Güldüren Hababam Sınıfı Eğitim Sistemine Ciddi Yergidir Aslında

Hakkında bilmediklerimiz, kaybettiğimiz değerler, oyuncuları ve yazarı Rıfat Ilgaz ile Hababam Sınıfı’nda bir gün…

hababam sinifi

Hababam Sınıfı film serisi, Rıfat Ilgaz’ın usta kalemiyle Ertem Eğilmez’in yönettiği Yeşilçam’a kazandırdığı şaheserlerdir. Rıfat Ilgaz, 1957’de kaleme aldı bu şaheseri ve serinin ilk filmi olan “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” filmi 1975’de sinema ile buluştu. Toplamda 6 film yapıldı ardı ardına.

hababam sinifi sinifta kaldi

Hababam Sınıfını ilk seyredenlerin çocukları da yıllar sonra bu filmleri seyretti ve muhtemelen daha uzun yıllar izlenecek, hatta belki de torunlarımız bile izleyecekler. Karakterler o kadar sahici ki, defalarca seyredip güldüğümüz sahneleri, yine aynı duygularla bir daha seyredip, belki daha da derinden kahkahalar atıyoruz. Tam kalbimizde hissettiğimiz, sonsuz sevip, benimsediğimiz bir hikaye oldu, hepimizin hayatına dokundu.

hababam sinifi inek saban pisirilirken kemal sunalhababam sinifi adile nasit hoca rolunde

Kahkaha tufanı koparan Hababam Sınıfı filmlerinin ardındaki gerçeği yazarı Rıfat Ilgaz’ın verdiği bir röportajla daha da iyi anlıyoruz. Ezberci, tek tipçi ve çocukları geliştirmeyen eğitim sistemini yeren düzeni Hababam sınıfı filmden bir sahne ile taçlandıralım.

 

 

Rıfat Ilgaz: “Eskiden idamlar sabaha karşı yapılırmış, belli bir süre sonra idam yaklaştığında tüm dükkanlar açılmaya, esnaf satış yapmak için bağırıp çağırmaya başlarmış. Bunun üzerine aileler de o saatlerde sokağa çıkmaya başlamış ve idam vakitleri panayır havasına bürünmüş. Sonuçta ölen bir adama bakarak gülen bir halk görüntüsü oluşmuş.” “Hababam sınıfı ile ben de çöken eğitim sistemini anlattım. Hepimiz ölen sisteme bakarak güldük.”

hababam sinifi duvari

Hababam Macerası nasıl Başladı?

Hababam Sınıfı, film serisinden önce Müjdat Gezen’le Oğuz Aral’ın kurduğu tiyatroda sahneye taşınmış. Sonra Tarık Akan, Ertem Eğilmez’e “Bu hababamı çekelim” diye ısrarla önermesi ile Hababam Sınıfı macerası başlamış. Sansürden geçemeyeceği sanılan Hababam Sınıfı içerikteki bazı değişikliklerle sansürden geçer ve Yeşilçam tarihine de unutulmazlar listesinde adını yazdıracak olan film serisinin çekimlerine başlanılır.

 

“Yoklama yapalım” “Damat Ferit burdaysa herkes burdadır.” Damat ferit, Sevgili Tarık Akan Güle Güle…

hababam sinifi dokuz doguruyorhababam sinifi sinifta kaldi

hababam sinifi tatildehababam sinifi uyaniyorhababam sinifihababam sinifi gule gule

Hababam Sınıfı filmleri

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975), Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976), Hababam Sınıfı Tailde (1976), Hababam Sınıfı dokuz doğuruyor(1978) Hababam Sınıfı Güle Güle (1981) Ertem Eğilmez’in 6 yıl içinde yaptığı 6 Hababam Sınıfı serisidir.

 

 

Bu seride unutulmaz karakterler yer aldı, Mahmut Hoca, Güdük Necmi, Hürrem Hoca, Kimyacı Şevket Hoca, Akil Hoca, Damat Ferit, İnek Şaban, Hafize Ana ve daha bir çokları.

 

hababam sinifi merhabahababam sinifi askerdehababam sinifi uc bucuk

Hababam Sınıfı Yeni Versiyonlar

Hababam sınıfı sanki yıllardır bizleri de bize ısrarla anlatıyor. Yeni filmleri çekilmeye çalışıldı ama orijinalindeki samimi ruh bulunamadı. 2003’te Hababam Sınıfı Merhaba, 2004’te Hababam Sınıfı askerde, Hababam Sınıfı Üç Buçuk serileri yeni versiyon, yeni nesil ürünleridir ama hiç bir zaman Hababam Sınıfı ilk serilerinin yaratığı duyguyu veremediler, devamı gelemedi.

 

 

 

Güle güle güdük Necmi. güle güle…

Güdük Necmi; sevgili Halit Akçetepe… Onu 31 mart 2017’de kaybettik. Kartal Tibet’in 2004 yılında yönetmenliğini yaptığı Hababam Sınıfı Merhaba, Ferdi Eğilmez’in yönettiği Hababam Sınıfı Askerde, Habababam Sınıfı Üç Buçuk‘ta rol almıştı.

Hababam Sınıfı hoş bir seda!

Damat Ferit karakterinde seyrettiğimiz Sevgili Tarık Akan’ı, 2016 yılı sonunda kaybettik. İnek Şaban; Hababam Sınıfının en sevilen karakterlerinden biri; Kemal Sunal, 2000 yılında sevenlerine veda etti. Hafize Ana; Adile Naşit 1987 yılında, Müfettiş Şevki Topuz; Ergin Orbey 2012 yılında vefat etti. Tulum Hayri; Cem Gürdap Kartal Tibet’in 2003 yılında yönetmenliğini yaptığı “Hababam Sınıfı Merhaba” da o da rol aldı ve  2007 yılında, 50 yaşındaydı vefat ettiğinde.

hababam sinifi mezuniyet aysen gruda

Hayta İsmail; Ahmet Arıman’ın film dünyasından uzak kendi işiyle uğraştığını biliyoruz. Badi Ekrem; Şener Şen oyunculuğu ile Yeşilçam’a pek çok değerli film kazandırdı. Minur Özkul; Hababam Sınıfının meşhur Mahmut Hocası, koah ve demans hastalığı ile baş etmeye çalışıyor, Perran Kutman, Ayşen Gruda’yı anmadan geçmeyelim. Bu muhteşem oyuncuları da pek çok filmde seyrettik bu güne kadar ve siz çok uzun yaşayın emi!

rifat ilgaz

Rıfat Ilgaz, en büyük silahı kalem olan usta!

Rıfat Ilgaz‘ın yazdığı Hababam Sınıfı kitabının sansürden geçebilmesi için sosyal içeriği daha geri plana itilerek, komedi unsurları ve saygı, sevgi, dostluk unsurları katılıp, çoğu yerde hiciv edilerek anlatılmış film senaryosunda.

Rıfat Ilgaz, 1911 de doğdu. Onu1993 de yitirdik. Bu koca çınarı, 2 Temmuz 1993’de ülkemizde yaşanan elim bir katliam, Madımak Oteli katliamından sonra yitirdik. Yaşadığı sürece onca şey gördü, onca ağır hak ihlallerine uğradı, dayandı ama Madımak Oteli’nde yanarak katledilen arkadaşı, dostu Asım Bezirci’nin acısı ve olayın vahametine kalbi dayamadı büyük ustanın. 2 temmuz Madımak-Sivas katliamından 5 gün sonra acıyla, 7 Temmuz 1993’te o da bıraktı gitti bizi…

Türkiye’nin en zorlu dönemlerinde toplumcu çizgisinden ödün vermedi, dergicilik yaptı, adliyelerde, hapishanelerde volta attı, büyük silahı kalemiydi. Şiirlerinden, yazılarından vazgeçmedi. Şiir derken, mizah öyküleri, çocuk kitapları yazdı. Karartma Geceleri adlı eseri 2004 yılında 100 temel eser arasında girmiştir. Şimdi Zincirlikuyu mezarlığında çok sevdiği dostu Asım Bezirci’nin yanında ışıkları ile, birbiri ile buluşmuşlar, Türkiye’nin halini hala konuştuklarını düşlüyorum. Tüm yitirdiğimiz güzel değerlere, sevgiyle, sonsuz saygıyla…

 

 

rifat ilgaz asim bezici

Rıfat Ilgaz Asım Bezirci ile…

Gidişini anlatıyorum

Sen gidiyorsun ya işine yetişmek için

Saçlarını, gözlerini, ellerini

Neyin varsa toplayıp gidiyorsun ya

Her seferinde bir şey unutuyorsun sıcak

Termometrede yükselen çizgi

Kimbilir nerelerde soğuyorsun

 

Senin gözbebeklerin varya kadın kadın gülen

Insan insan bakan gözbebeklerin

Beni tutsa tutsa gözlerin tutar ayakta

Beni yıksa yıksa gözlerin yerle bir eder

Ne gelirse onlardan gelir bana

Çalışma gücü yaşama direnci

Mutluluk gibi kazanılması zor

Mutluluk gibi yitirilmesi kolay

 

Bi açarsın ki mutluyum

Bi kapatırsın ki herşey elim gitmiş

 

Rıfat Ilgaz

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol