Hür kız ”Ayşe teyze” ile yurt dışına kolay seyahat öğütleri!

80 günde devri alem hikaye derken gerçek oldu!

eskisiyleyenisiyle yurtdisina cikmak

Haydi bir yurt dışına gidelim “gezelim tozalım” diyebilir miydiniz eskiden! Yalan olmasın bundan 10 -15 sene öncesine bakın, hayaldi pek çoğumuz için. Daha da eskilerde, çalışma dışında öyle  Avrupa’ya gezmeye tozmaya parası bol olanlar, zenginler ve artistler giderdi yahu Nasılda zahmetli ve meşakatli bir işti yurt dışına çıkmak, uzaya gitmek kadar zordu cancağızım. Pasaportu, vizesi, bitmeyen bürokratik işlemler, kuyruklar, beklemeler…

eskisiyleyenisiyle dunya haritasi

“Şimdi hemen bir tur ayarla, istersen gez Avrupa’yı , istersen, Afrika, Asyaaaa, burnumuzun dibi…” :)

Eskiden Yurt Dışına Gidenler: Gurbetçilerimiz…

Şöyle bir 40-50 yıl geriye gidelim mi? Almanya’ya gidelim, evet  gurbetçilerimizden bahsedeceğim!  Son 50 yıl içinde Türkiye’den 3 milyon insanın gittiği tahmin ediliyor Almanya’ya, tabi sadece Almanya değil, Türkiye’den göç edenler diğer ülkelere de dağıldı epey. 1960’da savaşdan sonra ekonomisini toparlamaya çalışan Almanya, nüfusunu bir türlü toparlayamadı. İş gücüne ihtiyaç duyunca imdata Türkiyeliler yetişti. Burada kimisi deniz dahi görmemiş, hatta kent yaşantısına alışık olmayan, belki bir kentte dahi hiç bulunmamış vatandaşım, köyünden kalkıp  Alamanya diyarlarında gurbetçi  oldu ve artık 2-3 kuşaktır orda, hatta Avrupalı oldu.

Ha 80 sonrası da mecburen yurdışına göçlerde oldu, darbe ülkede demokratik hakları dağıtırken, darbe madurlarından kaçabilen bir kısmı da yurt dışına göç etti.

Düzenli olarak yurt dışı seyahatleri ise hacca ziyaretler diyebilir miyiz, 1980’lerden sonra, evet düzenli gidişler başlamıştır.

Yurt dışına Çıkmak artık çok kolay!

Öncesinde yurtdışına çıkmak hayal gibiyken, günümüzde artık çok kolay ve maliyet olarak bol seneçekler içinde ucuz ve kaliteli tatil yapma fırsatları da yakalayabilirsiniz.

eskisiyleyenisiyle yurtdisina cikmak


İlk kez yurt dışına çıkacaksanız; Avrupa ülkeleri daha pahalıyken Asya ülkelerinde ucuz tatil yapma imkanınız daha fazla diye öğüt verebiliriz.


eskisiyleyenisiyle yurtdisi seyahatleri
eskisiyleyenisiyle yurtdisi seyahatleri

Tabi öncelikle pasoportunuzu çıkarmanız gerekiyor, KKTC ve Gürcistan harici, her yere pasaportlu giriş yapmak zorundayız. Vize için başvurup, onay aldıktan sonra da uçak biletini ve kalacağınız oteli ayarlayacaksınız, İnternet sağolsun, oteli, bileti kolayca halledebilirsiniz. Erken rezervasyonlarda, bayağı ucuz otel yada turlar, uçak bileti de bulabiliyorsunuz. Ayrıca alternatif tatil yanında, alternatif ulaşım araçları da düşünebilirsiniz. Tren en ucuz olanı misal. Ama turla giderseniz daha da kolay, herşeyi yapıp, sana uzatıyorlar biletini, taksitli ödeme imkanları da var.

eskisiyleyenisiyle yurtdisi seyahatleri

Gençlerin yurt dışına gitmeleri son dönem daha da kolay,  hele dil öğrenmek istiyorlarsa, gençlik değişimi programları, Erasmus programları var. AB’nin gençlere yada yurtdışında projelerde çalışmak isteyenlere verdikleri destekler de var. Bununla birlikte gençlerin daha çok kullandığı ucuzluğu açısından tercih edilen, bir nevi gençlik otelleri denilen hosteller de kalma imkanlarını da hatırlatalım. Yine internet üzerinden bunlara ulaşıp rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Ama seçiminizi yaparken mutlaka inceleyerek, kalan kişilerin yorumlarını da okumanızı tavsiye ediyoruz. Paket turları tercih etmediyseniz, vizenizi 2 ay önceden halletmeniz gerek, Schengen sistemi uygulayan Avrupa ülkelerinden birine girince, diğerlerine vizesiz girebiliyorsunuz. Planlamanızı buna göre yapın. Öncelikli olarak iyi bir planlama yapmanız şart. Gideceğiniz yerleri, kalacağınız otelleri ve ulaşım olanaklarını internet üzerinden araştırın, bu yurtdışı gezinizi erken rezervasyonla da çok daha ucuza getirmenizi sağlayacak.

eskisiyleyenisiyle yurtdisi seyahatleri

Hür kız ”Ayşe teyze” ile yurt dışı

Bir Ayşe Teyze ki fenomen oldu sosyal medya da, günümüzün evliya çelebisi :) Bugüne kadar 25 ülkeyi kendi başına  gezmiş. Hacca gitmesi ile başlamış olay, gezmek tutkusunun arkası kesilmemiş … Hac için katılımcı sağlarken, kendisi bu işten daha ucuz bilet aldığını görünce, devam etmiş ve hac derken başlamış Avrupa’yı gezmeye.  Gençlere sesleniyor  “ evde oturmayın , gezin gari! ” diyor hür kız Ayşe Teyze!

eskisiyleyenisiyle yurtdisi seyahatleri ayse teyze yurtdisini gezdi

Pippa Bacca’yı, Sarai Sierra hatırlatayım

(Ama gezmek, yurt dışına tek başına çıkan sen için kolay olabilir de, Türkiye ‘ye yurtdışından gelen için herzaman öyle değil bak Ayşe Teyze…Pippa Bacca’yı, Sarai Sierra hatırlatayım mı sana.

eskisiyleyenisiyle yurtdışına çıkmakeskisiyleyenisiyle yurtdisi seyahatleri

Bu iki kadından biri barış aktivisti, diğeri gezgin fotoğrafçı… ve yurtdışındaydılar, kendi ülkelerinden uzakta, Türkiye’de yani.  İkiside korkunç şekilde öldürüldü.Ha illa bir şekilde yazının tadını bozucam di mi? Ama her zaman bir adım atarken, diğer adımdaki ağırlıkları af dileyerek bıraktığımızda ve olmaması için adımı sağlamca attığımızda kuş gibi hafifleriz derim. Ikisininde ruhları şad olsun, ışıklarda uyusunlar ama artık hiçbir kadın şiddetin hiçbir türlüsüne maruz kalmasın! )

Şimdi, Ayse Teyzenin de verdiği güven ve hafiflikle kuş misali dünyada dolaşabilirsiniz, Ayşe Teyze gibi yöntemler bulursanız, cebinize fazla dokunmadan 80 yerine, 40 günde devri alem yapma şansını bile yakalarsınız!.. İyi seyahatler…

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol