Mazisi Uzun Olmayan Enerji İçecekleri İçimizi Nasıl Kıpır Kıpır Yapar?

Çok değil 20 yıl önce tanıştığımız soğuk meşrubatlara katılan bu küçük kardeşi bilmeyenimiz yoktur herhalde. Dünya nüfusu bir yana Türkiye de bile bir yılda tüketilen enerji içeceği miktarı 30 milyon litreden fazladır.

Enerji içecekleri nasıl enerji verir?

PEKİ, NEDEN ENERJİ İÇECEĞİ?

 

Çoğumuzun bu tercihi yapma sebebi, halsiz ve yorgunken bizi kendimize getirmesi, uykumuzu açması, dikkatimizi vermemizi sağlaması ve kan akış hızı ile performansımızı arttırması gibi nedenlerdir. Ancak bizden çok çok önceki yıllarda 1962 yılında bir Japon firma işçilerinin yorgunluklarını almaları için bir içecek yapmış ve bu içecekle işçilerindeki performansın fazlasıyla arttığını görmüş. Sonrasında bir Amerikan tarafından keşfedilen bu içecek mucitlerce geliştirilmiş ve şu an marketlerde bir kol boyu mesafede hizmete sunulmuştur.

 

Enerji içecekleri bir Japon bilimadamı tarafından yapılmış. İlk kez işçilerin performansını arttırmak için kullanılmıştır.

NASIL ENERJİ VERİYOR BU İÇECEK SORULARINIZ İÇİN;

 

Tabi ki içinde bulunan özünde enerji verme ve beyni uyarma alanlarında kendini kanıtlamış gıdalardaki doğal bileşenler sayesinde. Kafein, guarana, taurin, şeker ve dahası…

 

Enerji içeceklerinin vücutta bıraktığı etki ilginç.

Ancak şunu söylemek gerekir ki, enerji içecekleri aslında enerji vermezler. Sadece içen kişinin beynindeki birkaç bölgeyi basit bileşikler sayesinde uyararak enerji aldım hissine kapılmamıza yol açarlar. Bu özelliği genelde kafein ve şeker sağlar. Taurin denilen madde boğa spermi idrar ve safrasında bulunur. Zararlı değildir. Enerji konusunda da oldukça etkilidir. Ancak vücuda fazlaca alınan taurin adlı bileşik kalp atışı ve kas kasılması gibi olayları düzenleme görevini üstlendiğinden çarpıntı riskini ortaya çıkartabilir.

Enerji içeceklerinin sırrı Taurin mi?

İçinde bulunan glukolakton ise vücuttan zararlı kimyasalların atılması için vardır. Sonuç olarak zindeliği veren bir madde denebilir. Asıl yıldız ise kafeindir, göz bebeklerini büyütür ve nabzı hızlandırır dolayısıyla verim artırılmış olur. Enerji içeceklerinin ağır spor sırasında alınmaması ve alkol ile birlikte kullanılmaması tembihlenmektedir. Nedeni ise vücuttan fazlaca su götürüyor olmasıdır. Hiçbir firma vücudumuzun susuzluk çekmesini istemiyor anlaşılan. Siz iyisi mi denilen gibi 500 ml’den fazla içmeyerek kendinizi de kalbimizi de korumaya devam edin...

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol