Gulabi Çetesi, Çok Yaşa! Özgürlüğünü Gülümseyerek Alan Kadınlar!

Gulabi Çetesi, geceleri devriye geziyor, şikayet olursa bambu sopaları ile erkekleri dize getiriyor!

Gulabi çetesi erkekleri dize getiriyor!

Amerika ve İngiltere’de 1800’lerin sonuna kadar kadınlar erkekleri dövebiliyordu, yasal olarakta bu mümkündü. Bu cümleyi özellikle böyle tersten yazdım, birden ne kadar tuhaf geldi dimi? İnanılır gibi değil, kadınlar erkekleri dövebilir, yasal gerekçeleri de hazır üstelik!.. Ama erkekler döverse suç sayılır mı? İşin gerçeği;  malesef erkekler kadınları dövebiliyordu, erkek egemen sistem kadın=köle kavramını nasılda eşitlemişti. Kadınlar erkekler tarafından dövülüyor, şiddete uğruyorsa kadının bunu hak edecek bir suç işlemiş olması kesin gözüyle bakılırdı. 

 1900 yılların başına kadar erkekler zulümlerini yasal olarak da gerekçelendirebilirdi. Tabii ki tarih sahnesi erkeklere ait kılındı, tarihin içine bakın ne kadar az kadından bahseder, bahsettiklerini de erkek üzerinden anlatır, hani her başarılı erkeğin arkasındaki kadın bağlamıyla. Kadının adı yoktur tarihte. Ama adlarını bildiğimiz ve çoğunu bilmediğiniz, tarih boyunca canları pahasına mücadele eden kadınlar sayesinde 1900’lerin başında bu kanunlar değişikliğe uğradı.


Kadına yönelik şiddetten dem vurulduğu günümüzde, dünyanın her yerinde de bunca savaş ve şiddet varken kadına yönelen erkek şiddetinin önem derecesi geri plana itildi sanki, ama kadınlar için değişen bir şey yok, şiddet her geçen gün yine artıyor.

Türkiye'de her iki kadından biri şiddet görüyor!

Ülkemizde her gün 3 erkek, kadınlar tarafından öldürülüyor!


Yukardaki başlık doğru olsaydı, kadın avı-cadı avı tekrar başlardı mutlak… Erkekler bu kadar şiddet, tecavüz ve katledilmeyi karşı cinsten yaşasaydı, ne hissederlerdi acaba? Okuyucu, empati? Malesef ülkemizde kadınlar her gün katlediliyor, tecavüze uğruyor, aşağılanıyor, mal diye yaftalanıyor, şiddetin her yönlüsüne maruz bırakılıyor. Avrupa’da her 15 kadından biri, ABD’de her 90 saniyede 1 kadın tecavüze uğruyor. Türkiye için böyle bir istatik veremiyoruz ama geçmişten günümüze baktığımızda günde ortalama 3 kadın cinayeti oluyor diye bir bilgi paylaşabiliriz. 

Kadına şiddete karşı kadınlar ayaklanıyor.

Ekonomik krizlerle ekonomik ve toplumsal sistem (kapital üzerine kurulan erkek egemen sistem) çatırdıyor, her kriz şiddet sarmalını çoğaltıyor, toplumdaki her dalgalanma, şiddetin ivmesini çoğaltıyor. Tüm dünya da insan hakları ihlalleri yoğun olarak yaşanırken, zaten hep var olan kadına yönelen şiddette kendini daha da belirgin ve meşru zeminlere getirmeye başladı. 

Hindistan'da her 20 dakikada bir kadın tecavüze uğruyor.

Hindistan’da her 20 dakika da bir kadın tecavüze uğruyor.


Kadınlar boş durmuyor, şiddete karşılık kendi güçlerini ve haklarını dayanışarak, örgütlenerek ve adalet, eşitlik temelinde savunuyorlar. Örneğimiz Hindistan ve oradaki kadın savunma birliği!.. Hindistan'ın var olan sistemini, kadın üzerindeki acımasız tokatını hep okuduk, biliyoruz. Fakat tecavüzün ceza olarak verilmesi, işkenceyle tecavüz, toplu tecavüz ve katliam yoğun bir şekilde yaşanıyor orda. 

 

 

Bir kaç gazete başlığından seçtiklerimiz;

  • Hindistan’da yaklaşık 30 kişiden oluşan saldırganlar, durdurdukları araçlardan indirdikleri kadınlara toplu şekilde tecavüz etti-25 Şubat 2016
  • 23 Yaşındaki genç Kadın, geçen Temmuz ayında kaçırıldı ve aylarca beşten fazla erkeğin toplu tecavüzüne uğradı-15 Haziran 2015
  • Hindistan’da köy meclisinin emriyle bir kadına topluca tecavüz eden 13 kişi-23 Ocak 2014
  • Hindistan’da yetkililer, 5 erkeğin bir Japon öğrenciyi kaçırıp bir kaç hafta boyunca tecavüz etmek şuçundan tutuklandığını açıkladı.-3 Ocak 2015

Hindistan'da kadınlar şiddete karşı ayaklanıyor.

“Toplumu değiştiyoruz” diyen Gulaab Gang –Gulabi Çetesi

Hindistan’ın kuzeyinde Uttar Pradesh Bölgesinde her yeri pempeye çeviren kadınlar, yazgılara, işkenceye, töreye, katliamlara karşı çıkıyor. 2006’da Sampat Pal Devi tarafından kurulmuş Gulabi Çetesi, pempe renkli yerel giysiler giyiyorlar. Çete adını da bu giysilerden almış. 270.000 üyesi olan Gulabi Çetesi ilk kurulduğunda 10 kişiden oluşuyormuş.


Şiddet uygulayan erkekleri şikayet üzerine buluyor, bambu sopaları ile gereğini yapıyorlar. Sadece kadına yönelik şiddetle ilgilenmiyorlar artık, elektrik kesintisi, su sorunu hatta yolsuzlukla bile mücadele ediyorlar. Geceleri devriye geziyorlar.


Sampat Pal Devi, “Biz adalet çetesiyiz, beni öldürmeye de çalıştılar, tutuklamak da istediler, susturmaya çalıştılar, aşağıladılar ama yılmadım, kadınlar için her şey düzelmedikçe de pes etmiyeceğim” diyor. Ne güzel bir çete!..

 

Red Birigade - Kadınlar Hindistan'da şiddete karşı ayaklanıyorlar

Red Birigade (Kızıl Tugay) Çetesi

Gulabi’den ayrılarak Hindistan’ın Lucknow bölgesinde 2011’de, Usha Vishwakarma tarafından kurulmuş. Cinsel Şiddet, küçük kız çoçuklarına yönelik taciz ve tecavüzlere karşı 200 kişiye yaklaşan üyesi ile mücadele veriyor. Siyah şalvar üzerine kırmızı gömlek giyen bu çete kadınları, genelde genç kadınlardan oluşuyor.
Vishwakarma, ” Din kadınları güçsüz ve erkeğe muhtaç gösteriyor. Oysa biz bir saldırı olduğunda kendimizi savunabilir, mücadele edebiliriz, fiziksel olarak, zihinsel olarak elimizden aldıklarını sandıkları güç, bizde bol bol var” diyor.

Warrior sister! Kadına yönelik şiddete karşı savaşan kadın çetelerinden bir tanesi

Warrior Sister (Savaşçı Kardeşler)

Gulabi Gang hakkında öğrendikleri bilgiler ilham kaynağı olmuş onlara, Kuzey Amerika’da 2013 baharında Sam Krop tarafından kurulmuş bir grup. Haftalık eğitim toplantıları yaparak örgütleniyorlar ve savunma eğitimleri veriyorlar. Verdikleri eğitimlerin hepsi ücretsiz. 

http://warrior-sisters.org/

Bu site onları ve verdikleri ücretsiz eğitimleri anlatıyor. 

Krop, “İnsanlara kadınların çaresiz olmadığını, kendini savunmayı öğrenebileceklerini, başardığını gösteriyoruz. “ diyor.


Son olarak Gulabi Gang anlatan bir film yapılmış, seyredip Hindistan’daki kast sistemi ve buna karşı mücadele veren kadınların gücünü görebilirsiniz! İyi seyirler. (Gulaab-Gang)

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol