Dünya’ya Trappist-1 sisteminden gelen Uzaylılar!

dünya uzay merkür venüs jüpiter galaksi uzaylılar dünyalılar insan

Dünya’ya Trappist-1 sisteminden gelen Uzaylılar!

Evrendeyalnız mıyız sorularını hep soruyoruz yüzyıllardır kendimize. İnsanlığın başlangıcından günümüze değin, insanlık tarihini araştırırken ve yeni bulgular eşliğinde, insanı bulunduğumuz evrene konumlarken bizden başka yaşayan gezegenler, canlılar varmı diye araştırmalar yapılıyor, filmler çevriliyor. Uzay Yolu 1999 dizileriden, Starwars serilerine, aya ilk ayak bastığımız muhteşem insanlık adımından, marsa yapılan yolculara kadar zihnimizde gerçek ve senaryo canlandırıyoruz. 

dünya uzay merkür venüs jüpiter galaksi uzaylılar dünyalılar insan

Fimlerde kimi zaman uzaylılar dünyayı istila ediyor, kimi zaman yanlışlıkla dünyaya gelip burada macera yaşıyor, kimi zaman ise insanın medeniyet geliştirdik diyerek sömürdüğü dünyayı nedense çok sevip, insan olmak için garip bir çabayla dünyada yaşamayı seçiyor. Ama hepimiz biliyoruz ki henüz bir başka yaşanabilir gezegeni ziyaret edip, böylesi bir macera yaşamadıysak, buraya gelen bir uzaylının, gelebilme becerisini de düşünerek insanın özelliklerinden katbe kat üstün olduğuna inanıyoruz.

Kanada eski bakanı Paul Hellyer geçtiğimiz aylarda yazdığı bir kitapta aramızda uzaylıların yaşadığını ve dünyayı ziyaret ettiklerini kesin bir inanış ve dille anlatmıştı. En az 4 farklı uzaylı ırkının dünya üzerinde olduğundan bahsetmişti eski bakan.

Uzaya yolculuklar yapılmasıplanlanırken  NASA geçenlerde “tek yıldızın etrafında dönen ve 7 tane dünya benzeri gezegeni olan buluşu ile ilgili açıklamalar yaptı. Keşfedilen sistem pekde yakınımızda değil, 39 ışık yılı uzağımızda ama olsun. Bize benzer bir sistem var mı derken, bilgisi verilen bu sistemde 7 adet dünya benzeri gezegen olduğu açıklandı.

dünya uzay merkür venüs jüpiter galaksi uzaylılar dünyalılar insanYalnız değiliz, hiç yalnız değiliz.

Dünyayı uzaylıların ziyaret ettiği ve buna dair kanıtlar yıllardır tartışılıyor. Hattadünyayı ziyaret edip bir şekilde ölen yada bulunan uzaylıların bedenlerininde incelendiği söyleniyor.
Bunları okurken eski yunanda yaşamış ilk kadın filozof aklımıza geldimi? Pagan ve ateist olan Hypatia… ya katledilen Romalı gökbilimci Guirdino Bruno ve sonrasında Galilo … daha yüzlerce bilim insanı. Tanrıya olan inançsızlığı yada uydurdukları söylenen ve akılları karıştıran bilgileri halka ilettikleri, kitaba ve tanrıya karşı geldikleri ileri sürülerek yakılan, işkencelerden geçirilen bilim insanları.
Hypteia, hem kadın oluşu, hemde ateist oluşu yüzünden hristiyanlar tarafından taşlanarak öldürüldü ve bedeni paramparça edilerek sokaklarda dolaştırıldı.

guirdino bruno dünya uzay merkür venüs jüpiter galaksi uzaylılar dünyalılar insan

Guirdino Bruno yıllarca işkence gördü ama bu işkencelere dayandı, boyun eğmedi, sonunda diri diri yakılarak idam edildi. Oysa evrenin sonsuz ve eşdağılımlı olduğunu ve evrende dünyadan başka gezegenlerde olduğunu iletmişti. Yıl 1600 ü gösteriyordu.


galileo felsefeci felsefe dünya uzay merkür venüs jüpiter galaksi uzaylılar dünyalılar insan


Galileo, Guirdino Bruno’ ya yapılan eziyetleri ve  kalediliş şeklini biliyordu.  Engizisyonun istemine karşı çıkmayarak, söylediklerinin doğru olmadığını kabul etti,  sonunun onun gibi olmasını engelledi.

bruno heykeli dünya uzay merkür venüs jüpiter galaksi uzaylılar dünyalılar insan

Roma da heykeli dikilen gökbilimci Bruno, her 17 şubatta  engzisyon tarafından yakılmasının verdiği üzüntüyle anılıyor.
Ve şimdi insanlık keşfedilen yeni dünyalar eşiliğinde , güneş sistemini, uzaya yolculuğu aramızda uzaylıların yaşayıp yaşamadığını sorgularken, yüzyıllar öncesinde yalnız değiliz diyen evrenin sırlarını o zaman açan insanlara neler yaptığını düşünüyor mu?
Bulunan yıldız sistemine Trappist-1 adı verildi.  Sistemin yaşam için epeyde elverişli olduğu düşünülüyor.  Ve bizim dünyamıza benzer hayatların varolabilme şansının yüksek olduğunu iletiyorlar. Olmama olasılığını da katarak söylüyorlar bunu tabi.
Belki de bu yıldız sisteminden dünya ya gelen giden oldu, belki aramızda yaşayan en az 4 ırk olduğu öne sürülen uzaylılardan biri de Trappist-1 adı verilen sistemden geldi. Kim bilebilir? Belki yüzyıllardır onlar bizi biliyor, belki eğitim sistemlerinde dünya diye bir gezegen ve insan diye bir başlıkta var. Kim bilebilir?

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol