Paralel Evrenden Kuantum Fiziğine, Boyutlar Ötesi Yolculuk

Zaman Bükücü! Eskiden paralel evren mi vardı Kuzum?

Uçalım evrenden evrene!

paralel evren nedir

Bilenler bilmeyenlere anlatsın, nedir bu paralel evren? Hangisinde yaşıyoruz?

uzayda yolculuk paralel evrenBilim kurgularda zaman solucanlarını yada zamanda yolcukları seyrederken, bu tezlerden çıkıldığını hepimiz az buçuk anlıyoruz ama belki de artık bilim kurgu değil, bir başka evrene açılan bir delikten farklı bir boyuta geçebiliriz yakında :)paralel evren nedir zamanda yolculuk

Paralel evren kavramını ilk kez Hugh Everett adlı bir zihni sinir ortaya atmış :) 1954 yılında tam olarak bize benzeyen başka evrenler de olabilir demiş radikal bir çıkış yaparak!

Hugh Everett, “paralel evrenlerin tamamının bizim evrenimizde bağlantılı” olabileceğini söyler ve “her biri bizim evrenimizden ve başka evrenlerden ayrılmış olabilir” der. Paralel evrenler arası geçişler olabilir, bizim evrenimizde nesli tükenmiş bir soy, diğer evrene geçiş yapabilir ya da insanların nesli başka bir evrende tükenmişte olabilir.paralel evren nedir

Akıllar yine karıştı mı? Yok canım ne diyor bu mu diyorsunuz? Çoklu dünyadan bahsediyoruz bir nevi.

Everett bir matematikçiydi ve ikonolastik bir kuantumcuydu. Parçacık fiziği çalışmaları ile de fiziğe katkıları yanında  ileri sürdüğü paralel evrenler teorisi, o dönem pek sevilmedi, karşılık bulmadı. Aslında Everett belirsizlik kuramından faydalandı o zamanlarda.

belirsizlik kurami nedir


Neydi bu belirsizlik kuramı?

Bu Heisenberg adlı bir bilim insanın varsayımı, kuralı. 1927’de kuantum fiziğinde öne sürmüş bunu Werner Heisenberg. Bir parçacığın momentum ve konumu aynı anda tam doğrulukla ölçülemez diyor belirsizlik kuralında. Bu doğanın kuantum mekaniksel açıklaması içinde dalga özelliklerinin yapısından kaynaklı bir sonuç.

Everett bu belirsizlik kuralından yola çıkmış ve bunu kendi evrenimize uygulamıştır. Yani bir elektron kendi yörüngesinde aynı anda birden fazla konumda bulunabiliyorsa; içinde bulunduğumuz evren içinde bu söz konusudur yada söz konusu olabilir mi?

belirsizlik kurami nedir paralel evren nedir

Kuantum mekaniği ve onun çalışma sistemine biraz göz gezdirelim mi?


Parçacık fiziği yani kuantum fiziği madde ve ışığın, atom ve atom altı seviyelerdeki davranış seyri üzerine yoğunlaşır. Kuantum ile ilgili araştırmalar sonucunda ne bulunmuş? Atom çekirdeğinin etrafındaki yörünge seviyelerinde bulunan elektronların aynı yörünge de aynı anda birden fazla noktada gözlemlendiği görülmüş.

paralel evrende seyahat

Düşünsenize aynı yörüngede, aynı anda birden fazla yerde olmak?

Elektronların yörüngedeki yeri olasılık değerlerine göre hesaplanıyor yani tam olararak elektronların yerininin tespiti mümkün değil. Einsten geliyor işte burada sahneye ve zekası ile konuşmaya başlıyor;

“Başka evrenler olabilir çünkü görecelik teorim var!”

paralel evren belirsizlik kurami nedir 4 boyut nedir

4 boyut ötesi …


Uydu yörüngelerindeki sapmalar, uzayın zamanı büktüğü kanıtları aslında Einstein’in teorisinin ispatı oldu ve 2004 yılında teorinin gerçekliğini kısmen ispatlayacak, uyduların yörüngelerdeki sapmayı da saptamak oldu. Dünya, etrafındaki uzay-zamanı eğiyorsa yakınlardaki uydularda bundan etkilenecekti ve Pavlis adlı bilim adamı lazer ışını kullanarak bunu ispatladı.

Bu durumun sonucu; iç içe geçmiş yada kopmuş evrenler olabileceği tezinin olabilirliği!

Bu evrende bugünü yaşarken, başka evrenlerde yaşam hemde bir kaç çeşit versiyonda olabilir :)


dort boyut ve otesi nasil

4 boyutun ötesine de geçelim mi biraz?…Fizikçilerin geliştirdiği M teorisi. Bu standart anlamda zaman ve mekan boyutları olmayan, 6 boyut daha önerir ve bunlara ait alt boyutlardan, 11 ve daha fazlasından bahseder.

Bulandırmadan aklımızı açalım bunu; Sicim Teorisi. İnce bir tel alalım, en fazla 2 mm kalınlığında olsun, bizim için tek boyutludur ama ya bir karınca için!.. Karınca onun üzerinde sağa sola yürüyebilir ve her boyutunda gezebilir. Yani onun seviyesine inildiğinde (alt seviyeye inildiğinde) başka bir boyut kazanır. Bu teori yani M teorisi, metafizik ve parapsikoloji için farklı bir bakış açısı, izah edilemeyen bazı durumların izahı gibi de duruyor. M teorisi tam olarak ispat edilirse sanki kuantum yönünde acayip sıçramalar yapacağız.dort boyut ve otesi stephan hawking

Stewan Hawking negatif enerjiden bahseder, pozitif enerji kadar negatif enerjide vardır evrende. Büyük patlamadan sonra  aynı oranlarda oluşturmuştur. Hawking, büyük patlama öncesinde herhangi bir şeyin olmama durumundan bahseder, yani öncesi hiç’tir, hiç’ten olmuştur yada pozitif ve negatif maddeler, iki ayrı evren kesişimi, çekimsel çarpışma sonucu daha gelişkin bir evrende oluşmuş olabilir. Hala da konuşuyoruz çoklu evreni, paralel dünyaları…

dunyanin boyutlari

Bilim kurgularda bunları seyrederken yakında bir başka evrene açılan bir delikten farklı bir boyuta geçebiliriz belki, yada geçtim ben diyen birini duyarsak, şaşmayıp nasıl, nasıldı? diye sorabiliriz. :)

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol