Kahve falından medyumluğa, doğrusal algıdan döngüye, paralel evrenlere yolculuk!

Neyse Halim Çıksın Baba Vanga!

“Önce bir atlı geldi, odanın içine girdi, parlıyordu, atı boynuzlu gibiydi, bana dedi ki:

-sen insanlara olacakları önceden haber vermek üzere seçildin, bilmeleri için, hazırlanmaları ve korkmaları için…”

Baba Vanga

eskisiyle yenisiyle fal eskisiyleyenisiyle kehanetler eski yeni babavanga nostradamus

Yemekten sonra bol köpüklü bir Türk kahvesi içmek nasıl da zevkli, bir de üzerine fal bakan olursa, değme keyfinize.

Hepimiz kahveyi az ya da çok severiz, sabah uyandırıcı olarak, yemekten sonra keyifle sindirici olarak, kimimiz de fincanı ters çevrip, kısmetimizi ararken.

Uyarıcı ve rahatlatıcı etkisi yanında kokusu ile de daha da keyif vericidir kahve. Son dönem cafelerde artan” kahve falı bakılır” konseptiyle cafelerin, içmekten ziyade, sonraki bölümde falımda neler çıkacak merakı ile müşterilerini yoğunlaştırdığı etkin bir çekim yöntemi de oldu kahve falı. Fala olan düşkünlüğümüz yanında kahve falının nerden çıktığını biliyor muyuz?

Osmanlı’da Yavuz Sultan Selim döneminde Yemen Valisi olan Özdemir Paşa, orada içtiği kahveyi çok severek İstanbul’a getiriyor. Saray’da çok sevilen kahve için sonraları sarayda kahvecibaşı adlı bir görevli bile konumlandıracak kadar itibar kazanıyor kahve. Cariyeler önceleri içtikleri kahvenin fincanda kalan telveleri üzerinden dedikodu mahiyetinde fal bakar gibi yapıyorlar, amaçları; söyleyemedikleri şeyleri bu yolla iletmek ama günümüze kadar bu dedikodular, fal bakma ritüeline çevrilmiş durumda.
Hayırlara vesile olsun!


eskisiyle yenisiyle büyücülük eskisiyleyenisiyle fal eski kehanetler yeni kehanetler falın tarihi babavanga nostradamus

Aslında medyumluk, gelecekten haber verme, tarih boyunca hep var! Bazı dinlerde, din adamlarının kahinlik yaptığını da biliyoruz. Hepimiz doğduğumuz gün üzerinden hangi burca ait olduğumuzu bilir, az yada çok ilgileniriz. Mezopotamya'da gökyüzündeki yıldızlar son derece önemliydi, onlara göre göğün yıldızları göğün yazılarıydı ve yeryüzünde mesajlar iletiyorlardı.

Her kültürün geçmişine baktığımızda geleceği bilmek adına dinle de içiçe geçen pek çok rituel, alışkanlık, kahinlik ve fal bakma teknikleri olduğunu görüyoruz.

eskisiyleyenisiyle büyücülük eskisiyle yenisiyle fallar medyumluk eski nostradamus yeni babavanga

Nostradamus 1500 yılların başında doğan, tıpla ilgilenmiş, tedavi şekilleri ve ilaçlar üretmiş, astroloji ile ilgilenen bir fransızdı. Gök cisimlerini inceleyerek, daha sonraları suya bakarak kehanetlerde bulunduğu söyleniyor. Kahanetleri çıkmaya başlayınca saray da olan görevlerine son verilip, aforoz edilir, ama hala günümüzde de onun kehanetleri konuşulmakta.

Nostradamus’un kehanetleri üzerinde 30 yıl çalışan Fontbrune adlı yazar onun  bir zaman ve evrenler yolcusu ve olayları bu sayede bu kadar detaylı ve doğru tasvir ettiğini yorumlarında anlatır.

eskisiyleyenisiyle kahinler eskisiyle yenisiyle büyücülük eski nostradamus yeni babavanga kahve falı

Bir diğer kahin de Baba Vanga, o da bu yüzyılda yaşarken, dünyanin geleceğine dair kehanetlerde bulunmuş, ilettiği kehanetler gerçekleştikçe ünü gitgide büyümüştür. Mistik güçlerle dolu Baba Vanga’nın hayatı da inanılmazlarla olaylarla dolu. KGB den tutun zamanın diplomat, siyaset insanlarının da ona danıştığı söylenir.

Kahve fincanı içinde kendi hayatımızı ararken, kehanetlerle dünyanın geleceğini bildiren bu kahinler hangi mistik güçten bilgilerini alıyorlardı. Fontbrune’nin dediği gibi evrenler arası yolcuklar mı, zamanı doğrusal gören bizler için bu pek inanılmaz geliyor ama zaman doğrusal mi?.. Uzaklığın ve zamanın göreli olduğunu ileten Einsten içinde dünyanın kaderini değiştiren insan diyebiliriz. Görelilik teorisine göre uzay ve zaman tümüyle algısaldır.Yani mutlak zaman diye birşey yoktur.

eskisiyleyenisiyle kehanetler eskisiyle yenisiyle büyücülük eski nostradamus yeni babavanga

1800 lerde yaşamış ve Teozofi Derneği’nin kurucusu olan Madem Blavatsky’i hepimiz bir şekilde duymuşuzdur. Yazdığı kitapta Kadim ırklardan ve 7 kök soydan bahseder. Ilginç olanı birinci ve ana kök soy astral veya eterik olarak tanımlanır. 7.köksoy da tamamlandığında 1. döngüye dönüşüleceği söylenir. Yani astral ve eterik canlılar olarak tekrar döngü başlar. Hepimizde biraz bu durumda astral ve eterik canlı kıvamından biraz var!

Herşeyi şöyle bir gözden geçirdiğimizde evrende kapladığımız yer ve zamanı düşündüğümüzde, bilinmezlikler içinde ne kadar küçücüğüz.

Bu yüzden Baba Vanga’nın dediği gibi “hepimiz ölüceğiz ve etimiz çürüyecek, yok olucağız. Sadece birbirinizi sevin”

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol