Kör Alfabesi (Braille) nedir? Nasıl bulunmuştur?

Neden görme engellilere kör, otizmlilere otistik, zeka geriliği olanlara geri zekalı diyemiyoruz? Çünkü toplumunuzda, engelleri niteleyen kelimelerle hakaretler ediyoruz. Kör diyemeyiz, kaba gelir, prenses kalbimiz dayanmaz ama “kör müsün önüne baksana?” gibi bir yığın cümleyi hiç de tereddüt etmeden kurarız.Sakat kelimesi geçmişte engelli insanlar için kullanılırdı ancak bir süre sonra yaygın olarak hakaret amaçlı kullanılmaya başlayınca kelime dönüştü ve özürlü oldu. 90'lı yılların jargonunda popüler bir hakaret sıfatına döndü özürlü. Bir kişiye hakaret etmek istenildiğinde, özürlü aşağıya, özürlü yukarıya. Sonra bir anda, bu kelime de dönüşünce sıra şimdi engelliye geldi. Biz bu ülkede, engelli insanları gereken yaşam kalitesine taşıyamazsak, kör yerine, sakat yerine padişah desek de boş. Göstermelik ilgiler değil, yaşamlarını kolaylaştıran yenilikler gerekli. Hiçbir şey yapamıyorsanız da, engel olmayın!

NOT: Özel ricamdır. Kalp ve vicdan engelli olanlar yaşamasın!

eskisiyleyenisiyle kor alfabesi

Kör alfabesi,  isminden de anlaşılacağı gibi görme engelliler için üretilmiş bir alfabedir. Diğer bir adı olan Braille alfabesi çok küçük yaşta gözlerini kaybeden bir kız çocuğu tarafından bulunmuştur. 1821 yılında Louise Braille adındaki görme engelli bir Fransız tarafından geliştirilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Çok küçük yaşta babasının parmağının gözüne girmesi ile gözlerini kaybedince görme engelliler okulunda okumaya başlayan Louise Braille okuduğu okuldaki yüzbaşı Barbier adındaki bir adamın noktalar ile geliştirdiği gece yazısı adı altındaki sistemden etkilenerek, tüm görme engelliler için kullanılacak hale getirdi. Bu noktalama sistemi harfleri oluşturarak görmeden yazıları okumayı sağlayan bir sistemdi. Geliştirdiği sistemde altmış dört farklı nokta grubu vardı. Bu oluşturduğu nokta grupları hem harfleri, hem de rakamları gösteriyordu. Bu alfabeyi Braille on beş yaşında tamamlamıştır.


eskisiyleyenisiyle kor alfabesi kabartma yazi

Kör alfabesinin amacı; 

Görme engellilerinde okuyabilmesi için hazırlanan bir alfabedir. Belirli bir sıralı mekanizma ile yapılan alfabenin yöntemi bu formül sayesinde öğrenilir. Türkiye'de kullanılan alfabe yine kör alfabesi olarak bilinen Braille alfabesidir. Bu kör alfabesi bütün ülkelerde uluslar arası kullanımı takip eder. Bu kör alfabesi dünyada ilk olarak karakterleri ikili şema ile gösteren yazı sistemidir. Bu Braille alfabesi yani kör alfabesinin ana dili Fransızcadır.

O yüzdende Fransızcadaki aksan harflerini gösteren karakterler içerisinde vardır. Tıpkı Türkçedeki sesli harfler gibi (Ü, Ö, Ç, Ş, Ğ) dir. Türkçede bu farklı olan harf karakterleri içinde ayrı bir sistem geliştirilmiştir. Kör alfabesini kullanan ve Türkçe bilenlerin tercih edeceği bir alfabeye dönüştürülmüştür. 64 farklı yazım sistemi sunan bu alfabe matematik ve müzik notalarında da kullanılmıştır. Bu kör alfabesini okumayı öğrenen kişilere, daha hızlı okuma teknikleri de öğretilebiliyor. 

Kör alfabesi, dediğimiz Braille alfabesi birçok Latince dile de uyarlanmıştır. Bunlardan başlıcaları şunlardır: Arapça, Rusça, Ermenice, Yunanca, Japonca, İbranice ve Çince.

Kör alfabesi, doğuştan veya sonradan görme yetisini kaybetmiş kişilerin okuma ihtiyacını gideren eğitim gelişmelerini yapmalarını sağlayan, yani kısaca yaşama tutunmalarına yardımcı olan bir alfabedir. Bu sayede, yaşamın içerisinde kendilerine yer edinebilmektedir. Her hangi bir bedensel yetiyi kaybetmenin vakti zamanı yoktur. Hiçbir şeyin garantisi yok bu dünyada. O yüzden de sağlıklı bireyler olarak, bu tür engellerle yaşayan insanlara yardımcı olmalı ve onların kendilerini geliştirebileceği kör alfabesini öğrenebilecekleri eğitim kurumlarının yaygınlaştırılması için çaba harcamalıyız.


eskisiyleyenisiyle engelleri yikalim

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol