Ve Biraz da Tiyatro - Perde 1 - Türk Tiyatrosu

eskisiyle yenisiyle türk tiyatrosu eskisiyleyenisiyle tiyatro

İnsanoğlu gülmenin, dramanın, hüznün anlamını öğrendiğinden beri hem kendini yansıtmak hem de karşısındaki insanlara durumunu izah etmek için çeşitli yollar denemiş ve bu çabalarının sonunda başarıya ulaşmışlardır.

Bu çalışmaların sonunu konumuza bağlamak ve tiyatrodan bahsetmek gerekirse tiyatro bir sanat dalıdır. Tiyatro, duyguların ve olayların oyuncular tarafından hareket ve konuşmalarla bir sahnede, seyirciler önünde sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösterilerdir.

Ayrıca tiyatro sözcüğü Yunanca’da “seyirlik yeri” anlamına gelen “theatron”dan türetilmiş, dilimize İtalyanca’daki “teatro” sözcüğünden geçmiştir. Tiyatro türleri ise; Trajedi, Drama, Opera, Operet, Bale ve Komedidir.

eskisiyleyenisiyle tiyatro eskisiyle yenisiyle türk tiyatrosu

Geçmişi bir kenara bırakıp Geleneksel Türk Tiyatrosuna bir göz atalım isterseniz :

+ Kukla

+ Karagöz

+ Ortaoyunu

+ Meddahlık

+ Hokkabazlık

+ Köy seyirlik oyunları kendi tiyatromuzda çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Karagöz, kukla, ortaoyunu, meddahlık ve hokkabazlık gibi türlerin tamamına Halk Tiyatrosu da denilmektedir.


eskisiyleyenisiyle tiyatro eskisiyle yenisiyle türk tiyatrosu

Benim tiyatro hakkındaki düşüncelerime gelecek olursak…

Ne zaman mizah, komedi, drama, trajedi, eğlence, özgünlük kısacası tiyatrodan bahsedilse aklıma hep Nejat Uygur gelir. Nejat Uygur’ u tanımayanlar için; (Tanımayan olduğunu sanmıyorum ama) İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilen, neredeyse 75-80 yaşına kadar sahnenin tozunu yutmuş, karşımıza birbirinden eğlenceli ve eğitici 15 tiyatro oyunuyla çıkmış komik mi komik, tatlı mı tatlı, oldukça da başarılı bir adam.

O ''Nejat Uygur''

Kendisi birbirinden başarılı ve trajikomik tiyatro oyunlarıyla insanlara hayatın manaları üzerinde akıllıca dersler veren optimist bir kişiliktir. Ama maalesef her insanın tadacağı ölümün soğuk yüzüyle karşılaşıp, aramızdan ayrıldı. Allah’ım rahmet eylesin…

eskisiyleyenisiyle türk tiyatrosu eskisiyle yenisiyle tiyatro nejat uygurFakat bu, tiyatro izleyicileri için bir son olmamalı. Hele teknolojinin bu kadar ilerlemiş olduğu bir zamanda... O zaman ne yapıyormuşuz? Canınız sıkkınsa, ruhunuz daralıyorsa, kendinizi yalnız ve mutsuz hissediyorsanız hemen açın internetten bir Nejat Uygur tiyatrosu.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol