastalığın ağrısının yerini kahkahadan kaynaklanan mide ağrısı alana kadar kahkaha attığı oluyordu. İddia ettiğine göre morfinin bile dindiremediği ağrılarını bu 10 dakikalık kahkahalar dindiriyor, bunların ardından herhangi bir yatıştırıcı almadan rahatça uyuyabiliyordu.

einstein

Durumu düzelmeye başlayan Cousins 6 ay içinde tekrar ayakları üstündeydi.

Bundan 2 yıl sonra iş hayatına da geri dönen Cousins bu olayla birçok bilim adamını şaşırttı ve birden fazla araştırma projesine ilham verdi. “An Anatomy Of An Illness” kitabını yayımlayarak başarıya ulaştı ve hastalığının teşhisinden 26 yıl sonra vefat etti.

kahkahanin onemi

Peki, kahkahalar gerçekten Cousins’in hayatına 26 yıl daha ekledi mi?

Bunu aslında kesin olarak bilmemizin ve test etmemizin bir yolu yok. Kahkaha atmanın bağışıklık sistemini güçlendirmek, kan şekerini dengelemek ve hipertansiyonu engellemek gibi faydaları olduğu göz ardı edilemez. Fakat etik kurallar gereği, bilim adamları ölümcül hastalıklara sahip iki grup insandan bir grubu güldürüp, diğerini ağlatarak yaşam bulgularını gözlemleyemiyor tabii ki.

Varsın gülmek hayatımıza daha fazla zaman eklemiyor olsun, sonunu daha keyifli yapmak için yine de gülsek daha güzel olmaz mı?

Gamze Gedik
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol