Hotel California Şarkısının Hüzünlü Hikayesi

İşte Hotel California şarkısının hikayesi;


Hüzünlü olay, 1969 yılının yaz mevsiminde geçiyor. İş için uzun bir yolcuğuna çıkan, yol üstünde dinlenmek için Hotel California’ya yerleşen bir adam; yan odada belki de hayatının aşkıyla tanışacağından habersizdir.

otel california sarkisinin huzunlu hikayesi

Sevimli ve sıcak bir yerdir bu otel. Adam; otele yerleşir ve oteldeki ikinci gününde yan odasına yeni gelen kadınla tanışır, arkadaş olurlar. Birlikte şehri gezmeye başlarlar ve beraber çok fazla vakit geçirirler.

otel california sarkisinin huzunlu hikayesi

İkilinin arasındaki samimiyet ve uyum, tahmin edebileceğiniz gibi aşka dönüşür. Uzunca bir süre otelde kalmaya devam edip birlikte tatil yaparlar.

otel california sarkisinin huzunlu hikayesi

O vakit gelir, adamın artık ayrılması gerekmektedir. Yaşadıkları güzel anları unutamayan iki sevgili anlaşırlar ve birbirlerine şu sözü verirler: “Eğer bir sene sonra birbirimizi unutmaz ve yine bu kadar çok sevecek olursak gelecek yazın ilk gününde -tanıştıkları günü kastediyorlar- burada, Hotel California’da, aynı odada buluşacağız.” O zamana kadar birbirlerini hiç aramayacakları konusunda da anlaşırlar.

otel california gercek resimleri

O zamana kadar birbirlerini aramayacakları konusunda anlaşan ikili sözlerine sadık olurlar. Tarih gelmiş, çatmıştır. Yaşanılan aşk dolu tatilin üzerinden tam bir sene geçmiştir. Adam sözleştikleri gibi Hotel California’ya doğru yola çıkar. Sabırsızlıkla geçen bir yolculuğun ardından aynı gün otele varır. Bir heves geldiği aşk yuvası Hotel California’dan geriye kalan kömür karası bir yığındır. Çünkü otel, bir gün öncesinde çıkan bir yangında kül olmuştur.

otel kalifornia yangini

Sevdiği kadını arar gözleri. Hemen etrafına bakınır, bir an gelmemiş olacağını düşünüp üzülür. Otel sahiplerini bulup sevdiği kadından haber almaya çalışır. Ancak bir süre kimseye ulaşamaz. Bir süre sonra otel sahipleri  adamı görünce onu hatırlar ve hikayeyi anlatırlar.

Sevdiği kadının bir gün önce buraya gelip aynı odayı tutup süslendiğini, ona sürpriz yapmak için hazırlandığını söylerler. Ancak kadın, geldiği günün akşamına çıkan yangından kurtulamamıştır. Bu acıyı duyan adam, hayatının aşkının küle dönüştüğünü anlar ve gözyaşları içinde evine dönerek ortadan sonsuza kadar kaybolur.

otel kalifornia hikayesi

Otel yetkilileri, bu hikayenin duyulmasını sağlamış. Bahtsız adamdan bir haber yok. Adını, nerede yaşadığını bilen de yok.

Ve dilden dile dolanan bu yürek burkan aşk hikayesi The Eagles tarafından bestelenerek efsanevi bir şarkıya dönüşmüş, sonsuzlukta yerini almıştır.

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol