Neydik, Ne Olduk?

Çok ama çok hızlı akan zaman içerisinde kayboluyoruz. Teknolojiye kabul etsek de etmesek de yeniliyor, onun çevresinde değişiyoruz. Değişim öyle hızlı olup, bir anda kendini öyle kabul ettiriyor ki, eskiyi silip atıyoruz.

Dünümüz ve bugünümüz,

Eskiden televizyonlar ağır ve büyük, insanlar ince ve zayıftı. Şimdi televizyonlar inceldi, insanlar büyüdü. Hayat sokakta, televizyon başında değil!

eski insanlar yeni insanlar eskisiyleyenisiyle hayat eskisiyle yenisiyle yaşamak

Akıllı telefonlardan önce, spor yaparken fotoğrafı olan kaç kişi görmüşüzdür. Şimdilerde, fotoğraf çekmekten spor yapamayanlarımız var. Sayıları da pek az sanılmaz hani. Ben yapmıyorum deme, biliyorum çekiyorsun! :)

eskisiyl yenisiyle insanlar eski insanlar yeni yaşam tarzları eskisiyleyenisiyle spor

Sürekli bir şeylere yetişmeye çalıştığımız hayatlarımızda, çevremizdeki insanlara ayırdığımız zaman iyiden iyiye azaldı. O kalabalık arkadaş buluşmaları olmuyor eskisi gibi.  (whatsapp grupları sağolsun)

“Ne gerek var buluşmaya, biz zaten her zaman konuşuyoruz. Bedenler ayrı olsa da, kalpler bir” avuntu cümlelerinden cidden sıkıldım.  Konuştuğunuz her neyse, gülüyorsan da ağlıyorsan da yan yana olmak gibisi var mı? Ağlarsan omuz oluyor mu, mutsuzsan seni gıdıklıyor mu emojiler? Herkes böyle demiyorum. Hala bu duruma direnen bir avuç insan kaldı. Onların buluşmalarını da hiç gözlemlediniz mi hiç? Toplu arkadaş buluşmaları sessizliği diye bir şey var artık. Azalan samimiyet, hemen biten sohbet ve o sessizlik. Ellerde telefon.

eskisiyle yenisiyle insanlar eskisiyleyenisiyle yaşam neydik ne olduk

“Carpe diem” hemen herkesin bildiği bir kalıptır. Anı yaşa! Birçok insanın hayat felsefem dediği bir cümledir. Hayatını, sosyal medyada paylaşım deliliğine kaptırarak mı, yaşıyoruz anımızı?Bence, ‘an’ı yaşamak, anın farkında olmakdemektir. Farketmeden, yetişemeden su gibi geçiyor en güzel anlar.


eskisiyle yenisiyle insanlar eskisiyleyenisiyle değişen yaşam tarzları eski yeni neydik ne olduk

Yaşanılan her güzel anı, başkalarına da bu anı göstermeliyim amacı içerisinde bulunmadan, salt o andaki haz ile yetinip sadece kendine saklamak. Beyninin güzel bir yerinde hapsettiğin o anları ilerde düşünüp mutlu olmak gibisi var mı? Çok sevdiğin kitapların filmleri, kitap kadar güzel olmadı değil mi? Kendi dünyalarımız daha renkli, başkasının sen izle diye yarattığından çok.
İnsanlar yaşlandıkça, daha çok anı yaşıyorlar sanırım. Gelecek azalmış, geçmiş çok geride kalmış. Ne güzel fotoğraftır, ne zaman baksam mutlu olurum. İdolümsün teyzeciğim…

eskisiyleyenisiyle insanlar eskisiyle yenisiyle hayat tarzı eski yeni değişim

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol