İnsanlık Tarihine Yön Veren Önemli Olaylar

İnsanlığın doğuşundan beri teknolojik gelişmeler, sosyal olaylar ve savaşlar gibi nedenlerle çok önemli olaylar meydana gelmiştir. Bu sayede gelecek nesillerin hayatını başlı başına değiştirmeyi başarmıştır. İnsanlık geçmiş yıllarda yaşayan insanlardan en çok bu şekilde etkilenmiştir. Örneğin cep telefonlarının çıkması insanlık tarihini ne denli etkilemiştir günümüzde bunu çok net olarak görmekteyiz. Peki, çok daha eskiye gidersek ta insanlığın doğuşuna kadar gidersek?

 

Ateşin İcadı

 

İnsanlık tarihi çok karanlık sayfaları ölenlerle birlikte mezara götürmüştür. Günümüzde araştırmacılar sadece onlardan kalan tarihi bulgulara bakarak tarihin karanlık sayfalarını aydınlatmaya çalışmaktadır. İnsanlık tarihine yön veren en önemli olaylardan bir tanesi ateşin icadıdır. Bu sayede barınma, yiyecek, korunma gibi birçok özelliğin temeli toptan değişmiştir.

atesin icadi

Yazının Bulunması

 

İnsanlık tarihi kadar eski olan yazı, günümüz insanlarının her konuda temelini atan noktadır diyebiliriz. Bu sayede gelişmeler, toplumsal davranış ve aklınıza gelebilecek her şey başlı başına değişmiştir. Düşünün günümüzde yazının daha bulunmadığını…

 

yazinin bulunmasi

Kavimler Göçü

 

Koskoca milletlerin bölünmesine neden olan, çok büyük kavimlerin yaşadığı bölgeleri değiştirip başka bölgelere yerleşmesi birçok sonucu da beraberinde getirmiştir. Bunlardan en önemlisi büyük Roma İmparatorluğunun bölünüp Avrupa’da feodalitenin ortaya çıkmasıdır.

kavimler gocu insanlık tarihini değiştiren olaylar

Reform Hareketi

 

Reform, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış olaylardan birisidir. Reform hareketi sayesinde milletler eğitim öğretimi kiliselerden alıp laik bir eğitim sisteminin temeli atılmıştır. Martin Luther tarafından başlatılan reform hareketi insanlık tarihine yön veren olaylardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

reform hareketi

Rönesans

 

İnsanların sanatçı ruhlarının ortaya çıkarıldığı Rönesans hareketi ile kilisenin etkisi iyice azaltılmıştır. Bu sayede insanlar bilim ve teknoloji ile daha çok ilgilenmeye başlamıştır. Eğer ki Reform ve Rönesans hareketleri olmamış olsaydı belki insanlar hala kuduzdan ya da çiçek hastalığında ölecekti diyebiliriz.

ronesans

Sanayi Devrimi

 

Sanayi devrimi sonucu insanlık tarihi başlı başına değişmiştir. Sanayi devrimiyle teknolojik gelişmeler artmış olsa da sınıf farklılıkları da meydana gelmeye başlamıştır. Sosyalizm ve emperyalizm kavramlarının çatışması artmıştır.

sanayi devrimi

1. Dünya Savaşı

 

İnsanlık tarihini değiştirecek büyüklükte bir savaştır. Neredeyse tüm dünyanın kalbinin attığı yer olan ülkemizde etkisi çok büyük olmuştur. Jeopolitik konumu nedeni ile çok büyük bir öneme sahip olan Türkiye kanlı bir savaştan mağlup olarak ayrılsa da herhangi bir toprak kaybı yaşanmamıştır.

savaslar birinci dunya savasi

2. Dünya Savaşı

 

ABD ve Sovyet Rusya tarafından başlatılan savaş birçok dünya ülkesi için önemli bir yere sahiptir. Çünkü devletlerin kullandığı kitle imha silahları birçok masum insanının kaderini değiştirmiştir.

ikinci dunya savasi adolf hitler dunyanin kaderini degistiren olaylar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol