En Çok Kaç Yıl Yaşayabiliriz? En Uzun Yaşayan İnsanlar Kimler?

İnsan ömrü gitgide daha da uzuyor. İlerleyen hastalıklarla birlikte yeni hastalık çeşitleri küskünlük oluştursa da gelişen tıp ve ilaç sanayide insan ömrünü uzatıyor.

İnsan ömrü git gide daha da uzuyor. İlerleyen hastalıklarla birlikte yeni hastalık çeşitleri küskünlük oluştursa da gelişen tıp ve ilaç sanayi insan ömrünü uzatıyor.

Binlerce yıldır insanlar daha uzun ne kadar nasıl yaşarız diye dinsel mitler, tıp, alternatif yöntemler oluştursa da,

Binlerce yıldır insanlar, daha uzun ne kadar nasıl yaşarız diye dinsel mitleri, tıbbı, alternatif tıbbı oluştursa da, günümüzde ölümsüzlük mümkün mü sorularını soruyoruz artık! İşte en uzun yaşayanları derledik. En ilgi çekici olanı ise, şu an 146 yaşında olan ve hala Endonezya’da yaşayan uzun ömürlü adamın hissettikleri! Uzun yaşamak nasıl bir duygu, hiç düşündünüz mü? Galiba çok uzun yaşamakta pek iyi fikir değil.

Li Ching-Yuen – 197 ya da 256 yıl yaşadı!

Li Ching-Yuen – 197 ya da 256 yıl yaşadı!

Bu alanda bu kişi rekoru tutuyor! Doğumu 1677 ya da 1736 sanılan Li Ching-Yuen’in ölümü 1933 olarak biliniyor yani Li Ching 197 ya da 256 yaşamış duruyor. Li Ching-Yuen, çinli herbalist, savaş sanatçısı ve stratejisttir. Doğum tarihi iddia ediliyor ama ispatlanamıyor.

Time dergisi 1933'te kendisi ile ölmeden önce röportaj yapmış ve ona uzun yaşamanın sırrını sormuş, Li-Ching ise “dingin hayat, kablumbağa gibi oturmak, bir güvercin gibi neşeli yürümek, bir köpek gibi uyumak” olarak cevaplamış Time Dergisini.

Zaro Ağa 157 yıl yaşadı!

Zaro Ağa 157 yıl yaşadı!

Zaro Ağa ise Li’den bir yıl sonra ölmüş ama 1777 yılında doğduğu sanılıyor, 157 yaşamış hesapladığımızda. Bitlis’te doğmuş ve 10 Osmanlı Padişahı, 28 Sadrazam, 1 Cumhurbaşkanı, 5 Başbakan görmüş. 29 kez evlendiği söylenmektedir. Dünyanın en uzun yaşayan bir kaç kişisinden biri olarak yabancı kaynaklara da geçmiştir.

Halim Solmaz 128 yıl yaşadı!

Halim Solmaz 128 yıl yaşadı!

Diyarbakır Bismil’de yaşayan Halim Solmaz, 57 torun ve 170 torun çocuğu bulunmaktadır. Halim Solmaz ise 2012 yılında öldüğünde, 128 yaşındaydı.

Mehmet Tatar 124 yıl yaşadı.

Mehmet Tatar 124 yıl yaşadı.

Onu reklam filminde de seyrettik, 2013 yılında bir firmanın Ramazan Bayramı reklamında rol aldı. 2014'te öldüğünde 124 yaşındaydı.

Li Ching Çin!de yaşıyordu ama diğer bilinen en uzun yaşayanların ise Türkiye’de olduğunu görüyorsunuz.

En uzun yaşadığı kanıtlanan kişi; Jeanne Calmet

En uzun yaşadığı kanıtlanan kişi; Jeanne Calmet

Bununla birlikte uzun yaşadığı kesin belgelenmiş tek kişi ise Jeanne Calmet’tir. 1875-1997 yılları arasında yaşamıştır ve 122 yaşında ölmüştür.

Hala yaşayan en yaşlı kişi: Mbah Gotho

Hala yaşayan en yaşlı kişi: Mbah Gotho

Günümüzde ise dünyanın en yaşlı insanı 146 yaşında olan Mbah Gotho’dur, Dünyanın en yaşlı insanı olan Mbah Gotho, Endonezya’nın Orta Java bölgesinde yaşıyor. 1992 yılında beri de ölümü beklediğini söylüyor, bu kadar uzun yaşamaktan sıkılmış yani Gotho.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol