Shakespeare Komplosu: Eserlerin Arkasındaki Gerçek İsim Kim?

İngiliz edebiyatının en ünlü isimlerinden biri; aralarında “Hamlet”, “Romeo ve Juliet”, “Macbeth” ve “Othello” gibi şaheserlerin bulunduğu 38 oyun, 154 soneye imza atmış yazar: William Shakespeare.

wiliam shakespeare diye biri var mi?

Peki, bu imza gerçek midir? Yoksa arkasına sığınılmış bir maske mi?

Shakespeare’in yaşamıyla ilgili kabul görülmüş bilgiler çoğunlukla bulanık, belirsiz ve tahmine dayalı. Shakespeare ile aynı dönemde yaşayan, hatta ondan 200 yıl önce yaşamış tanınmış isimler hakkında daha çok verinin bulunması, insanın içine bir kuşku tohumu düşürmüyor değil. Bunun yanında, tahminen 20 sene boyunca yaşadığı Londra’da adeta görünmez olması, en gözde olduğu bu dönemde hakkında herhangi bir kayıt tutulamaması oldukça şaşırtıcı. Buna getirilen açıklama ise şöyle; “William Shakespeare, asıl yazarın kimliğini gizlemek için kullanılan bir takma isim, halktan seçilmiş sahte bir kişiliktir.” Bu fikir ilk olarak Delia Bacon tarafından öne atılsa da, Mark Twain, Sigmund Freud, Charlie Chaplin, Walt Whitman ve Henry James gibi birçok tanınmış isim tarafından destek görmüştür.

shakespeare takma isim mi

Öyleyse bu imzanın arkasındaki gerçek kişi kim?

Başta Edward de Vere, Sir Francis Bacon, Christopher Marlowe ve William Stanley gibi isimler olmak üzere birçok iddia ortaya atılsa da, günümüzde en çok desteklenen fikir; bu kişinin Edward de Vere olduğu yönünde.

wiliam shakespeare edward de were

Birçok zihinde soru işareti bırakan isim: Edward de Vere

Edward de Vere hakkındaki veriler oldukça geniş: Varlıklı bir aristokrat olan 16. Oxford kontunun oğlu ve varisiydi. Oldukça zengin bir eğitim hayatına sahip ve birçok alanda deneyimli olan Edward 12 yaşında sarayın vesayeti altına girdi.

24 yaşında çıktığı Avrupa turu sırasında Marş denizinde gemisi fidye isteyen korsanlar tarafından saldırıya uğradı. De Vere kraliçeyle olan dostluğundan bahsettiğinde hemen serbest bırakıldı.

Dikkat çeken şey şu ki, Hamlet oyunu karakterinin başından da benzer bir olay geçmiştir.

Bu esnada karısı Anne bir kız çocuğu doğurmuştur. Bu olay Edward ayrıldıktan 8 ay sonra gerçekleşmesine rağmen bu çocuğun kendisine ait olmadığını düşünür ve karısının zina yaptığını öne sürerek onunla yaşamayı reddeder. 5 yıl sonra bu iddiasından vazgeçer ve tekrar birlikte yaşamaya başlarlar.

Shakespeare’in birçok oyununda masum bir kadının zinayla suçlanması temasına yer verilmiştir.

De Vere sarayda hamilelikle sonuçlanan bir ilişki yaşar. Bunu öğrendiğinde öfkelenen kraliçe, de Vere’i tutuklattırır. Birkaç ay sonra serbest kalan de Vere, kadının bir akrabası tarafından saldırıya uğrar ve yaralanır. İki aile arasındaki kavgalar kraliçenin zindan tehdidine kadar sürer.

Bu hikâye ise biraz Romeo ve Juliet’i anımsatıyor.

36 yaşına geldiğinde kendisine kraliçe tarafından yıllık gelir bağlanır, bu nedeni bilinmeyen gelir sonrasında ünlü William Shakespeare’in yazdığı oyunlar ortaya çıkmaya başlar.

Asıl soru şu; bu durumda Edward de Vere kimliğini neden gizledi?

Hala tartışılan bu sorunun cevabı olarak öne atılan başlıca fikirler şunlar:

-O dönemde soyluların yayımlanmak üzere ya da ticari amaçlarla şiir ve oyun gibi eserler yazmaları yasaklanmıştı.

-De Vere’in yaşadığı sarayda konu edindiği ve ilham aldığı kişiliklerin ortaya çıkması bazı tatsızlıkların yaşanmasına yol açabilirdi.

-Sonelerinde çoğunlukla konu edindiği aşık olunan kadın teması karısı için utanç verici bir durum yaratabilirdi.

Sonuç olarak kafalarda oluşan sorular devam ediyor: Shakespeare gerçekten Shakespeare miydi? Değilse bu kimlik şaşırtmasının arkasındaki gerçek motifler nedir?

Bu tartışmayı konu edinmiş film Anonymous’un tanıtım videosunu ise okurlar için şuraya bırakıyorum:

Gamze Gedik
Editor

Yorumlar

  • Brunhild
    Brunhild

    Bence Shakespeare gerçek bu kadar güzel şiirler var ortada :)

    25.3.2017 23:04:01

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol