Yakala topu havada! Voleybol dünden bugüne, plajlarda!

eskisiyleyenisiyle voleybol

“Topu yere düşürmeden karşı tarafa at!”

“Topu havada yakala!”

oyunculara böyle sesleniyordu William Morgan.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts kentindeyiz.

eskisiyleyenisiyle voleybol

Voleybolun başlangıcı 1880'li yıllar

Okulunu bitirir bitirmez iş buldu Morgan. Yıl 1885 leri gösteriyordu. Misyonu hristiyanlık yaymak olan “Genç Erkekler Hırisyanlar Birliği” adlı dernekteki iş adamlarına spor yaptırmaktı görevi.  İş adamlarının sıkıldıklarını görünce, daha eğlenceli bir yol düşündü Morgan ve farklı bir oyun yarattı. Tehlikesi daha azdı, eğlencesi boldu bu sporun. Kısa sürede oyun benimsendi ve kuralları da oluşturuldu. İlk önceleri bu oyun Mintonette adını aldı.

* File ile ikiye bölünmüş oyun alanında, iki takım karşı karşıya.

* 6’şar kişilik takımlar oluşturuluyor ve toplam 12 kişi ile oynanıyor Mintonette.

* Oyuncu, topu filenin üzerinden göndererek, rakip takımın oyun alanına değmesini sağlamaya çalışır. Doğal olarak rakip takımda aynı amacın peşindedir.

*Rakip alana topu gönderirken topa da en az 1 kere kendi sahaları içinde vurabilirler ve en çokda 3 kez topla temas edebilirler. Blok temasını da sayarsak 4 kere değme hakları olabilir.

Kurallar hazırdır, kuralları geliştirenler arasında bir itfaiye şefide vardı ve oda itfaiyeciler arasında yaygınlaştırdı oyunu. Hatta itfaiyeciler arasında da geleneksel bir spor olmaya başladı Mintonette.

Oyunu izleyenlerden Profesör Albert T. Halstead ise bu oyuna adına verdi, onun “Volley ball” önerisi kabul gördü. Oyun ABD’den sonra Kanada’da oynanır oldu ve Kanada voleybol için uygun top geliştirirken, turnuvalarda düzenliyor hale geldi.

1.Dünya Savaşı sırasında, çok sevilen bu sporu Amerikalı askerler sıkça oynamaya başlar. Ve artık Avrupa kıtasında da yaygınlaşmıştır oyun. Pariste 1947’de FIVB kurulur, açılımı Uluslararası Voleybol Federasyonu’dur. Ve bir kaç yıl arayla erkekler ve sonra da kadınlar tarafından oynanmaya başlar. 1952 den sonra ise “Volley ball” iki sözcük birleştirilerek Volleyball olarak yazılmasına ABD Voleybol Birliği aldığı kararla duyurdu.

eskisiyleyenisiyle voleybol

İlk dünya şampiyonu erkekler arasında 1949 yılında oynanır ve Sovyetler Birliği Şampiyondur. 1952 de ise kadınlarda artık dünya şampiyonasında Voleybol oynamaktadır. Ve yine ilk kupayı Sovyetler Birliği alır.

Merkezi İsviçreye taşınan FIVB’ e bugüne değin ise 160 ülke üye olmuştur.

eskisiyleyenisiyle voleybol

Günümüzde futbol kadar yaygın olmasa da popüler olan ikinci spor dalıdır. Son dönemlerde plaj voleybolu olarak da zevkle oynanıyor. Plaj voleybolunda da turnavalar düzenlenmektedir.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol