Dünyadaki En Yaşlı ve En Farklı Dövme Sanatçısı

Whang Od kimdir?

Filipinler’deki Cordillera dağlarında, Kalinga adındaki kabilede yaşayan 100 yaşındaki Whang Od tüm yaşamını bölgeye özgü dövme sanatına adadı. Hem yakınlarına, hem de bölgeye gelen turistlere dövme yapıyor ve bir geleneğin son temsilcisi olarak hayatına devam ediyor.

whang

1917 yılında doğan Whang dövmelerine genç bir kızken batok olarak bilinen eski bir teknikle sahip olmuş. Kendisi de halen bu teknikle dövme yapıyor. Onu farklı kılan da aslında bu, yaşı bir tarafa dövme yapma şekli de diğer dövmecilerden bir hayli farklı.Batok dövme; bambu bir tokmak yardımıyla mürekkep deriye işleniyor.

whangin dovmeleri

Whang öldüğünde, bu geleneğin başka hiçbir temsilcisi kalmayacak. Bu durumun farkına varan Whang, geleneğin yok olup gitmesini önlemek için, bölgede yaşayan genç kadınlara antik Filipin vücut boyama sanatını öğretmeye çalışıyor. Bu sayede, hem geleneği yaşatacak hem de gelenek yaşadığı sürece ismini yaşatacak. 100 yaşındaki Whang, ilk yaptırdığı dövmenin bir piton yılanı olduğunu ve sadece süs amacıyla yaptırdığını söylüyor.

Kalinga kabilesinde, dövme neden yapılıyor?

Kabilede yer alan ebeveynler kız çocuklarını daha güzel ve alımlı gösterdiğine inandıkları için onlara dövme yaptırıyor. Kabile erkekleri ise düşman saydıklarını öldürüp köylerini onlardan korudukları zaman dövme sahibi olabiliyorlar. Bölgede yaşayanlar, dövmelerinin sayısına göre muamele ve saygı görüyorlar.

sakire cay yok
Normal şartlarda, geleneksel olarak yaptıkları dövme sonucu para talep etmiyorlarmış ancak gelişen ve değişen modern hayat bu durumu da değiştirmiş. Ah ulan para, Allah'ın balta girmemiş ormanında yaşayan kabilenin bile duruşunu değiştirmişsin. Ah be Lidyalı!

whang

Whang’ın en büyük arzusu, yaşamaya ve dövme yapmaya devam etmek. Çok yaşa Whang. Döv dövebiliğince, döv canım ninem istediğince.

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol