Hint sinemasının Bollywood efsanesi, Aamir Khan!

Hint sineması deyince ilk akla gelen isimdir, belki de Hint sinemasının başına gelmiş en güzel şeydir Khan!

pk filmi

Aamir Khan’ı Time dergisi, dünyanın en etkileyici 100 insanından biri seçti!

2015’de vizyonda olan PK filminde yabancı bir gezegenden gelen PK’in dünyaya zorunlu inişiyle başlıyor film. Bin yıllardır dince de yasak olan hırsızlık olgusu ile giriş yapılan filmde, çalınan kumandasını ararken yaşananlar anlatılır. Kumandayı bulma çabası sırasında “Dua et belki bulursun, tanrı yardımcın olsun” sözlerine bakarak din sorgusunu da yapar bu film.

Filmin finali çarpıcıdır.

“Bence, iki türlü tanrı vardır, biri gerçek Tanrı, diğeri ise siz insanlar tarafından halkı sömürmek için oluşturulan tanrılar”

aamir khan

Khan hep cesurdu ve Hint toplumunda politik krize dönüşen, sosyal problemlere sorun olan toplumsal olaylara dikkat çekmeye çalıştı filmlerinde. Dünyaya Hint sinemasını tanıtırken, filmlerinde Hint sinemasından seçtiği müzikleri, dansları da eksik etmedi. Evrenselleşti Khan, filmleri ile.

aamir khan filmleri hakkındaaamir khan filmleri

Televizyon programı Satyamev Jauate, ‘Doğru her zaman kazanır’ 2012’den beri yayınlanırken, sosyal sorunlara çözüm zemini aramaktan vazgeçmez. Bu programda çocuk istismarı, eğitim sistemi, ev içi şiddet, erkek şiddeti, alkol bağımlılığı ve sağlık hakları meselesine uzanır Aamir Khan.

aamir khan eski aamir khan genclik

14 Mart 1965’de doğan aktör, ismi Mohammed Aamir Hussain Khan, duruşuyla, fikirleri ve filmleri ile Hindistan’da çok sevilen ve Bollywood’un da efsane olmuş bir sanaçısıdır. İki kez evlendi. 3 çocuk sahibi oldu.

aamir khan kimdir

Ödüllere doymayan ve Hint sinemasında çığır açan Khan, Hint sinema tarihinin en etkileyici aktörüdür diyebiliriz. 4 ulusal ödül ve yedi 'Filmfare ödülü' ve daha birçok ödül alır. 2011’da Unicef Barış Elçisi olurken, 2014’de tekrar seçilmiştir, ama en sevmediği şey ödül törenleridir ve hiçbir ödül törenine katılmaz Aamir Khan.

aamir khan hayati

 

Aamir Khan'ın çocukluğu

 

Çocuk yaşlarda sinemaya başladı Aamir, 8 yaşında film setindeydi. Amcası Nasir Hussainla birlikte oynadı. 19 yaşında bir filmde başroldeydi. 1989’da başrol aldığı 'Raakh' adlı korku filmindeki performansı ile Ulusal film ödüllerinde Juri Özel Ödülü'ne layık görüldü. 2001 yılına gelindiğinde aldığı kararla kendi film prodüksiyon şirketini kurdu. 'Lagaan' filmini çekti. O yıl, Akademi ödüllerinde 'En iyi Aktör' ve 'En iyi film' ödüllerini almıştır. 2006’da 'Fanaa'-kayboluş ve 'Rand De Basanti' -Onu Sarıya Boya’ filmlerindeki rolü ile büyük başarı yakalamıştır.

taare zameen par aamir khan

2007’de yine ödüllere doymadı ve 'Taare Zameen Par'-Her çocuk Özeldir filmi ile En iyi film ve En iyi yönetmen ödülünü aldı Filmfare Ödüllerinde.

ghajini

En büyük ticari başarısı ise 2008’de oynadığı ve çektiği 'Ghajini' adlı filmdir.

3 idiots

'3 idiots' -3 aptal da büyük beğeni ile karşılaştı.

dhoom amir khan

'Dhoom' 2013 ve 'PK' 2014 de Boolywood için zirvedir. 'Dangal' filmi de 2016’da vizyona girdi.

Aamir Khan filmleri ile topluma, yaşadığı coğrafyaya olumlu değişimler katmak istedi ve etkileyici filmler ortaya çıkardı. Yardımsever kişiliği ile de takdir topladı Hint toplumunda.  Aamir Khan’ın seyretmediğiniz filmi kaldıysa, mutlak seyredin bu yaşayan efsaneyi. Her filmi ayrı bir tad ve harikalıkta!

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol