Korku Filmleri Yıllar İçinde Nasıl Değişti?


eskisiyleyenisiyle korku filmleri eskisiyle yenisiyle filmler eski korku filmleriPsycho (1960)


Korku filmlerinde kült sayılan bir film ile başlayalım. Alfred Hitcock tarafından çekilen, psikoz bir katil hakkında yazılan, 1960 tarihli korku ve gerilim filmidir. Korku filmlerinin bir çoğuna önderlik etmiştir. Ayrıca bu filmin meşhur banyoda bıçakla ölüm sahnesi tam bir haftada çekilebilmiştir. Yönetmen film kandan sansür yemesin diye, çikolata sosu kullanmış ve filmi siyah beyaz çekmiştir. Ayrıca banyo sahnesini sinemada izleyen bir kadının düşük yaptığı söylentiler yıllardan beridir ağızdan ağıza dolaşmaktadır.

Eğer bu söylenti gerçekse, eski zamanlarda korku filmlerine ne kadar uzakmışız ve verdiğimiz tepkiler ne kadar büyükmüş.
Büyüyen film endüstrisi sayesinde galiba bir alışılmışlık oluştu. Yeni filmlerde böyle 'banyo sahnesi' gibi sahnelere 'korku filmi klişesi' diyebiliyoruz hatta.

eskisiyleyenisiyle korku filmleri eskisiyle yenisiyle filmler

Şeytan (The Exorcist 1973)

Filmin çekimleri sırasında setin yanması ve oyuncuların başına kötü şeylerin gelmesi ile ünlü bir film. Başrol oyuncumuz psikolojik rahatsızlıklar göstermeye başlar. Rahatsızlığın doktorlar tarafından tıptaki karşılığını bulamazlar ve bir efsane olan şeytan çıkarma kısmına geçilir. 

Psycho'dan sonra geçen yıllarda korkmak için, bir bıçaktan fazlasına ihtiyaç duymaya başlamışız ve işin içine dini korkular girmiş anlaşılan.


eskisiyleyenisiyle korku filmleri eskisiyle yenisiyle filmler eski korku filmleri

Cinnet (The Shining 1980)

Ünlü yönetmen Kubrick'in filmi, bir otele taşınan ailenin başına gelen metafiziksel olayları konu alıyor. Başrolümüz doğaüstü varlıklar tarafından ele geçiriliyor ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlıyor. Gerisi kan ve revan.
Harika bir gerilim filmi, gözlerinizi ayırmadan izliyorsunuz. 80’lere geldiğimizde psikolojinin yine ön planda olmasının yanı sıra, kanın korkusuzca kullanıldığını görüyoruz. Artık sansür yok.

eskisiyleyenisiyle korku filmleri eskisiyle yenisiyle filmler

O (it 1990)

''O'' her 27 yılda bir uyanan bir yaratıktır. Milyonlarca yıl önce uzaydan gelmiş, kendine bir barınak yapmış, insanlar gelince kanalizasyonlara çekilmiştir. Bu yaratık insanların korktuğu şeylerin kılığına girer ve onları öldürür.

Oyuncaklar ve palyaçoların korku filmlerine hızlıca girdiği tarihlere geldik. Bu arada bu filmin bu sene ikincisinin çekilmesinin planlandığı dedikodusu dolaşıyor.

eskisiyleyenisiyle korku filmleri eskisiyle yenisiyle filmler testere

Testere (Saw 2004)

Flashback sahneleri ve polisiye örgüsüyle Testere filmi, an be an artan gerilimi ve sürpriz finaliyle bir efsaneye dönüştü. Testere, kurbanlarını suçlular arasından seçer ve onlara bir hayatın, yaşama arzusunun ne kadar değerli olduğunu anlamaları için tek bir şans verir.

Ölümcül oyunlarla baş başa bırakan testere, zeka dolu senaryosuyla izleyenleri büyülüyor. 2000'lere geldiğimizde görüyoruz ki artık kan ya da dini korku sembolleri yeterli değil. Gerçekten güçlü bir senaryo kurgu olması şart.


eskisiyleyenisiyle korku filmleri eskisiyle yenisiyle filmler saw testere

Korku Kapanı (2014)

İş görüşmesine giderken yoldan çıkan başrolümüz sonra 5 kişiyle daha karşılaşır. Telefonla yardım istemek için arayışa giren grup ormanın içlerinde kendilerine dehşet dakikaları yaşatacak özürlü, deforme olmuş bedenleriyle ürkütücü görünümlü, insan eti yiyen üç karakterle mücadeleye başlarlar. Son zamanlarda korku filmlerinde bizim de başımıza gelebilecek senaryolara ve gerçek hikayeden alınmıştır başlıklı yazılara çok yer veriliyor.

Tabi ki anlatmayla, yorumlamayla bitmeyecek binlerce film var ama ben geçmişten bugüne kült filmlerin senaryolarından, çekim yöntemlerine, nelerin değiştiğini kısaca göstermek istedim. Siz yazıyı okurken ne hissedersiniz bilmiyorum ama beni bu gece güzel kabusların beklediği kesin.

Pingu
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol