Asi Genç James Dean’i öldüren “Küçük Serseri” nin laneti devam ediyor!

eskisiyleyenisiye james dean kucuk serserinin laneti eskisiyle yenisiyle james dean'in olumu

 James Dean ve arabası küçük serserinin bitmeyen hikayesi…

eskisiyleyenisiyle james dean ve lanetli arabası eskisiyle yenisiyle james dean kucuk serseri

Yakışıklı ve yetenekli bir genç, oyunculuğa olan tutkusu küçük yaşlarda başlıyor ve Broadway’ da “The Immoralist” adlı oyunda (1954) yeteneği ile parlıyordu ve “En İyi Genç Oyuncu” ödülünü aldı James Dean. Daha 23 yaşındadır. Yeteneği ve duruşu ile bir anda gözbebeği olur Broadway’in.

eskisiyleyenisiyle james dean kucuk serserinin laneti esksiyle yenisiyle james deanin ölümüne sebep olan arabası

Çok küçük yaşta annesini kaybeden James Dean, amcasının ve teyzesinin yanında büyür, daha sonra Elizabeth Taylor’a anlattığı çocukluk anılarında dadısı tarafından tacize uğradığı ortaya çıkacaktır.

eskisiyeyenisiyle james dean ve ölümüne sebep olan lanetli arabası

Kötü bir çocukluk devri ardından, oyunculuk kariyeri için ciddi bir atılım yapmıştır. Sinema dünyası kapılarını açmıştır artık ona ve film teklifleri gelmeye başlar.

eskisiyleyenisiyle marlon brando james dean eskisiyle yenisiyle james dean'in ölümüne sebep olan küçük serseri arabası

Marlon Brando ile de tanışır bu oyuculuk serüveninde, onunla olan ilişkisi üzerinden de bir çok spekülasyon hala günümüze değin konuşulmakta. 1955 yılında John Steinback’in romanından uyarlanan Cennetin Doğuşu filminde rol alır, aynı yıl Asi gençlik filmi ile gençlerin idolü oldu bu yakışıklı prens.  Ve 3. film; Devlerin aşkı gelir. Genç yaşında aldığı küçük roller dışında 3 büyük filmde oynar James.

eskisiyleyenisiyle james dean neden öldü eskisiyle yenisiyle james dean'in ölümüne sebep olan arabası

Bu arada aşıktır James, kızı vermek istemez aile. Katoliktir Dean ve Anna Maria’nın ailesi istemez evlenmelerini. James bu yüzden üzgündür. Yani gençlerin idolü olan James, sevdiği kadına ulaşamıyordur bir türlü.

eskisiyleyenisiyle james dean kimdir nasıl öldü esksiyle yenisiyle james deanin ölümüne sebep olan o araba

Araba tutkusu müthiştir James’in, aldığı Porsche arabayı yeniden yaratır adeta.

Günlerden cuma, Eylül’ün 30’u ve James bir arkadaşını da yanına alarak, sevdiği kadın aklında arabası ile yola çıkar. Direksiyonunda olduğu  Porsche 550 spyder marka araba, adına “küçük serseri” koymuşlardır ve küçük serseri ile hızlı gitmemesine rağmen anlaşılmayan bir nedenle kaza yapar James Dean, arkadaşı yaralı olarak kurtulur kazadan ama yakışıklı prensimiz olay yerinde paramparça olan araba içinde anında hayatını kaybeder.

eskisiyle yenisiyle james dean kaza esksiyleyenisiyle james dean nasıl öldü

James Dean, günümüze kadar hala gençliğin ikonu olmaya devam eder, ama sadece kendisi değil, ölümüne neden olan arabasının laneti de yıllardır gündem oluşturmuştur. Bu araba sadece James’i değil, sanki ona dokunan herkese laneti bulaştırmaya, öldürmeye çalışmaktadır.

James Dean’in  arabası “küçük serseri” ardı ardına ona dokunanlara lanetleyerek, sonunda sır olup ortadan yok olmuştu ve yerini kimse bilmiyordu ama  2 yıl önce, ölümünden 60 yıl sonra,  ortaya çıkan ve adı bilinmeyen biri, küçük serserinin yerini bildiği söyler. Maddi anlaşma sağlanamadığı içinde açıklanamadı küçük serserinin yeri hala. Sanırım bu araba belki bir 60 yıl daha konuşulacak.

esksiyleyenisiyle james dean nasıl öldü james dean lanetli arabasi

Küçük serserini lanet tarihçesi şöyle;

*Hurdaya çıkan arabayı daha önce James için arabayı modifiye eden tamirci almıştır. Ama arabanın kendiliğinden motor kapağı açılır ve tamircinin üzerine düşer, Tamircinin 2 ayağı kırılır.

*Bu olaydan sonra arabanın parçalarını alıp, kendi arabalarına monte eden iki kişi den biri ölür, diğeri ağır yaralanır.  Biri ağaca çarpar arabasını ve anında ölür, diğeri ise arabası aniden kilitlendiği için kontrolü kaybeder, virajı alamaz, ağır yaralı olarak kurtulur.

*James’in arabasının iki lastiğini alıp arabasına takan bir kişi de  arabasında kaza geçirir kısa bir süre sonra.

*Tamircinin elinde gövde durmaktadır, parçalayarak satmayı düşünürken, onu çalmak isteyen hırsızlarda, hırsızlık esnasında  ciddi kaza geçirirler ve çalamazlar arabayı.

* Kaliforniya yetkilileri aracı güvenlik sergisinde göstermek isterler, ama  garip bir yangın çıkar , aracın bulunduğu garaj ve ev ,herşey kül olurken araca bir şey olmaz fakat sergiye de gidemez

*İlk sergiye gidemeyen araba, ikinci sergi için alınır ama sergilendiği yerden düşerek, bir öğrencinin kalça kemiğinin kırılmasına neden olur.

*Araç sergi için komyonla taşınır doğal olarak ama bu seferde hurdayı taşıyan kamyon başka bir araca çarpar ve araçlar paramparça olur.

Bu olaydan sonra küçük serseri bir daha görülmez. O dönem lanetinden bıkıp yok edildiği söylentileri yayılsa da, şimdilerde yine ortaya çıkacak gibi küçük serseri ama James Dean yılllar geçse de hep o kırmızı ceketi ile gencecik asi prensimiz olarak kalacak.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol