Herkes Vejetaryen Olsaydı Dünya Nasıl Olurdu?

İnsanlar vejetaryenliğe farklı nedenlerden dolayı yönelebilirler. Bazıları hayvan ölümlerini azaltmak amacı güderken, bazıları daha sağlıklı bir hayata sahip olmak için bu yolu seçer. Bu kişilerin oranının et yiyen insanlara göre oldukça az olduğunu ise çoğumuz biliyoruz. Peki, hiç düşündünüz mü: Herkes vejetaryen olsaydı dünya nasıl bir yer olurdu?

vejeterjan dunya

Küresel ısınma ve iklim değişikliği olumlu yönde etkilenirdi.

Küresel ısınmadan bahsettiğimizde otomobiller kadar gündeme gelmese de dünyadaki gıda tüketimi, sera gazı salınımının en büyük nedeni. ABD’de dört kişilik ortalama bir ailenin tükettiği et, iki otomobilden daha fazla sera gazı ortaya çıkarıyor. Bunun yanında günümüzde et tüketiminin ticareti ve fabrikaları tarafından işgal edilen toprak genişliği neredeyse Afrika kıtası kadar yer kaplıyor. Et tüketiminin durması sonucu bu arazilerin bir kısmı iyi değerlendirmeyle doğal halleri olan çalılara ve ormanlara dönüşebilir, bu da küresel ısınmayı engellemeye yardımcı olabilirdi.

koyun

Su tüketimi büyük ölçüde azalırdı.

Dünyadaki su tüketiminin %70’i tarımda kullanılıyor. 1 kilo sığır eti üretmek için 15 ton, domuz eti için 6 ton, tavuk eti için ise 4 ton su tüketiliyor.

Dünyadaki açlık büyük oranda azalırdı.

ABD’de tüketim için yetiştirilen hayvanlar, ABD nüfusunun 5 katını doyuracak kadar tahıl ve soya fasulyesi tüketiyorlar. 4 dönümlük bir arazide hayvan yetiştirilmesinden 75 kg et elde edilirken, aynı araziden 9 ton patates elde edilebilir. Üretimin bu şekilde değişmesi açlığı yok edecek derecede azaltabilirdi.

dunya vejeteryan olsaydi

Böyle ani bir değişimin günümüzde hayvan yetiştiriciliği işini üstlenmiş 1 milyar insanın işsiz kalması gibi olumsuz yan etkileri de olacaktır. Fakat tabi ki vejetaryenliğe herhangi bir geçiş birden değil aşamalı bir şekilde olacak olsa da, şaşırtıcı bir şekilde şu an dünyadaki eğilim tersi yönde. Hindistan ve Çin gibi ülkelerdeki insanlar zenginleşmekte ve bunun sonucunda daha fazla et tüketmekteler, bu da doğal olarak diğer ülkelerdeki vejetaryenliğe geçişin toplamdaki etkisini yok ediyor.

Gamze Gedik
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol