Umutsuzlar merdiveninde düş ve gerçek arasında tüneyen şair kadın

sevgili Zelda, kırılgan Nilgün, incelikli Marmara!

eskisiyleyenisiyle nilgun marmara


“Ey iki adımlık yerküre, senin bütün arka bahçelerini gördüm ben”

Kırılganlığı uzun dalgalar gibi içeriye akan şiirlerdir onun şiirleri. Gerçek derken hayale, düşe kopar sözcüklerinin dansı.Kendine ait bir dünyası vardı Nilgün’ün. Ölümünden sonra yaklaşık 10 sene boyunca yazdığı şiirleri bulundu, günlükleri tartışma konusu oldu ama o hala tam olarak anlaşılamadı.

eskisiyleyenisiyle nilgun marmara

Şiirleri “Daktiyolaya Çekilmiş Şiirler” adıyla toplandı bir kitapta. Günlük yazmaları, notları da “Kırmızı Kahverengi Defter” adlı bir kitapta toparlandı.

Hep şairler içinde geçen zamanları vardı Nilgün’ün, sohbet akşamlarında buluşmalar ama kimse bilmedi şiir yazdığını Zelda Nilgün’ün.

eskisiyleyenisiyle niilgun marmara

Sen ne getirdin bana çocukluğundan?

Şen kahkahalar ulumalar dona kalmalar?

eskisiyleyenisiyle nilgun marmara manik depresif sair

Evet, ölümünden sonra şair ruhu çıktı bu güzel kadının. Manik depresyon hastalığı vardı ve intiharı için bu hastalığını sebep olarak gösterseler de, ölümünden bugüne varan pek çok sebep bulundu, pek çok dedikodu yayıldı.

eskisiyleyenisiyle nilgun marmara

Zelda Nilgün Marmara’nın ölümünden 5 sene sonra intihar eden Kaan İnce ile ilişkisi olduğu söylenir ve yakın arkadaşı Ece Ayhan’da dahil edilir dedikodulara. Mine Urgan’ın oğlu Mustafa Irgat’la aşk dedikoduları da yayılır. Mustafa Irgat’ta maalesef bir trafik kazasında ölecektir sonrasında.

Aslında bir kadın şair olmak ne kadar zor değil mi? Ölümünden sonra sürekli bu sorguların yapılması ne kadar nahoş.

eskisiyleyenisiyle intihar eden şairler

1987’de henüz 29 yaşındayken intihar etti Nilgün. Yine intihar ederek ölen Sylvia Plath  üniversitede onun mezuniyet tezi konusuydu. Kimi de bundan etkilendiğini söyler. Hatta ölümünün intihar olmadığı söylentileri de yayılmıştır.

eskisiyleyenisiyle nilgun marmara hayatı

Ece Ayhan, Boğaziçi Üniversitesi’nde birlikte okuyorlarken, onun derslere girmeyip, kampüs bahçesindeki merdivende kuş gibi tünediğini anlatır. Arandığında yeri belliymiş: Umutsuzlar Merdiveni (umutsuzlar merdiveni adını takmışlar Nilgün yüzünden)

“Sen ben ağlarken

Avucum bir deniz mi çocuk?”

eskisiyleyenisiyle nilgun marmara evliligi

Okuldan sonra Kağan Önal ile evlendi Marmara. Hatta Kaan’ın işi Libya’da olunca, Libya’da yaşadılar bir süre. Ülkeye döndüklerinde şairlerin toplanma yeriydi Kızıltoprak’taki evleri.

eskisiyleyenisiyle nilgun marmara

“Öyle güzelsin ki

Kuş koysunlar yoluna”

Nilgün ölümüne kadar kocası da dahil kimseye şiir yazdığını söylemedi, okutmadı, anlatmadı içindeki sözcüklerin incelen derin dansını.

eskisiyleyenisiyle nilgun marmara kiziltopraktaki evi

Ece Ayhan, Cemal Süreyya, Tomris Uyar, İlhan Berk ve Teyfik Akdağ sık sık evlerine gelirdi. Orhan Alkaya, Cezmi Ersöz, Ahmet Sosyal ve Seyhan Erözçelik, onlarda ziyaret edenler arasında Kızıltoprak’taki evi.

Dünyayı bekleme salonu olarak gören Zelda, kırılgandı, naifti ve düşle gerçek arasında bekliyor, yürüyordu. 5.kattaydı Kızıltoprak’taki ev. Ekim ayının 13 ünde, pencereyi açtı, O gün hangi düşteydi bilinmez, hangi gerçeğin kırılgan ve ince kabuğunda sancılıydı bilinmez. Bekleme odasındaydı belki ve sadece gökyüzündeki eve sadece içindeki çocukluğa baktı belki. Ve belki de son şiirini o anlarda yazdı;

Geçmişsiz ve geleceksiz suç sevinçleri,
Deniz kıpırtılarınca yürek dalgalanmaları?
Titreyerek uçurulan köpükten balonlar
Anlık aşkın tasarımları mı?

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol