Yaşamına Son Veren Kadın - Romanlarıyla Virginia Woolf

eskisiyleyenisiyle virgina woolf bir intihar hikayesi

1882’de Londra’da dünyaya gelen İngiliz kadın yazar Virginia Woolf, hayatı boyunca kendini rahatsız eden psikolojik rahatsızlıklarla boğuşmuştur. Birkaç defa intihara kalkışmış, son denemesinde başarılı olmuştur. Mart 1941’de evinin yakınlarında bulunan Ouse nehrine kendisini bırakarak dünyaya veda ettiğinde 59 yaşındadır.

eskisiyleyenisiyle virgina woolf

Aslında hayatı çok ilginç ve karışıktı. Psikolojik sorunları yaşantısını daha karmaşık hale getirmişti. (Büyük anneannesi de bir tür psikolojik rahatsızlık sonucunda akıl hastanesine kapatılmıştı.)

Beş kardeşten en küçüğü olan Virginia on üç yaşındayken anneleri ölür. O yıllarda kadınlar, sosyal hayatta ‘ikinci planda’ oldukları için Virginia okula gidemez. Ancak yine çok ünlü bir yazar olan babası Sir Leslie Stephen tarafından edebi anlamda iyi yetiştirilir. Babasının kütüphanesinde kendisini geliştiren Virginia’nın 1895 yılında bir gazetede ilk öyküleri yayınlanmaya başlar.

1904’te babasının ölümünden sonra Bloomsbury’ye taşınmasıyla hayatında ciddi bir dönüm noktası başlar. Burada tamamı entelektüellerden oluşan bir gruba katılır. John Maynard Keynes, E. M. Forster, Roger Fry, Duncan Grant ve Lytton Strachey gibi ünlülerin de içinde bulunduğu Bloomsbury Grubu; aşırı özgürlükçü yaşam tarzlarıyla hayli dikkat çekiyor, cinsellikte marjinal eğilimleriyle de halk tarafından etik yoksunu bir grup olarak kabul ediliyordu. Virginia da zaman zaman bu tür davranışlarını özgürlük olarak benimsiyor ve onlara katılıyordu

eskisiyleyenisiyle virgina woolf bir intihar hikayesi

Virginia 1912 yılında Leonard Voolf ile evlendi. Leonard Voolf eşi Virginia için bir basımevi kurdu ve Virginia’nın kitapları burada basılmaya başladı.

eskisiyleyenisiyle virgina woolf bir intihar öyküsü

Aslında Virginia, profesyonel anlamda 1905’te yazarlığa atılmıştır. Ancak onun ilk kitabı olan The Voyage Out (Dışa Yolculuk), 1915’te yayınlanmıştır. Annesinin ölümünü kabullenmesini konu alan bu kitabının yazılışı uzun sürmüş ve birkaç kez tekrar yazılmıştır.

eskisiyleyenisiyle virgina woolf intihar

Klasik, gerçekçi bir üslupla kaleme aldığı ‘Gece ve Gündüz’ü okuduğumuzda ise gerçek kişi ve kişiliklerle gerçek mekan tasvirlerini, zamanın döngüsü içinde gözümüzde bile canlandırabiliriz. Ki 1920’de yayınlanan bu roman, bundan sonra yazacağı eserlerin habercisi olarak; nesnel gerçekçi ve tarihsel olmanın bilincimize yansımasıyla, farklı karakterleri de profesyonelce canlandırdığını görürüz. Roman 1. Dünya Savaşı Londra’sında yaşayan, o zamanın aydınlar topluluğu arasında geçen, fikir ve ruh dünyasını komik bir dille anlatan içeriği ile gayet insani değerleri taşımaktadır. Katherine, Mary ve Ralph’in, gerçeği arayışları ekseninde tartıştığı; kadın hakları, sınıfsal farklılık, aşk ve evlilik, özgürlük konuları ile yine aynı karakterlerin yaşamları, mücadeleleri, umutları ve acıları içeren bu roman, hepimizin ayrı ayrı duyarlılıklarımızı irdelemektedir aslında.

eskisiyleyenisiyle virgina woolf intihar

1931’de Virginia, üçüncü romanı olan Dalgalar’ı yayınladı. Bu kitabında, daha önce başka hiçbir yazarın cesaret edemediği bir teknik kullanarak romanını, hem şiir, hem tiyatro oyunu ve hem de roman şeklinde yazmıştır. Dalgalar adlı eseri; üç kadın ve üç erkeğin çocukluklarından yaşlılık dönemlerine kadar, dış dünyaları hiçe sayılarak tamamen iç dünyalarının yansıtıldığı, bilinç akışı tekniği ile yazılan en önemli yapıtlardan biridir. Dolayısıyla bu durum; gerçekçi roman tekniğinden tam bir kopmayı temsil eder.

eskisiyleyenisiyle virgina woolf

Virginia Voolf’un aynı tekniği kullandığı bir diğer yapıtı da  Mrs. Dalloway’dır.

Eşcinsel olduğunu her platformda vurgulayan Virginia Voolf’un bu eğilimi romanlarında sık sık yansıtmaktadır.
Ayrıca 1929 yılında ‘Kendine Ait Bir Oda’ adlı yapıtı yayınlandığında, zamanın ilk feminist hareketinin eseri olarak algılanmıştır. Daha sonra kaleme aldığı ‘Flush’ adlı eserinde, macera dolu bir aşk öyküsünü, bir köpeğin yaşamıyla birlikte yine aynı köpeğin bakış açısından okuruz.

eskisiyleyenisiyle virgina woolf intihar

Virginia Voolf, modernist hareketin ilk ve en önemli karakterlerinden biri olmuş ve tarihe geçmiştir. Dünya edebiyatında eserleri elliden fazla dile çevrilen nadir yazarlardan birisidir. Hemen hemen bütün kitaplarının kapaklarında ressam olan kardeşi Vanessa Bell’in resimleri bulunmaktadır.

İntihar ettiğinde kocasına ve kızkardeşi Vanessa’ya verilmek üzere 2 mektup bırakmıştır.

Lagertha
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol