Çağının İlerisindeki Mucit, Nikola Tesla

Sırp Kökenli Amerikalı Bilimadamı

Nikola Tesla gelmiş geçmiş en başarılı mucitlerden birisidir. Öyle ki, 1856 ile 1943 yılları arasında yaşayan Nikola Tesla’nın 26 farklı ülkede 300’e yakın patenti bulunmaktadır. Çok zorlu hayat şartları içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışan Nikola Tesla gittiği üniversiteyi yarıda bırakmış ve çalışmaya başlamıştır. Babasının desteği ile tekrar üniversiteye başlayan Tesla, onun ölümü üzerine orayı da bırakmış ve büyük bir depresyonun içine girmiştir. Bu süreçte kendisini kurduğu laboratuvara kapatmış ve çeşitli deneyler yapmaya başlamıştır. 

nikola tesla bilim adami mucit icat icadi elektrik akim

Tesla-Edison Mücadelesi


Nikola Tesla, Birleşik Devletlere geldiğinde Edison’un yanında çalışmaya başlar. Edison’a alternatif akım çalışmalarından bahseder fakat Edison onu umursamaz ve ona bir görev verir. Doğru akım ile ilgili sorunları çözmesi sonucunda Tesla’ya 50.000 dolar para vereceğini söyler. Kısa sürede bunu çözen Tesla, parasını almaya gittiğinde Edison “Bir Amerikan gibi düşünmeye başlarsan, bir Amerikan şakasını da anlayabilirsin.” Şeklinde karşılık vererek ona parasını vermemiştir. Sonraki süreçte Nikola Tesla her zaman Edison’un karşısında olmuştur.

nikola tesla edison mücadelesi resimleri resim mucitler icat icadi

Kablosuz Elektrik Çalışmaları


Yaptığı çalışmalar sonucu, elektriği kablosuz şekilde ve yüksek miktarlarda iletebileceğini söylemiş ve bunun üzerine çeşitli deneyler yapmıştır. 20 adet ampulü yaklaşık 25 mil uzaktan yakmayı başararak büyük bir ilke imza atmıştır. 

nikola tesla edison lamba isik isiklar insan insanlar edison tesla nikola

Dünyaya Bedava Enerji Sağlamak


Nikola Tesla’nın en büyük amacı dünyaya bedava enerji sağlamaktı. 1900’lü yılların en büyük yatırımcılarından birisi olan J.P Morgan’ın 150 bin dolar desteklemesi ile Tesla, telsiz yayın sistemi kulesini New York’ta yapmaya başladı. Bu sistem ile borsayı, hava durumunu, telefon ve telgraf sistemlerini dünya çapında aktarabilecek muhteşem bir sistemdi. Fakat Morgan, bu sistemin dünyaya bedava enerji dağıtmak anlamına geldiğini öğrendiğinde tüm desteklerini geri çekti. 

newyork new york telsiz yayim kulesi kule elektrik yayimlamak nikola tesla

Yaptığı Bazı Önemli İcatlar


Ford ile çatışması sonucu ateşleme sistemini icat etmiştir, dünyanın ilk uzaktan kumandalı aracını icat eder, Mars ve Venüs’ten radyo sinyalleri almayı başarmıştır. Marconi’nin olduğu düşünülen radyo icadı aslında 10 yıl öncesinde Tesla’nın kullandığı bir sistemdir. İyonosfer üzerinde çeşitli çalışmalar ve buluşlar gerçekleştirmiştir. Ve tabi ki en önemli buluşlarından birisi olan Alternatif Akım çalışmaları Nikola Tesla’nın günümüze kadar ulaşıp hala tüm dünyada kullanılan sistemleri yaşadığı dönemde gerçekleştirmesi onun çağının çok çok ötesinde olduğunun bir kanıtıdır.

nikola tesla alternatif akim bulus icat icadi elektrik akim akimi

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol