Film Festivalinde Tesadüfen Keşfedilen Aktör – Alain Delon

Bir zamanlar kadınların hayran olduğu aktörlerden Alain Delon, yüzyılın en yakışıklı erkekleri arasında gösteriliyordu. Yakışıklılığı ve karizmasıyla o kadar çok dikkat çekiyordu ki, oyunculuğa başlaması için sadece gezmeye gittiği bir film festivalinde keşfedilmesi yeterli oldu.

eskisiyleyenisiyle alein delon

Alain Delon, 1935 yılında Fransa'da doğdu. Çok küçük yaştayken annesi ve babası ayrılmış olduğundan zor bir çocukluk geçirdi. Ele avuca sığmaz, zapt edilemez bir çocuktu. Asi ruhlu Delon, uyumsuz davranışları sebebiyle neredeyse girdiği tüm okullardan atıldı. 14 yaşına geldiğinde okulu bırakan Delon, kasap olan üvey babasının yanında kısa bir süre çırak olarak çalıştı. Çok geçmeden buradan da ayrılan Delon, şansını bir de orduda denemeye karar verdi. Ancak ne var ki otorite ve disipline olan alerjisi burada da kendini gösterdi. Orduda geçirdiği beş yılın neredeyse bir yılını askeri hapishanede geçirdi.1956’da askerlikten atıldıktan sonra parasız kalan Delon geçinebilmek için garsonluk, hamallık ve tezgahtarlık gibi işlerde çalıştı.

eskisiyleyenisiyle alein delon

Kasaplıktan dünya yıldızlığına

Yakışıklılığı, karizması ve pervasızlığıyla bu dönemde pek çok arkadaş edinen Delon, aktris Brigitte Auber ile tanıştı ve birlikte Cannes Film Festivali’ne gittiler. Delon’un aktörlük kariyeri de aslında tam olarak burada başladı. Yetenek avcısı film yapımcısı David O. Selznick ile tanışan Delon, yapılan yetenek sınavında başarılı oldu ve Selznick’lesözleşme imzaladı. İngilizce öğrenmek için geri döndüğü Paris’te Fransız yönetmen Yves Allegret, kariyerine Fransa’da başlaması konusunda onu ikna etti.

eskisiyleyenisiyle alein delon

1957 yılında oyunculuğa başlayan Delon, sinema oyunculuğu kariyerinde çok hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Henüz 23 yaşındayken Fransa'nın efsane aktörleri Gerard Philipe ve Jean Marais ve Amerikalı aktör James Dean ile kıyaslanmaya başladı. Kariyeri boyunca önemli yönetmenlerle çalışma fırsatı yakalayan Delon, yüze yakın filmde rol aldı.

eskisiyleyenisiyle alein delon

1973 yılında Fransız pop şarkıcısı Dalida ile yaptığı düet dünyanın pek çok yerinde büyük beğeni topladı. 1984’te bir Bertrand Blier filmi olan ‘Notre Historie’ ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Cesar Award kazanan Delon, 1997 yılında ise aktörlüğü bıraktığını açıkladı. Ancak sonrasında zaman zaman bazı filmlerde rol almaya devam etti. TV dizilerinde de rol alan Delon, 2008 yılına kadar sessizliğini korudu. Son olarak 2008’de ‘Asteriks Olimpiyat Oyunları'nda’ adlı filmde Jül Sezar rolünü oynayan Delon, aradan geçen yıllara rağmen oyunculuğundan hiçbir şey kaybetmediği ispatladı.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol