Kesişen Hikayelerin Yönetmeni - Alejandro Gonzalez Inarritu

Sinema sektöründe birçok yönetmen arasından sıyrılıp dikkat çekmek kolay iş değildir. Bunun sırrı, kendine özgü bir tarz yaratmaktan geçer. Bir yönetmeni diğerlerinden farklı kılan da aslında tam olarak budur. İşte Alejandro Gonzalez Inarrituda o isimlerden biri…

eskisiyleyenisiyle inaritu filmleri eskisiyle yenisiyle filmler sinema

Inarritu, 15 Ağustos 1963’te Meksika’da dünyaya geldi. 16 yaşında okuldan atılan Inarritu, eğitime geri dönene kadar bir süre ticaret gemilerinde çalıştı ve bu sayede birçok ülkeye seyahat etme fırsatı buldu. Ibero-American Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, ziğe olan ilgisinin de etkisiyle bir dönem radyoda DJ olarak çalıştı. 1984’te film yapımı ve tiyatroyla ilgilenmeye başlayan Inarritu, 1988’den 1990’a kadar Meksika yapımı 6 filmin müziklerini besteledi. 90’lı yıllarda ülkenin en genç prodüktörlerinden biri oldu. Meksika’nın en büyük TV kanalı Televisa’daki çalışma döneminin ardından kendi film şirketi olan Zeta Films’i kurdu. Çektiği kısa filmler ve reklamlar sayesinde sinema dünyasına ilk adımını attı.

Yönetmen kısa film sektörüne; Detras del dinero (TV kısası-1995), El Timbre (1996), Powder Keg (2001) ve 11’09’’01 September 11 (2002) ile imza atarken, uzun metrajlı film sektörüne ise Amores Perros (2000), 21 Grams (2003), Babel (2006), Biutiful (2010), Birdman (2014) ve Diriliş (2015) ile damga vurdu.

eskisiyleyenisiyle filmler eskisiyle yenisiyle inaritu eski hali yeni hali paramparça aşklar ve köpekler

Amores Perros (2000)

Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olan Amores Perros (Paramparça Aşklar Köpekler) ilk çıktığı günden itibaren eleştirmenlerden ve izleyiciden tam not aldı. Farklı karakterdeki insanların kesişen hayatlarını yükselen olay örgüsü ile Inarritu’nun sinemasını şekillendiren film, Oscar’da ‘Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’ne de aday gösterilerek yönetmenin adını dünyaya duyurdu.

eskisiyleyenisiyle filmler eskisiyle yenisiyle inaritu filmleri sinema eski hali yeni hali 21 grams

21 Grams (2003)

Yönetmen, 2003 yılında ise 21 Grams filmi ile adından söz ettirdi. İnanç kavramı üzerinde durulan film, konusu, güçlü kadrosu ve başarılı anlatımıyla yönetmenin sevilen işleri arasında yerini aldı.Üç farklı hikayenin anlatıldığı ve geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanın kaybolduğu film, o dönem üç dalda aday gösterildi.

eskisiyleyenisiyle inaritu filmleri eskisiyle yenisiyle sinema filmler eski hali yeni hali babel filmi

Babel (2006)

İncil’deki ‘Babil Kulesi’ kavramından yola çıkarak günümüzdeki yansımalarının sorgulandığı 2006 yapımı Babel filminde yönetmen, bir şekilde birbirine dokunan dört farklı hikâyeyi ele aldı. Cannes Film Festivali’nde Inarritu’ya ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandıran film aynı zamanda Altın Küre’de yedi dalda ödüle aday gösterildi.

 Amores Perros, 21 Grams ve Babel filmleri, işledikleri ortak tema, çizgisel olmayan ve iç içe geçmiş olay örgüleri sebebiyle ‘Ölüm Üçlemesi’ olarak adlandırıldılar.

eskisiyleyenisiyle inaritu filmleri eskisiyle yenisiyle sinemalar eski hali yeni hali

Biutiful (2010)

2010 yılı Meksika-İspanya yapımı Biutiful filmi, yönetmenin senaristlik koltuğuna oturduğu ilk uzun metrajlı filmi olmasıyla dikkatleri çekti. Yönetmenin, göçmen işçilerin yaşamına ışık tuttuğu filmi,ona ikinci defa ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ Oscar adaylığı kazandırdı. Alışılmış anlatı ve kurgu tarzının dışına çıkarak daha geleneksel bir anlatıya başvuran Inarritu, sadece bu tercihi ile bile kendi sinemasında değişime gittiğinin sinyallerini verdi.

eskisiyleyenisiyle birdman eskisiyle yenisiyle inaritu filmleri sinemalar

Birdman (2014)

Inarritu, 2014 yapımı Birdman filminde, önceki hikayelerin çok dışında bir çizgiye büründü. Tamamı tek planda çekilmiş izlenimi veren kurgu, gerçeklik algısının zaman zaman büküldüğü filmin anlatısına hizmet etmiş ve epey başarılı olmuştu. Karmaşık, hızlı ve zeka ürünü senaryosu, çarpıcı müzik ve çekim teknikleri ile adından söz ettiren film, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Özgün Senaryo’ ve ‘En İyi Film’ ödüllerinin de sahibi oldu.

eskisiyleyenisiyle inaritu filmleri eskisiyle yenisiyle sinemalar eski filmler yeni filmler

The Revenant (2015)

2015 yapımı The Revenant (Diriliş) filmi, görsel anlamda yarattığı etki ve insan-doğa mücadelesini başarıyla anlatması açısından yönetmenin özel filmleri arasında sayıldı. The Revenant: A Novel Of Revenge kitabından uyarlanan film, Inarritu sinemasının teknik anlamda başka bir noktaya geldiğinin de kanıtı oldu.

Alejandro Gonzalez Inarritu, zaman olgusunu işleyişi açısından sinema sektöründe diğerlerinden farklı bir yönetmen. Birbiriyle alakasız gibi görünen hayat parçalarını birleştirerek seyirlik hale getiren yönetmen,bambaşka dünyalara yolculuk yapabilmenizi sağlıyor. Tarzını sıkıcı, bunaltıcı bulanlar olsa da sıra dışı bir yönetmen olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir gerçek. Ayrıca sinemadaki ilk çalışmaları ile son dönemlerde yaptıkları karşılaştırıldığında fark edilen değişim, onun ileriki yıllarda daha da başarılı işlere imza atacağı konusunda bize ipucu veriyor.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol