Ünlü Piyanist Gülsin Onay

Gülsin Onay

gülsin onay eskisiyle yenisiyle müzik piyanist piyanistler piyano beste güfte söz nota

 12 Eylül 1954 tarihinde İstanbul – Erenköy’de bir köşkte dünyaya geldi.  Alman bir baba ile Türk bir annenin kızıdır. Anne Gülen Erim piyanist, baba Joachim Reusch ise kemancıdır. Müzisyen bir aileden gelen Gülsin Onay’ın ilk piyano hocası annesidir. 

gülsin onay eskisiyle yenisiyle müzik piyanist piyanistler piyano beste güfte söz nota

İlk konserini altı yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda verdi. İki yıl Mithat Fenmen ve Ahmet Adnan Saygun tarafından Ankara’da özel eğitim verilerek 12 yaşında Ulvi Cemal Erkin vasıtasıyla harika çocuklardan biri olarak, yasayla Paris Konservatuarı'na gönderildi. Ailecek Paris'e yerleştiler. On altı yaşında konservatuarını piyano ve oda müziği dallarında birincilikle bitirdi.

gülsin onay eskisiyle yenisiyle müzik piyanist piyanistler piyano beste güfte söz nota

gülsin onay eskisiyle yenisiyle müzik piyanist piyanistler piyano beste güfte söz nota

Avrupa'da ilk konserini 18 yaşında verdi. Paris yıllarında amatör olarak tiyatro ile de ilgilendi. Konservatuar öğrenimini tamamladıktan sonra bir kaç yıl Almanya'da Hannover Yüksek Müzik Okulu'nda Bernard Ebert ile çalışarak repertuarını ve üslubunu zenginleştirdi.

8 yıl Fransa'da,10 yıl Almanya'da, 10 yıl İngiltere'de yaşadığı için dolayısıyla üç dili de ana dili gibi konuşmaktadır.

Ahmet Adnan Saygun hocasıdır. Gülsin Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği Ahmet Adnan Saygun eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Ahmed Adnan Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanınır ve Saygun'un eserlerinin dünyaya tanıtılmasına ve tüm dünyada sevilmesine öncülük etmiştir.

Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun'un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov'un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun'un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini Gülsin Onay’a ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin, Gülsin Onay için Prelude adlı eseri, Denis Dufour ise Avalanche adlı eseri bestelemiştir.


gülsin onay eskisiyle yenisiyle müzik piyanist piyanistler piyano beste güfte söz nota adnan saygun hocası

Adnan Saygun’un 2. Piyano Konçertosu: 

Bugüne kadar dünyanın hatırı sayılır tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan piyanist Gülsin Onay, İngiliz Kraliyet Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Sanatçı Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir.

Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Frederic Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır.

gülsin onay eskisiyle yenisiyle müzik piyanist piyanistler piyano beste güfte söz nota chopin

Gülsin Onay – Chopin Konçertosu No:2 (1/4): 

1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin de Sanat Danışmanlığını yapmaktadır. Gülsin Onay ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi'nin de sürekli sanatçısıdır. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. 

İlk evliliğini 19 yaşındayken 1973 yılında Paris’teyken orada yaşayan piyanist Türk Erkin Onay ile yaptı. Çiftin Erkin adında bir oğlu oldu. 10 yıl sonra evliliklerini sonlandırdılar. Erkin Onay, Ankara Devlet Opera ve Balesi Başkemancısıdır.

gülsin onay eskisiyle yenisiyle müzik piyanist piyanistler piyano beste güfte söz nota erkin onay

İkinci evliliğini matematikçi bir Alman ile 1989 yılında yaptı, 1999 yılında da boşandı. Gülsin Onay şimdi Cambridge Üniversitesi Cebir ve Sayı Teorisi Profesörü Tony Scholl ile evlidir.

gülsin onay eskisiyle yenisiyle müzik piyanist piyanistler piyano beste güfte söz nota tony scholl evlilik

Gülsin Onay'ın 20'yi aşkın albüm kaydı vardır.

Bunlardan bazıları:

  • F.Chopin Piyano Konçertoları No. 1 & 2
  • Ahmed Adnan Saygun
  • Chopin – Debussy – Saygun
  • Bela Bartok – Ahmed Adnan Saygun
  • Ahmed Adnan Saygun Piyano Konçertoları
  • Chopin
  • Çaykovski / Rachmaninov
  • Mozart Piyano Konçertoları
  • Gülsin Onay Live in Recital
Ödülleri

1987- T.C. Kültür Bakanlığı - Devlet Sanatçısı 
1988 - Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktorası 
2003 - UNICEF Türkiye Milli Komitesi İyi Niyet Elçisi 
2007 - Hacettepe Üniversitesi Fahri Doktorası 
2007 - Polonya Üstün Hizmet Nişanı 
2007 - Sevda Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Altın Madalyası
2014 - 42. İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü 


Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol