Eskiden Var Olup da Şimdi Kaybolan Meslekler

Çok değil 20 30 yıl önce endüstriyel alan bu denli gelişmemişti. İnsan gücü en önemli kaynaklardan biriydi. Makineleşmenin artması, elektriğin kullanım alanının çoğalması ile birçok iş sektörünü yerini otomatik sistemlere veya makinelere bırakmaya başladı. Eskiden var olup günümüzde birçok kişinin bilmediği meslekler bulunmaktaydı.


Santral Memuru


Santral memurluğu işi telefonun ortaya çıkması ile başlayıp otomatik vericilere kadar varlığını sürdüren bir meslek olmuştu. Bir yeri aramak istediğinizde önce santrale bağlanır sonra istediğiniz kişiye ulaşabilirdiniz. İnsanlar o zamanlar telefon konuşması yaparken tereddüt ederdi, santralin konuşmayı dinleyeceğini düşünerek.

santral memurlari

Mezar Kazıcıları

 

Bu mesleğin tarihi biraz daha eskilere dayanmaktadır. Mezar kazıcılar o dönemlerde kadavra bulma konusundan sıkıntı yaşayan tıp fakültelerine kadavra temin etmek için bu mesleği yaparlardı.

 

artık olmayan meslekler

 

Buz Kesiciliği

 

Buzdolabı icat edilmeden önce zengin insanlar soğuk tutmak istedikleri yiyeceklerini saklamak için buza ihtiyaç duyardı. Buz kesicileri ise onlara buz temin eden meslek grubuydu.

 

buz kesiciligi

 

Labut Dizici

 

Günümüzde makinelerin yaptığı bowling labutu dizme işini eskiden insanlar yapardı. Hatta çoğunlukla çocuklar yapardı.

 

labut dizicilik

 

Fare Avcılığı

 

Günümüzde fare zehirleri ile yapılan işlem için, eskiden, özellikle Avrupa ülkelerinde fare avcılığı yapan insanlar bulunmaktaydı. Şehrin atık suyunun ve lağımlarının bulunduğu yerin altında dolaşarak artan fare sayısını azaltmaya çalışırlardı.

fare avciligi

Uyandırıcılık

 

O dönemlerde çalar saatler sadece zengin kesimde bulunurdu. Bu yüzden işlerine yetişecek insanları veya sabah erken kalkması gereken insanları uyandırıcılık yapan kişiler uyandırırdı.

 

uyandiricilik

 

Okuyuculuk

Fabrikalarda çalışan işçiler için günlük gazete ve dergi okuyuculuğu yapan kişiler bulunurdu. Amaç zamandan tasarruf ederek işçiler daha çok çalışmasıydı.

 

artık olmayan meslekler

 

Sokak Lambası Yakıcılığı

 

Bu meslek elektriğin yaygın olarak kullanımından sonra kaybolan mesleklerden birisidir. Gaz lambası kullanılan sokak lambalarını yakmak görevli kişiler her akşam tek tek sokak lambalarını yakardı.

 

artık olmayan meslekler

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol