600'den Fazla Köpeğin İntihar Ettiği Overtoun Köprüsü!

Yanlış yazmadım ve sizler de yanlış okumadınız. Overtoun köprüsünden bugüne kadar 600'ün üzerinde köpek, ortada hiçbir belirgin sebep olmadan atlayarak intihar girişiminde bulundu. Gelin, bu ilginç yer ve olaya birlikte göz atalım.

 

overtoun koprusu mimari yapi kopek intiharlari

 


'Overtoun Köprüsü', İskoçya'nın Batısında yer alan Dunbartonshire bölgesinde bulunan bir köprü. Köprünün üzerinden Overtoun Kalesi'ne ulaşılıyor. Her ne kadar tarihi ve estetik açından çok etkileyici bir mekan olsa da; bu köprü, dünyada bambaşka bir özelliği ile tanınıyor.

 

overtoun koprusu genel gorunum kopru intihar kopek kopekler eskisiyle yenisiyle

 

1895 yılında yapımı tamamlanan köprünün zeminden yüksekliği 20 metrenin üzerinde. Kayıtlara göre bugüne kadar 600’den fazla köpek, ortada hiç bir sebep yokken, sahiplerinin ellerinden kurtulup köprüden aşağıya atladı!

 

kopek intihari intiharlari overtoun koprusu iskocya bati

 

İntihar vakalarının, 1950 yıllından bu zamana dayandığı söyleniyor. Bölge halkı, kalenin içerisinde bulunan kötü ruhların, köprüden geçen canlıların üzerinde etki ettiği ve kaleye ulaşmamaları için canlıyı öldürttüğü şeklinde bir inanca sahip. Camdan tüm mahallenin dedikodularını birbirine söyleyen teyzeler sadece bizde var sanırdım. :) İskoç teyzeleri de böyleymiş.


Bu olayı yaşamış, köpek sahiplerinden alınan bilgiler de birbirine çok benziyor. Dediklerine göre; köprüye gelene kadar her şey gayet normal bir şekilde ilerliyor. Köpekler zaten tasmasız dolaşmaya alışkın. Fakat ne oluyorsa, köprünün ortalarına doğru yaklaştıkları anda köpekler, birden hızlanıyor, hiçbir duraksama yapmadan köprünün ortasından aşağıya doğru atlıyorlar.

 

tarihi overtoun koprusu bati iskocya tarih kopru kopek intiharlari intihar olum

 

Aşağıya atlayan köpeklerin 100’den fazlası, maalesef ki hayatlarını kaybetmiş. Geriye kalanlar ise çeşitli şekilde yaralanmış veya sakat kalmış. Peki, gerçekten ne oluyor o köprüde? Farklı teoriler ortaya atılmış olsa da, akla ve mantığa en yakın olanı, hayvan davranışları uzmanı olan Dr. David Sands'den gelmiş.

 

vizon hayvani hayvan kuyruklu sansargiller ailesinden gelincik turu

 

Onun teorisine göre, köprünün aşağısındaki bölgede birçok vizon hayvanı yaşıyor. Bu hayvanlar öyle bir koku salgılıyor ki, köpeklerin bu kokuya karşı koyması imkansız bir hal alıyor. Kendisini kaybeden köpekler, kokuya ulaşmak için bulundukları yeri ve yüksekliği düşünmeden aşağıya atlıyorlar.  

Vizonların bölgede ilk kez görülmelerinin, köpeklerin atlamaya başladığı 1950 yıllarına dayanması, teoriyi doğruluyor.

Bölgede yaşayan halk ise hiçbir teoriye inanmış değil. Onlara göre, hala kötü ruhlar ve doğaüstü bir gücün varlığı mevzu bahis. İskoç hükümeti bölgeye yerleştirdiği tabelalarla durumdan habersiz köpek sahiplerini henüz köprünün başında uyarıyor. 

tehlikeli kopru overtoun koprusu kopekle girmeyiniz lutfen intihar intiharlar kopekler atlayis intihari

Gerçek tam olarak nedir biz bilemesek de, ortada enteresan bir durum olduğu aşikar. 

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

 • MehmetTurkali
  MehmetTurkali

  gerçekten enteresan ve üzücü bi durum :(

  25.3.2017 22:51:41
 • Brunhild
  Brunhild

  Köpekler hassas canlılardır. tehlikeli bir durum sezerlerse koruma içgüdüsüyle canlarını hiçe sayabiliyorlar. :/

  25.3.2017 23:01:16

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol