Rock Müziği Anlatmaya 90'lardan başladık

Rock müzik, 1950lerde ABD'de ‘rock and roll’ olarak doğan, 1960larda ve sonrasında farklı tarzlara ayrılarak özellikle İngiltere ve ABD'de gelişen ‘normal, hard ve heavy rock’ olarak üç ana dala ayrılan bir müzik türüdür. Rock müziğe genellikle bir isyan, melankoli ve mutsuzluk hali hakimdir.

Türkiye'de rock müzik anlayışı, ilk olarak Anadolu halk müziği ile rock müziğin birleşimi olan müzik türü Anadolu rock olarak ortaya çıkmıştır. Erkin Koray, Barış Manço, Cem Karaca, Fikret Kızılok, Edip Akbayram ve Moğollar bu türde eserler vermişlerdir. İlhan İrem ise senfonik rockın Türkiye'deki ilk temsilcilerinden olmuştur.

Bazı rock müzik sanatçılarımız aynı zamanda Psikedelik rock türünde de eserler vermişlerdir. Psikedelik müzik ya da psikedelik rock, 1960'lardaki yaygın madde kullanımından etkilenerek pop kültürüne de yansıyan müzik türü, bu yıllarda en yaygın dönemini yaşadı. The Beatles, Jimi Hendrix, Eric Clapton, Led Zeppelin, Pink Floyd, The Doors, Rolling Stones, Jefferson Airplane, The Grateful Dead, The Who, The Pierces gibi dönemin ünlü birçok sanatçısı, bu türde şarkılar yazmışlardır.

Amerikalı post-punk müzik grubu The Soft Moon, Türkiye’den en iyi 10 psych rock şarkısını sıraladı: https://gaiadergi.com/turkiyeden-en-iyi-10-psych-rock-sarkisi/

eskisiyleyenisiyle cem karaca ekisiyle yenisiyle

Cem KARACA – Düştüm Mapus Damlarına :


eskisiyleyenisiyle rock müzik eskisiyle yenisiyle erkin koray

Erkin KORAY – Fesuphanallah:


eskisiyleyenisiyle rock müzik eskisiyle yenisiyle barış manço

Barış MANÇO – Halhal:


İlk çıktığı yıllarda marjinal görülen, halkın sadece küçük bir kesiminin benimseyebildiği bu müzik türü zamanla daha çok sevilecektir. Rock müziğin gerekliliği midir yoksa bu müziğe gönül vermiş kişilerin hissettikleri böyle bir tarzı mı ortaya çıkarmıştır bilinmez ama ‘sıradan’ görünüşlü bir rockçı görmek oldukça zor. J Kimine göre kabul edilemez kimine göre çok renkli ve hoş bir tarzları vardır. Barış Manço yüzükleri olmadan, Cem Karaca gözlüğü ve şapkası olmadan, Erkin Koray ise uzun saçları olmadan düşünülemez...

90'lı yılların başında Türk rock müziğini yeniden canlandıran ve Türkiye'de rock müziğin temelini oluşturan; Pentagram, Kurban ve Bulutsuzluk Özlemi gibi gruplar rock müzik albümleri çıkarmışlardır.

eskisiyleyenisiyle rock müzik eskisiyle yenisiyle rock müzik pentagram

Pentagram – Anatolia:eskisiyleyenisiyle rock müziği eskisiyle yenisiyle bulutsuzluk özlemi

Bulutsuzluk Özlemi – Uçtu Uçtu:


90lı yılların sonunda ise Haluk Levent, Özlem Tekin, Şebnem Ferah, Teoman, gibi solo sanatçıların yanı sıra Mor ve Ötesi, Kargo, Vega, Ayna, Athena, Duman gibi gruplar rock albümler yapmışlardır. Bu albümlerle rock müzik ülkemizde iyiden iyiye benimsenmeye başlamıştı.

eskisiyleyenisiyle rock müzik eskisiyle yenisiyle müzik haluk levent

Haluk LEVENT – Bir Gece Vakti:


eskisiyleyenisiyle rock müzik

Şebnem FERAH – Vazgeçtim Dünyadan:


eskisiyleyenisiyle rock müziği eskisiyle yenisiyle teoman

Teoman – Gemiler:


eskisiyle yenisiyle rock müzik eskisiyleyenisiyle rock

Mor ve Ötesi – 23:


eskisiyleyenisiyle duman eskisiyle yenisiyle rock müzik

Duman – Eski Köprünün Altında:


eskisiyleyenisiyle rock müzik

Athena – Senden Benden Bizden:


Rock müziğe olan ilgi arttıkça bu alanda çalışmalar yapan sanatçıların sayısı da artmaya başlamıştır. 2000'li yıllarda solo çalışmalar yapan Barış Akarsu, Hayko Cepkin, Emre Aydın ve bar performansları yapan gruplardan Pinhani, Redd,Malt da rock müzik piyasasında yer almışlardır.

2000li yıllara girildiğinde eski rock sanatçılarının bazı şarkıları yeniden söylenerek modernize edildi. Örneğin Barış Akarsu Cem Karaca’nın, Hayko Cepkin ise Barış Manço’nun şarkılarının bazılarını seslendirmiştir.

eskisiyleyenisiyle rock müzik

Murat İLKAN – Yaramaz Çocuk:


Rock müzik, ülkemizde doğmasa da ülkemize uyarlanmış haliyle Anadolu rock adı altında kulaklarımıza çalınmaya başlandı. Görüyoruz ki zamanla daha çok sevildi ve şu an Anadolu rock neredeyse yok olmuş gibiyken yabancı ülkelerde görülen rock müzik türleri ülkemizde görülüyor. Yeni dönem rock sanatçılarından Gökçe, Pamela, Yasemin Mori; şarkıları rock müziğe oldukça yakın olan Demir Demirkan, Kıraç, Murat Göğebakan ve Erol Büyükburç, bazen pop bazen rock müziğe örnek olabilecek şarkılar seslendiren Gripin ve Yüksek Sadakat ise rock müzik kategorisinde eserler veren diğer sanatçı ve gruplarımız. Teknolojinin ve müzik sektörünün gelişimiyle kaliteli rock müzik dinleme şansına sahibiz.Bu müziğe ön yargı ile yaklaşanlar bile kendilerini Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Duman gibi sanatçı ve gruplarını şarkılarını dinlemekten alıkoyamazlar.

eskisiyleyenisiyle rock müziği eskisiyle yenisiyle

Demir DEMİRKAN – Senin İçin Bütün Zaferlerim:


eskisiyleyenisiyle rock müzik

Yasemin MORİ – Nolur Nolur:

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol