Bipolar Bozukluğuna Sahip Tanınmış Kişiler

Araştırmalar nevrotik kişiliğin sanata dönüşebildiğini, bipolar bozukluğun yaratıcılığı kışkırttığını öne sürmekte. Sanat camiasında oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkan bipolar bozukluk toplumda %1 oranında görülürken, sanatçılar arasında bu oran %11’e kadar çıkıyor. Bazı sanatçılar eser yaratmanın kendileriyle bir baş etme yöntemi olduğunu söylüyorlar. Van Gogh’un “ayçiçeği” tablosu ve Edward Munch’un “çığlık” tablosu gibi birçok eser sanatçıların yaşamlarının en karmaşık dönemlerinde ortaya çıkmıştır. İşte bipolar bozukluğa sahip tanınmış isimler;

Jim Carrey

Aktör ve komedyen olan Jim Carrey 16 yaşında aile içi durumlardan dolayı saldırganlaşmış ve içine kapanmıştı.

Aktör ve komedyen olan Jim Carrey 16 yaşında aile içi durumlardan dolayı saldırganlaşmış ve içine kapanmıştı. Bu dönemde oldukça depresif bir hale gelen Carrey annesi hastalandığında kasıtlı olarak kendini duvarlara çarpmak ve merdivenlerden aşağı bırakmak gibi hareketlerde bulunmaya başladı. Hayatının ilerleyen zamanlarında, kariyerinin doruk noktalarında bile depresyondan muztaripti. Carrey bir röportajında depresyonunun, yaptığı komedinin arkasındaki motivasyon olduğundan bahsetmiştir.

Marilyn Monroe

Popüler kültür ikonu Marilyn Monroe, hayatının perde arkasında birçok ağır depresyon atlatmıştı.

Popüler kültür ikonu Marilyn Monroe, hayatının perde arkasında birçok ağır depresyon atlatmıştı. İlişkilerinde mutluluğu bir türlü yakalayamıyor, sürekli olarak duygu durum değişimleri yaşıyordu. Psikolojik sorunlarıyla alkol ve uyuşturucu vasıtasıyla baş etmeye çalışan Monroe evinde aşırı dozdan ölü bulundu.

Virginia Woolf

İngiliz yazar Virginia Woolf, ilki 13 yaşında annesinin ölümüyle tetiklenmek üzere birçok çöküş anı geçirmiş, bunların sonuncusu intiharıyla sonuçlanmıştır.

İngiliz yazar Virginia Woolf, ilki 13 yaşında annesinin ölümüyle tetiklenmek üzere birçok çöküş anı geçirmiş, bunların sonuncusu intiharıyla sonuçlanmıştır. Birçok sanatçının aksine depresyondayken hiçbir şekilde yazamadığını, üretemediğini belirtmiştir. Geçirdiği en ağır depresyon olan son depresyonundan sonra hayatına ve yazmaya devam edemediği, yeteneğini kaybettiğinden korktuğu için kocasına bir intihar mektubu bırakmış ve evinin yakınlarındaki bir nehre ceplerine taşlar doldurduktan sonra atlayarak intihar etmiştir.

Vincent Van Gogh

Eserleriyle tanındığı kadar psikolojik dengesizliğiyle de gündeme gelen ünlü ressam Van Gogh hayatının en önemli eserlerini rahatsızlığıyla pençeleşirken ortaya çıkarmıştır.

Eserleriyle tanındığı kadar psikolojik dengesizliğiyle de gündeme gelen ünlü ressam Van Gogh hayatının en önemli eserlerini rahatsızlığıyla pençeleşirken ortaya çıkarmıştır. Yaşadığı gelgitler arasında kulağını kesmek, düzenli olarak sarı boya içmek ve yaptığı resimleri ısırmak/yemek gibi davranışlarda bulunan Van Gogh’un ölümü kendisinin yol açtığı kurşun yarasının iltihabıyla gerçekleşmiştir.

Kurt Cobain

1990’lı yılların rock ikonu Kurt Cobain, sorunlarıyla alkol ve uyuşturucuya sığınarak baş etmeye çalışanlardan

1990’lı yılların rock ikonu Kurt Cobain, sorunlarıyla alkol ve uyuşturucuya sığınarak baş etmeye çalışanlardan. Ani duygu değişimlerini ve ruh halini bestelerine yansıtan Cobain, bipolar rahatsızlığının tedavisinde kullanılan ilaç “lithium” şarkısını yazarak bu rahatsızlığın hayatındaki yerini belirtmiştir. 1994’te intihar notuyla birlikte evinde aşırı dozdan ölü bulunmuştur.

Gamze Gedik
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol