Hepimizin Korkulu Rüyası Bitiyor: Çağımızın Hastalığı Kanser İyileşir!

İstersek Baş edebiliriz!

 

Angelina Jolie’nin bir kaç sene önce, kanser olma riski taşıdığı için memelerinin içini boşaltığını ve sonrasında da yumurtalıklarını ve tüplerini aldırdığını duymuşsunuzdur. Annesinden kalıtsal olarak taşıdığı gen ve DNA analizinde çıkan BRCA mutasyonu onu bu kararı almaya itti. Kanser tedavisinin aslında ne kadar zorlu bir süreç olduğunu biliyoruz. 

angelina jolie unlu oyuncu film kanser tedavisi

 

Kanser Kalıtımsal mı?

 

aile cocuklar kalabalik yasam mutluluk mutlu anne baba kardes

 


Tüm kanser türlerinin %5 ve %10 arasında kalıtsal olabileceği saptanmış. Kalıtım yanında pek çok etken de kanserin oluşumunu sağlıyor. Meme kanserinin, sol meme de yoğun olarak görülmesini uzmanlar açıklayamıyor hala, ama günümüz güzellik malzemelerinden solaryumun, sigaranın yarattığı akciğer kanseri riskine göre, cilt kanserini riskini kat be kat arttırdığı kesinleşmiş.

Savunma mekanizmamızın zayıflığı da, psikolojik etkenler de kanseri tetikleyen unsurlar.

 

hucreler kanser kanserler cilt kan ilik hastalik hastalikli tip saglik

 

Kanser Tedavisi

Uzayda test edilip başarılı sonuç alınan kanserin her türü ve aşamalarına karşı bulunan bir ilaç var artık!.. Yakın bir zamanda açıklanan bu bilgi, kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyor. Rus bilim insanlarının üzerinde çalıştıkları bu ilacın, 3-4 sene içerisinde kanser tedavisinde kullanılabileceği çeşitli basın organları tarafından iletildi. Harika haberler geliyor artık, bu hastalıkla tıbben baş edeceğimiz günler, yanı başımızda gibi değil mi?

 

Düşünce Gücü ile Tedavi

Louise Hay, Amerikalı bir kadın, düşünce gücünün şifasından bahseder kitaplarında. Hastalıkların zihinsel nedenlerini araştırmış ve düşünce gücüyle tedaviye yönelmiş, kendi kanser hastalığını da yenmiş bir yazar. Amerikalı başka bir yazar Gregg Braden ise kansere yönelik tedavi teorileri ile ünlü. DNA üzerinde duygularımızın ne kadar etkili olduğunu olumlu düşünce ve kollektif düşünce gücünün fiziksel pek çok rahatsızlıkta ciddi tedavi şekli olacağını öne sürüyor. Bu iki yazarı da okumanızı tavsiye ediyorum.

 

dusuncenin iyilestirici gucu kanser tedavisi yeni yenisiyle kitaplouise hay kanser tedavisi yazar arastirmaci uzman kadin bilim

gregg braden amerikali yazar arastirmaci kanser tedavisi hastalik

 

Ülkemizde, bir zamanlar kanser tedavisi için zakkum ilacı dalgası da oluşmuştu, hatırlarsınız. Dr. Ziya Özel zakkumun kanseri iyileştirici özelliğini yıllar önce söylediğinde neredeyse linç ediliyordu, çünkü amansız hastalığa yakalananlar bir umutla zakkum yemeğe, suyunu içmeye ve kendini zehirleyerek öldürmeye başladı. Ziya Özel’in geliştirmeye çalıştığı ilaç üzerinde düşünmediler. Hala araştırmaları devam ederken, Özel’in geliştirdiği ilaç için de olumlu raporlar alındığını okuduk bir kaç sene önce.

 

kanser hastasi cocuk hastalik saglikkanser hastasi adam insan hastalik maske

 

Kanser Nedir?

Kanser artık olağan bir şekilde çevremizde çok sık duyduğumuz, yakınlarımızı yitirdiğimiz ve sıranın bir gün bize de geleceğini düşündüğümüz kötücül bir hastalık olarak korkulu rüyamız.

 

hucre kanser kanserli hastalik hucreler saglik bilim bolunme cogalma

 

Anormal hücrelerin düzensiz çoğalması ile başlar kanser.

Kanser: Düzensiz olarak bölünüp çoğalan ve bulundukları bölge dışına yayılabilen, ölüme yol açan kötücül ur biçiminde olan, doku bozukluklarını kapsayan genel bir ad. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde kontrolsüz büyüyen bu hücrelerin yol açtığı kanserlere baktığımızda 200 den fazla kanser ve alt türü olduğunu görürüz. Kanser yaşam ünitemiz olan hücrelerimizi ele geçirir.

 

Geçmişte Kanser

 

eski misir tarihi saglik kanser hastalik tedaviedwin smith kanser misir eski tarihi eskisiyle


Tıbbın kurucusu olarak bilinen yunanlı fizikçi Hippocrates (MÖ 360-370) tarafından isim olarak betimlenip kullanılmıştır. 'Carcinos', 'carcinoma' terimlerini mide ülseri oluşturan tümörler için kullanmıştır, Antik Mısırda M.Ö. 1600’lerde bulunan Papirüslerde de meme kanseri tümörünün bir aletle alındığı saptanmış. Antik Roma'nın en önemli hekimlerinden biri olan Galen, M.Ö. 2 yy’da görünümünü ve verdiği acıyı, yengeçe ve onun ısırması ile duyulan acıya benzetmiş bu yüzden de 'Kanser' adını vermiş bu hastalığa. 

 

yengec hayvan kanser kansere ismini veren aci isirma

 

Günümüzde Kanser

Tüm kanser türlerinin yarıdan fazlası ve kansere bağlı ölümlerin neredeyse yarısı önlenebilir durumda diyor artık araştırmacılar. 3. Dünya ülkelerindeki kanser ölümlerinin %80'i aslında önlenebilir ama yaşam koşulları, beslenme şartları, besinlerimizin doğal olmayışı, bir çok tükettiğimiz besinin işlenmiş olması, genetikleri ile oynanmış olması, temizlik malzemeleri, havanın kirliliği, kullandığımız pek çok günlük eşya, evimizde varolan pek çok mobilya, her yer kanser üreten ürünlerle dolu… Bir de 3. Dünya ülkesi iseniz, sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve bilinçli olmamak da eklenince tedavi mümkünken, olumsuza dönüyor herşey!
İşte bundan dolayı son 10 yılda Kanser vakalarında artışlar fazla olsa da, ilerleyen teknoloji ve tıp sayesinde kanser, sonu ölümle bitecek korkulu rüya hastalığı olmaktan çıktı diyebiliriz.

asker hucre savas savasan hucreler t hucreleri kansere savas

Büyük stres altına girdiğimizde kanserle savaşan asker hücrelerimiz olan T hücrelerinin hareket kabiliyetleri çok yavaşlıyor, yani bu yüzden kanser hücreleri daha çabuk ürüyor, kanser tetikleniyor.

Vücudumuzda her gün kanser hücresi oluşuyor ve T hücreleri onları tanıyarak büyümelerine izin vermiyor, strese girdiğinizde T hücreleri görevlerini yerine getiremiyorlar, sorun bu, fakat ağır depresyonlardan kanser oluşabileceği sonucu çıkmasın buradan, gelişimi olmayan bir kanser hücresi de olabilir vücudumuzda ki.

 

cocuk kel kucuk sacsiz

 

Bazı şeyler biz isteyince oluyor, “Kendimize Güvenelim!”

Hayatta bazen mucizeler yaşarız, ama bilin ki istediğimiz şeyleri çağırıyoruz yaşamımıza. Kanser tedavisinde moralin, olumlu düşünmenin önemini kimse inkar edemez. Umutsuzluğa düşenin, bu hastalığa baştan yenildiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte umutla, yeni bir yaşam enerjisi ve inatla, ruhumuz ve düşüncelerimizin iyileştirici gücüne inanlardanım. 

manzara resim insan el adam hava gokyuzu gunes gunesli

 

Ne kadar sakin ve huzurluysak bağışıklık sistemimiz o kadar kuvvetli oluyor ve bu kansere meydan tanımayan sağlıklı ve dayanıklı hücreler demek, unutmayalım! 

 

kuruyemis besin besinler yiyecek yemek tedavi araclari

 

Tıp bilinmeyen genetik hücreleri hala araştırıyor. Yakın yıllarda artık kanser çözümsüz bir hastalık olmaktan çıkarsa kansere yakalanma riskimizi azaltabiliriz. 

 

sigara icen insan adam kanser yapan madde nikotin goz kanserli

 

Sigara, akciğer kanseri dışında başka kanser türlerini de tetikliyor. Sigarayı tabii ki kullanmayacağız ve bilinçli bir şekilde yaşamayı öğreneceğiz. Kilolu olmak da bir kanser riski, yağ dokusunda ki bazı maddelerin kanserli hücreleri desteklediği biliniyor, fazla kilolarımızdan kurtulalım önce. 
Şeker, kanserin baş dostu, onu hayatımızdan mutlaka atmamız gerekiyor. Meyvelerde bulunan şeker ve bal kanserle dost değil, orantılı şekilde yememiz şart. 

 

mutlu aile uzanmis yesillik kalabalik cocuk cocuklar es anne baba manzara gunes gunesli

 

Zerdeçal, reishi mantarı, D vitamini, yeşil çay, sarmısak, soğan, gerçek bal, siyah üzüm, domates, kırmızı pul biber, sirke, yoğurt, avokado, hurma, bal kabağı, kan portakalı, karnabahar, brokoli, kırmızı pancar, nar, siyah havuç, yeşil kahve, Hindistan cevizi yağı, balık, çörek otu, ceviz, böğürtlen, elma, karadut gibi meyve, sebze ve baharatların kanseri önleyen sağlık savunucuları olduğunu söyleyebiliriz. Bu gıdalar sofralarımızda mutlaka bulunmalı.

 

tas devri cizgi film fred cakmaktas vilma dino cakil cakmaktaslar eski eskisiyle

İnsanın bünyesine kanser için en iyi gelen diyetin, taş devri diyeti olduğunu söylüyor bir uzman doktor. Bu taş devri diyetine bünyemizin adapte olması için de en az bir yıl geçmesi gerekiyormuş. Günümüz insanı bir merdiven bile çıkmaya üşenir hale gelmişken, taş devri diyeti öncelikli olarak hareketli bir yaşamı koyuyor önümüze ve tabi doğal beslenmeyi… Bütün uzman doktorlar da, işlemden geçen besinlerden uzak durmamızı, meyve ve sebzeleri mevsiminde yememiz ve çoğunluğunu çiğ ya da buharda çok az pişmiş olarak tüketmemiz gerektiğini öğütlüyor.

 

parasut parasutculer parasutle atlamak manzara ucmak yuksek feet uzaklik el ele

Tabii hareket, canlılık, canlılık ve düşünce gücümüz…. Bedenimizi ve ruhumuzu tembelliğe mahkum etmiyoruz. 


Ve Gregg Braden ‘ın sözüyle bitirelim:

“Yaşamımızda istediğimiz şeyi öncelikle kalbimizde hissetmeliyiz, onun zaten gerçekleşmiş olduğunu hissederek!”

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol