Cinsiyet Değiştirmek Ölüme Sebep Olabilir mi?

‘Tarihin en uzun süreli cinsiyet değiştirme deneyi’nde denek rolünde olan David Reimer, maalesef cinsiyeti ‘değiştiridiği’ için hayatını kaybetmiştir.

Olabilir. ‘Tarihin en uzun süreli cinsiyet değiştirme deneyi’nde denek rolünde olan David Reimer, maalesef cinsiyeti ‘değiştiridiği’ için hayatını kaybetmiştir. Etik değerleri hiçe sayan, doyumsuz ve hırslı bir bilim adamı bir yaşamın sönüp gitmesine sebep olmuştur. Gelin David’in hikayesini birlikte inceleyim.

HER ŞEYİ MAHFEDEN O SÜNNET

David ve Brian Reimer, 22 Ağustos 1965’te Kanada’da dünyaya gelen ikiz kardeşlerdi. İkizler 6 aylıkken ‘fimozis’ adında bir hastalığı olduğu saptandı. Fimozis, sünnet derisinin ucundaki açıklığın bebeğin idrarını yapmasını engelleyecek ve buna bağlı olarak sürekli sünnet derisi enfeksiyonu yaşamasına sebep olacak kadar dar olduğu durumdur.

Doktorlar, hastalık daha fazla ilerlemeden ve çocukları sünnet etmeye karar verdiler.

Doktorlar, hastalık daha fazla ilerlemeden ve çocukları sünnet etmeye karar verdiler. Çok nadir olarak uygulanan bu tip bir sünnet için doktorlar,  herkesçe bilinen kesim yöntemini değil ‘yakma tipi sünnet’ yöntemini uyguladılar. Büyük ihtimalle herhangi bir kanama olmadan yapılabilecek bir sünnet olduğu için bu yöntemi seçtiler fakat bu yöntemle gerçekleştirilecek olan sünnetin David’in hayatını değiştireceğini hesaba katmadılar.

Ameliyat sırasında penisinin tamamı yanan David’in ilerleyen yıllarda yaşayabileceği sorunlardan endişelenen ailesi, David’i Johns Hopkins Hastanesi’ne götürdüler; bu hastane dünyanın en ünlü tıp okullarından biriydi.

Ameliyat sırasında penisinin tamamı yanan David’in ilerleyen yıllarda yaşayabileceği sorunlardan endişelenen ailesi, David’i Johns Hopkins Hastanesi’ne götürdüler; bu hastane dünyanın en ünlü tıp okullarından biriydi. Cinsiyet kimliği çalışmalarıyla ünlü doktor John Money alanında bir numaraydı ve David’in ailesi doktordan çok şey umuyordu. Cinsel gelişim konusunda uzman olan Money aileye, hasarlı penisi onarmaktansa David’in cinsiyetini değiştirmenin daha kolay bir tedavi olabileceğini söyledi.

Cinsiyet kimliği çalışmalarıyla ünlü doktor John Money alanında bir numaraydı

KIZ OLMAYI ‘ÖĞRETMEK’

Doktor Money’in savunduğu Nötral Cinsiyet Teorisi’ne göre cinsiyet, çocukların küçük yaşlarda çevreden öğrendikleri bir şeydi; dolayısıyla davranışsal müdahaleler yapılarak daha küçük yaşlardayken kişinin cinsiyeti değiştirilebilirdi. Bu fikrini kanıtlamak için önüne kaçırılmaz bir fırsat çıkmıştı (!) Bu arada bu fikir, bugün büyük ölçüde reddedilmektedir. Buna ek olarak yeni bir vajina yapmak, hasar gören penisi onarmaktan daha kolay olacaktı. Aile, Doktor Money tarafından bu korkutucu fikre ikna edildi ve 22 aylıkken testislerinin alınmasıyla David’in yeni hayatı başlamış oldu.

Aile, Doktor Money tarafından bu korkutucu fikre ikna edildi ve 22 aylıkken testislerinin alınmasıyla David’in yeni hayatı başlamış oldu.

Aile sıkı bir eğitimden geçirildi, David bir dişi olarak büyütülecekti. İsmi Brenda olarak değiştirildi. John Money de gerekli tüm psikolojik desteği verecekti; süreci yakından takip edecek, David’le sık sık görüşecek, onu çeşitli deneylere tabi tutacaktı. David’in Brenda’ya, yani bir dişiye, dönüştürülme süreci tam 10 yıl sürdü. David’in ikizi Brian, bu deneylerde kontrol grubunu oluşturuyordu; onun sayesinde, yapılan hatalar tespit edilebiliyordu. Teoride her şey iyi gibi görünse de pratikte öyle olmadı. David, 10 yıl boyunca oldukça fazla rahatsız edici birçok deneye maruz kaldı.

 

. Teoride her şey iyi gibi görünse de pratikte öyle olmadı. David, 10 yıl boyunca oldukça fazla rahatsız edici birçok deneye maruz kaldı.

Örneğin, David’in cinselliği bir dişi gibi tanıyıp ve anlamlandırması için onu zorla cinsel pozisyonlara sokuyor ya da uzun süre çıplak bırakarak cinsel organını keşfetmesini sağlıyorlardı. Kötü bir niyetleri yoktu, tamamen bilimsel ve deneysel amaçlarla yapılıyordu bu ‘eğitimler’. Doktor Money, deneyin başarılı bir şekilde devam ettiğini düşünüyordu. Aile de David’in evdeki davranışlarının normal olduğunu söylüyorlardı. Ancak bu yalandı… Kendilerini ikna etmek için David’in sağlığı konusunda doktorlara yalan söylüyorlardı. David iyi değildi ve kendini bir dişi gibi de hissetmiyordu.

… Kendilerini ikna etmek için David’in sağlığı konusunda doktorlara yalan söylüyorlardı. David iyi değildi ve kendini bir dişi gibi de hissetmiyordu.

Aile, David’e bir vajina yapılması fikrinden korktu ve deney böylece son buldu. David, 22 aylık olduğu zamandan ergenliğine kadar karnına açılan delikten idrarını yapmak zorunda kaldı. Doktorlar, ona verdikleri östrojenle göğüslerinin çıkmasını sağladılar. David büyüyordu, kendini anlamaya ve ailesinden uzaklaşmaya başlamıştı. 13 yaşındayken, eğer bir daha doktora götürülürse intihar edeceğini söyleyecek kadar bozuk bir psikolojiye sahipti. İki sene sonra ailesi ona tüm gerçekleri anlattı.

Gerçekleri öğrendikten sonra doğal olarak çılgına dönen ‘Brenda,’ kendisini herkese David olarak tanıtmaya başladı ve gerçek kimliğini yaşayabilmek için göğüslerini aldırdı, transplantasyon ve plastik protezlerle yapay bir penis ve testisler yaptırdı.

Gerçekleri öğrendikten sonra doğal olarak çılgına dönen ‘Brenda,’ kendisini herkese David olarak tanıtmaya başladı ve gerçek kimliğini yaşayabilmek için göğüslerini aldırdı, transplantasyon ve plastik protezlerle yapay bir penis ve testisler yaptırdı. Testosteron tedavisi gördü ve kas yapısı geliştirildi. Tüm bunlara rağmen David depresyondaydı ve yirmili yaşlarında iki kez intihar etmeye kalkıştı. 22 Eylül 1990’da çocuklu bir kadın olan Jane ile evlendi.

22 Eylül 1990’da çocuklu bir kadın olan Jane ile evlendi.

Mahvolan sadece onun hayatı değildi. İkizi Brian da bu sürecin mağduru oldu; şizofren hastası oldu ve aşırı dozda antidepresan kullanımına bağlı olarak 2002’de hayatını kaybetti. David ise bir deney uğruna kendisine dayatılan bu korkunç hayatın ruhunda ve bedeninde yarattığı hasarları daha fazla taşıyamadı ve 5 Mayıs 2004’te sabah eşi Jane işteyken, tüfeğini alarak arabasını bir marketin otoparkına park etti kendini kafasından vurarak intihar etti.

 

İki hayat solup gitti. John Money, bu başarısızlığın üstünü örtmek istese de deneyden 20 yıl sonra kendi ekibinden başka bir doktor tüm gerçekleri kaleme aldı.

İki hayat solup gitti. John Money, bu başarısızlığın üstünü örtmek istese de deneyden 20 yıl sonra kendi ekibinden başka bir doktor tüm gerçekleri kaleme aldı.

 

İki hayat solup gitti. John Money, bu başarısızlığın üstünü örtmek istese de deneyden 20 yıl sonra kendi ekibinden başka bir doktor tüm gerçekleri kaleme aldı.

David Reimer'ın hikayesini John Colapinto kaleme aldı.

10 yıl süren ama 35 ve 37 yıllık iki ömre sebep olan bu korkunç araştırma, cinsel eğilimin doğuştan geldiğine ve değiştirilmesinin olanaklı olmadığına delil sayılabilecek araştırmalar arasında sayılmaktadır.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol