Pavarotti Hakkında Her Şey

Modern opera dönemindeki en önemli ses sanatçılarından biri olan Luciano Pavarotti, 12 Ekim 1935’te İtalya’nın Modena şehrinde doğmuştur. Babası Fernando Pavarotti tenor, annesi Adele Pavarotti ise bir tütün fabrikasında işçiydi.

pavarotti ve ailesi

Küçük yaşta sesiyle dikkat çekmeye başlayan Pavarotti, illk müzik deneyimini Modena’da babasıyla birlikte gittiği bir koroda yaşamıştır. Gençlik yıllarında, Gioachino Rossini'nin korosuna katılarak babasıyla birlikte Galler'e gitti. Llangollen uluslararası şarkı söyleme yarışmasında birinci oldu ve bu birincilik onu tenor olmak konusunda hırslandırdı.

Bu arada tenor, en tiz erkek sesidir.

pavarotti sarki soylerken

Aslında öğretmenlik eğitim gören Pavarotti, Arrigo Pola ve Ettore Campogalliani’den aldığı derslerle 1961’de Concorso İnternazionale ödülünü kazanmış; operaya ilk adımını bir tiyatro salonunda La Bohème eseri ile 29 Nisan 1961’de yapmıştır.

eskisiyleyenisiyle luciano pavarotti

Bu tarihten sonra Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya'da birçok konser vermiştir. Ardından, Modena'da genç şarkıcıları eğitmek üzere bir okul açmıştır.

Pavarotti, ilk albümü ‘Puccini: Madama Butterfly’ı 1987‘de dinleyiciyle buluşturmuştur.

U2 grubunun solisti Bono ile 1992– 1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı sırasında insani yardım sağlamak için çalıştı ve Mostar‘da Pavarotti Müzik Merkezi‘ni kurdu. Savaş sırasındaki insani desteğine cevaben başkent Saraybosna‘da onursal vatandaş ilan edildi. Müzik okulunu, savaştan etkilenen çocukların müzikle tedavi edilmelerine yardımcı olmak amacıyla kurmuştur.

pavarotti ve bono yardim konseri

Luciano Pavarotti, Birleşmiş Milletler‘e yardım amacıyla düzenlenen konserler ve hayır etkinlikleri için ‘Pavarotti and Friends’ projesini başlatmış, bu proje kapsamında aralarında Celine Dion ve U2‘nun da bulunduğu birçok müzisyen ve grupla konserler vermiştir.

Luciano Pavarotti & Celine Dion - I Hate You Then I Love You:


celine dion pavarotti yardim

Pavarotti’nin eski menajeri Herbert Breslin, yazdığı ‘Kral ve Ben: Luciano Pavarotti’nin Sansürlenmemiş Hayatı’ isimli kitapta ünlü tenorunkaba, çocuksu ve takıntılı bir kişiliğe sahip olduğunu dile getiriyordu. Ayrıca Pavarotti’yi şehvet düşkünü ve görgüsüz olarak tanımlıyordu.

pavarottinin sansurlenmis hayati kitabi

Dünyanın en ünlü tenoru olan Pavarotti, sınırlı dinleyici kitlesine sahip bir müzik türü olan operayı milyonlarca insana sevdirmiş, operanın popülerleşmesinde büyük rol oynamıştır. Kariyeri boyunca, müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Grammy de dahil olmak üzere pek çok büyük ödül kazanmıştır.

Pavarotti’nin iki adet Guinnes rekoru bulunmaktadır. Bunlardan ilkini, bir konserinde sahneden ayrıldığı sırada seyirci tarafından tam 165 kez alkışlanıp sahneye geri çağrılarak; ikincisini ise Placido Domingo ve Josep Carreras ile birlikte kaydettikleri ‘The Three Tenors in Concert’ albümünün tüm zamanların en çok satan klasik müzik albümü olmasıyla kazanmıştır.

The Three Tenors – O Sole Mio:


Pavarotti’nin toplamda 13 albümü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

-   Ti Adoro (2003)

-   Puccini: Tosca (Highlights) (1993)

-  Ti Amo: Puccini’s Greatest Love Songs (1993)

-   Luciano Pavarotti In Concert (1992)

-   Pavarotti In Concert (1990)

-  The Three Tenors In Concert (1990)

-    Puccini: Madama Butterfly (1987)

Luciano Pavarotti, pankreasında çıkan kitle nedeniyle 2006‘nın Temmuz ayında ameliyat oldu. 9 Ağustos 2007 itibariyle memleketi Modena’da hastaneye kaldırılmış; kemoterapi tedavisi sonuç vermeyince 6 Eylül 2007’de böbrek yetmezliği geçirerek hayatını kaybetmiştir.

İlk eşi Adua’dan üç, ikinci eşi Nicoletta Mantovani’den bir kızı olan Pavarotti’nin bir de torunu vardı.

Luciano Pavarotti’yle ilgili bilinmeyenler:

Önemli konserlerden sonra konser salonu ya da kaldığı otelin yakınlarında özel davetlilerine yemek verirdi. Ancak kendisi bu yemeklere ya hiç katılmaz ya da çok kısa süre orada bulunup giderdi.

Amerika’da kısaca ‘Big Lusio’ diye anılırdı.

Soyunma odası ile sahne arasında uzun mesafe bulunan konserlerinde onun için özel olarak tasarlanan ve hayranları tarafından ‘Pavamobil’ olarak adlandırılan elektrikli golf aracından yararlanırdı.

pavarotti konseri

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol