Nina Simon: “Ben Sadece Niyeti İyi Olan Ruhum!”

Geçmişten geleceğe, sesiyle direniş ruhudur, dinlerken onunla akar gidersiniz…

nina simone

Nina Simon Kimdi?

Bu iyi niyetli ruh, 21 Şubat 1933 yılında ABD’nin Karolina eyaletinde kalabalık bir ailede dünyaya geldi. Nina’nın gerçek ismi Eunice Kathlenn Waymon’dur. Politik duruşu, vokal tarzı ile caz ve soul müziğe imzasını atan, bir çok sanatçıya ilham kaynağı olan bir kadın! Onun ailesi müzikle yaşıyordu, Nina da 4 yaşında iken şarkı söyler buldu kendini. O kadar yetenekliydi ki, ilk piyano derslerini ücretsiz olarak bu eşsiz yeteneği gören bir hayırsever verdi. 10 yaşında da ilk piyano resitalini verdi Simon. 1950 yılında burslu olarak Newyork Juiliard Müzik Okul’una kabul gördü.

nina simone politik durusu

Müziği ve Politik Duruşu

Irkçılık olayları o kadar yoğundu ki o dönem, Philadelphia’ya yerleşmek zorunluluğu doğmuştu aileye. Nina okula devam edemedi ve ailesinin maddi sıkıntıları yoğunlaşınca Atlantic City’de bulunan bir barda şarkı söylemeye başladı. 1958 de ilk müzikal çalışmasında Nina Simon ismini aldı, sahne ismi olarak kullanmaya başladı. 1950 başlarında yeteneği ile o dönemin tüm kalıplarını kırdı diyebiliriz, zenci bir kadın şov dünyasının yükselen ismiydi.

ABD de ırkçılığa karşı yükselen insan hakları ve siyah vatandaşların eşit vatandaşlık istemlerinde o da politik duruşunu ortaya koydu, protest şarkılarıyla gündeme oturdu.

Women, Missisippi Goddam  şarkısı da bunlardan biridir. Zenci hakları aktivisti Medgar Evers 1963’te öldürülünce, içindeki isyanla Missisippi’yi yazıp söylemiştir.

nina simone

İlk albümü “I Love You Porgy” 1959’da satışı bir milyonu aştı, ardı ardına albümler yapmaya başladı. 1964’den sonra ise artık kendi ile bütünleşen en güzel eserlerinden biri olan “Don’t Let Me Be Misunderstood” ortaya çıktı.


Müziği ile siyasi düşüncelerini sakınmasız anlatan Nina Simon, Martin Luther King, Lorraine Hanberry ve Malcolm X gibi isimlerle de yakındı.

Martin Lutter King Öldürünce “Why?, The King Of Love İs dead” adlı şarkısını besteledi ve “To be Young”, “Gifted and Black” gibi Amerika’da son bulmayan ırkçılığa karşı meydan okuyan şarkılar yaptı. ABD’nin dış siyasetine, işgalci savaşlarına karşı da duruş sergileyen sanatçı sonunda ‘bu ülkede yaşamayacağım’ diyerek Avrupa’da Liberya, Ansa’ya yerleşti. 1978 yılında Vietnam savaşına da karşı çıktı, “bu devlete vergi vermem” deyince, tutuklandı ve kısa süre sonra özgürlüğüne kavuştu. Ama asla duruşundan taviz vermedi.

nice jazz festivali nina simonenatural nina simone animation

1990’dan sonra kalıcı olarak Fransa’ya yerleşti. Nice Jazz Festival’in değişmez konuğu olmuştu artık. Nina sevenlerinin isteğini kıramadı ve yıllar sonra 2001’de Carnegi Hall’de verdiği konserle ABD de sevenleri ile kucaklaştı. Dünyanın en güzel başkaldıran kadınlarından biridir o, sesi ile mest ettiği dünyadan 21 Nisan 2003’te ayrıldı Simon, Fransa’da vefat ettiğinde 70 yaşındaydı, ardında sayısız beste, albüm bıraktı. Caz, Blues ve soul alanında Nina Simon tartışmasız en yetenekli kişilerden biriydi.

nina simon 1974

Pek çok sanatçı için ilham kaynağı olduğu kadar, birçoğu tarafından da hala onun şarkılarını yorumlamaktadır.


Sinnerman şarkısı ise, belki en çok sevdiğim şarkıların başını çeker. Sesi doğaya benzer Nina’nın, bakarsınız uyum içindesiniz, bakarsınız fırtınalar ekersiniz. O yeşil bir vahada çağlayan şelale, geçmişten geleceğe gülümseyen sesiyle direniş ruhudur, dinlerken onunla akar gidersiniz.

nina simone albumleri

Işıklar içinde uyu Nina!..

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol