Fast Food’un İstanbul Tarihi ve Bugünü

Canını seven bugünkü fast foodlardan uzak dursun!

Fast food kısa sürede önünüze sürülen, büfe de, ayakta, seyyar satıcılarda ya da restaurantlarda yediğiniz yiyecek.

Fast food kısa sürede önünüze sürülen, büfede, ayakta, seyyar satıcılarda ya da restaurantlarda yediğiniz yiyecek.

İngilizce’den geliyor anlamı, “fast food, çabuk yemek” demek.

İngilizce’den geliyor anlamı, “fast food, çabuk yemek” demek. Günümüz fast foodlarına baktığımızda, döner ekmek, hamburger, patates kızarması, pizza gibi fast food çeşitleri mevcut.  Uğrayıp en kısa şekilde ve zamanda yemek işinizi çözerken, isterseniz evinize, işinize de paket servisle ulaşabilirler.

Simit yıllarca varlığını korurken, 1940’lı yıllarda fast food kavramı yoktu ama istanbul’da soğuk sandviçler yollarda satılırdı. Uzun ve küçük ekmek içine konan peynir ve domateslerdi bunlar. Simit yıllarca varlığını korurken, 1940’lı yıllarda fast food kavramı yoktu ama istanbul’da soğuk sandviçler yollarda satılırdı. Uzun ve küçük ekmek içine konan peynir ve domateslerdi bunlar.

Simit yıllarca varlığını korurken, 1940’lı yıllarda fast food kavramı yoktu ama İstanbul’da soğuk sandviçler yollarda satılırdı. Uzun ve küçük ekmek içine konan peynir ve domateslerdi bunlar.

 

İstiklal’de Sosisli yemek ayrıcalıktı

 

1950’li yıllarda sosisli sandviçler de satılmaya başlandı ama bu fast food sandviçleri satan dükkanlar eğlence mekanı olarak bilinen istiklal çevresindeydi. Bu dükkanlarda sinema ve tiyatrodan çıkan seyirciler uzun kuyruklar oluşturacak kadar meraklıydı sosisli yemeğe.

 

Lahmacun 1950’lerin sonuna doğru İstanbul’da seyyar olarak satılmaya başlanmış. İstanbul’un ciddi göç aldığı zamanlar bu yıllar. Lahmacun İstiklal ve Beyoğlu harici diğer semtleri feth ediyor.

 

Türk Pizzası Lahmacun geliyor!

 

Lahmacun 1950’lerin sonuna doğru İstanbul’da seyyar olarak satılmaya başlanmış. İstanbul’un ciddi göç aldığı zamanlar bu yıllar. Lahmacun İstiklal ve Beyoğlu harici diğer semtleri fethediyor.

 

Türk Pizzası Lahmacun geliyor! Lahmacun 1950’lerin sonuna doğru İstanbul’da seyyar olarak satılmaya başlanmış.Türk Pizzası Lahmacun geliyor! Lahmacun 1950’lerin sonuna doğru İstanbul’da seyyar olarak satılmaya başlanmış.

 

Birde İstanbul, Lahmacun’la birlikte soğan kokusunu duyar, bilir olmuş :) Çünkü Beyoğlu’nun fastfoodu sosisli, varoşların ise lahmacun oluyor...

Lahmacundan sonra seyyar pideciler de sahne alıyor şehirde.ve şehire Lahmacunla birlikte pide çeşitleri de boy boy burdayım diyor.

 

Yabancı Fast foodlar Taksim’de!

 

Yabancı Fast foodlar Taksim’de!

 

1980’lerde Mc Donald’s Taksim beyoğlu’nda tanıttı kendini ilk olarak. Mc Donald’s gelişi protestolara neden olsa da, ardından diğer fast food restaurant zincirleri tek tek selam verip; önce İstanbul’dan, Türkiye’ye giriş yaptı. Lahmacun’un pabucu dama atıldı böylece. Gerçi bir kaç lahmacun restaurant zinciri hala var İstanbul’da ama eski lahmacunlar nerde?

Bir de simit ve simit çeşitleri derken, tam olarak ne olduğunu tanımlayamadığımız, hem sohbetlik, hem simit çayın yanında yemelik içmelik herşeyin olduğu fast fooddan bozma cafe olmaya aday, müzikleri ile diskoya göz kırpan bir çeşit yerler de var! bilemiyoruz saray da denebilir, kahve de.

 

fast food sağlıklı değildir.

Canını seven bugünkü fast foodlardan uzak dursun!

 

Fast food yemekten vazgeçemiyorsanız bize kulak verin;

 

 

Amma sağlıklı beslenmekse derdimiz, fastfood kavramı iyi beslenmek değil, tümüyle sağlıksız, kötü beslenme, zararlı beslenme anlamını taşıyor artık. Kullanılan yağ, hamur, tuz, şeker, içeceklerin içeriği düşünüldüğünde, canını seven fast fooddan uzak dursun diye sadece biz uyarmıyoruz. Tüm uzmanlar aynı noktada birleşiyorlar.

 

 

 

 

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol