Kurt Cobain Hakkında Birkaç Şey

Kurt Cobain, gerçek adıyla Kurdt. 20 Şubat 1967'de Washington'da dünyaya geldi. Çocukluğunu anne ve babası ayrı olması sebebiyle akrabalarının yanında geçirdi.

eskisiyleyenisiyle kurt cobain çocukluk

Müzik, edebiyat ve Kurt

Gitar virtüözü Yngwie Malmsteen'in gitar çalışına hayrandı. Bu nedenle, bir bisiklet almak yerine 14 yaşındayken ilk gitarını amcasından hediye olarak aldı. Lise yıllarında edebiyata karşı fazlaca ilgi duyuyordu. Okuldan arta kalan zamanının çoğunu yakındaki kütüphanelere gidip edebiyat ve şiir odaklı kitapları okumakla harcıyordu. Burada, sonralarda dünyanın bileceği Nirvana grubunun bazı şarkılarını yazdı.

eskisiyleyenisiyle kurt cobain genclik

Kurt Cobain, lise zamanında uyuşturucu ile tanışmıştı. Uyuşturucunun insanları kötü durumlara soktuğunu duyduğunda bırakmak istemişse de bırakamamıştır. Uyuşturucu artık onun hayatının önemli bir parçası olmuş ve uyuşturucu gelecek hayatının tümünü etkileyen bir etmen olacaktır.

Nirvana grubu nasıl kuruldu?

Bir gitarı olduğu günden itibaren arkadaşları ile müzik grubu kurmaya çalıştı. "Nirvana" grubunu kurmadan önce şehir şehir dolaşarak sokak müziği yaptı. Daha sonra, bir başka rock müzik aşığı (daha sonralarda Nirvana'nın bas gitaristi olan) Krist Novoselic ile tanıştı. Bir kaç sene sonra Cobain bir grup kurmak için Novoselic'i ikna etmek için uğraş verdi. Evde kaydettiği bir demoyu dinlemesi için ona verdi ve birkaç ay süren tabiri caizse savaşın ardından Novoselic Kurt'le bir grup kurmayı kabul etti. Böylelikle, Nirvana’nın temeli atıldı.

İlk birkaç yıl boyunca Kurt Cobain ve Krist Novoselic bir yığın davulcuyla çalışmak zorunda kaldı. Nihayet Chad Channing'in katılımıyla Nirvana grubu oluştu ve ilk albümleri olan Bleach'i piyasaya sürdüler.

eskisiyleyenisiyle kurt cobain nirvana albümleri

Fakat Cobain, Channing'ın tarzını sevmemiş, istediğini bulamamıştı ve kısa bir süre sonra Channing'in yerini Dave Grohl aldı. Grohl'un gelişiyle, 1991tarihli Nevermind albümü ile en şaşalı dönemini yaşadı. Nevermind adlı albümündeki "Smells Like Teen Spirit" dönemin tüm şarkı listelerinde 1 numara oldu.


1992 yılında, dillere destan aşkı Courtney Love ile evlendi. Aynı sene içersinde, kızları Frances Bean Cobain dünyaya geldi.

eskisiyleyenisiyle nirvana kurt cobain

Bebekleri onlara şans getirmiş olsa gerek, o zamanlarda Nirvana grubu tüm dünyayı müzikleriyle kasıp kavuruyordu. Ün ve şöhretten aşığı Kurt’un başarı dolu hikayesi çok kısa sürdü.

Kurt Cobain ardında bir sürü soru işareti bıraktı.

1994 yılının Nisan ayında, yüksek dozda uyuşturucu alarak intihar eden Kurt Cobain, ölümünün ardından, arkasında çokça soru işareti bırakmıştır. Cobain'in uyuşturucu bağımlılığı herkesin bildiği bir durum olsa da ölümünün ardından kuşku duyulan fazlaca komplo teorileri gündeme gelmiştir. Bunlardan en çok bilineni Kurt’un kanında bir insanı öldürmeye yetecek dozdan çok ama çok daha yüksek miktarda uyuşturucu bulunmasıdır. Kurt, kanında öldürücü dozun üç katı uyuşturucu ve pompalı bir tüfekle ağzına ateş edilmiş bir şekilde bulundu. Bunları kendi kendine yapması mümkün müydü? Ardından bıraktığı veda mektubuysa apayrı bir muammaya sürüklüyordu. Mektup sonunda eşinin el yazısı ile yazılar yazıldığı anlaşılmıştır. Konu halen açıklığa kavuşmuş değil.


eskisiyleyenisiyle nirvana kurt cobain

eskisiyleyenisiyle nirvana kurt cobain

Aciz her şeyden sızlanan bir çocuk olmayı açıkça tercih eden görmüş geçirmiş bir budalanın ağzından. Bu notu anlamak zor olmayacaktır punk-rock'a giriş derslerinde yer alan uyarıların yıllar boyunca diyelim ki bağımsızlık ve toplum tarafından kabul görmeyen ilgisi kanıtlandı. Müzik yapmanın yanında dinlemekten de okumak ve yazmaktan da uzun yıllardır heyecan duymuyorum. Bu konuda sözlerin ötesinde suçlu hissediyorum kendimi. Örneğin kalabalığın sahne arkasına geçtiğimiz andan itibaren ıslıkların başlayan manik çığlıkları, beni bu hayranlıktan ve böyle sevilmekten haz duyduğunu belli olan Freddie Mercury'i etkilediği kadar etkilemedi. O dinleyicilerin tezahüratında etkilendiğini ve onlara taptığını söylerdi. Bu yüzden onu hem kıskanıyor hem de hayranlık duyuyorum. Gerçek su ki sizi hiç birinizi kandıramam. Kısaca bunu ne siz hak ediyorsunuz ne de ben. Bence en kötü suç % 100 eğleniyormuş gibi yaparak ve oynayarak insanları kazıklamaktır. Bazen sahneye çıkmadan önce ayarladığında bana yumruk atacak bir saatim olmalı diye düşünüyorum. Sahip olduklarımın kıymetini bilmek için elimden geleni yaptım (gerçekten Tanrım inan yaptım ama yetmiyor) benim ve bizim bir çok insanı etkilediğimizin, eğlendirdiğimizin farkındayım. Bir şeylerin kıymetini elinden gidince anlayan o narsistlerden biriyim herhalde. Çok hassasım çocukken duyduğum yaşam sevincini duyabilmek için biraz olsun kendimden geçmem gerekiyor. Son üç turnede müziğimizi seven ve şahsen tanıdığım insanlara çok daha yakın davrandım ama herkese karşı duyduğum empatinin ve suçluluk duygusunun üstünden gelmiyor.

Hepimizin içinde iyilik vardır ve sanırım ben insanları çok fazla seviyorum beni üzecekleri kadar fazla. Ben Tanrı'nın küçük hassas kıymet bilmeyen ve balık burcu doğmuş bir kuluyum. Neden sadece keyfine bakmıyorsun bilmiyorum. Her yanından tutku ve empati yayan tanrıça bir karım...bana eskiden nasıl olduğumu sorarak öpen neşe dolu bir kızım var. Ve zorlukla ayakta durduğum bu noktada beni korkutuyor. Frances'in de bebeğim gibi kendine zarar ve zavallı bir death rockçı olması fikrine tahammül edemiyorum. İyi, çok iyi bir yaşamamım var, bunun için minnettarım ama yaşımdan beri genelde insanların hepsine karsı öfke duydum. Sadece empatileriyle bu kadar kolay baş edebildikleri için sadece sanırım onları çok sevdiğim ve onları çok üzdüğüm için. Yanan ve bunalan midemin ortasından bana yıllardır gönderdiğiniz mektuplarınız ve ilginizi için hepinize teşekkür ederim. Ben tuhaf ve karamsar bir bebeğim. Artık tutkum kalmadı. Unutmayın sönüp gitmektense yanıp yok olmak daha iyidir.

Barış sevgi ve Empati. Kurt Cobain. Frances ve Courtney her zaman yanınızda olacağım. Lütfen sen devam et Courtney. Frances için. Onun bensiz çok daha iyi olacak yaşamı için

SİZİ SEVİYORUM SİZİ SEVIYORUM

Ardında bıraktığı milyonlarca seveni, bir kız çocuğu ve bir eşi. Bu denli, dünyaya mal olmuş bir insanın ölümü, nasıl tam olarak araştırılmaz anlamak mümkün değil. Ne olursa olsun, o hep çok ama çok yakışıklı bir rock star olarak hafızalarda kalacak. Seviyoruz seni Kurt!

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol